Іслам в Україні
Published on Іслам в Україні (https://islam.in.ua)

Головна > Новини у країні > У Києві згадували Юнуса Кандима — видатного кримськотатарського поета

У Києві згадували Юнуса Кандима — видатного кримськотатарського поета

У Києві згадували Юнуса Кандима — видатного кримськотатарського поета
У Києві згадували Юнуса Кандима — видатного кримськотатарського поета
У Києві згадували Юнуса Кандима — видатного кримськотатарського поета
У Києві згадували Юнуса Кандима — видатного кримськотатарського поета
У Києві згадували Юнуса Кандима — видатного кримськотатарського поета
У Києві згадували Юнуса Кандима — видатного кримськотатарського поета
У Києві згадували Юнуса Кандима — видатного кримськотатарського поета
У Києві згадували Юнуса Кандима — видатного кримськотатарського поета
12.04.2017

9 квітня у «Кримському домі» відбувся вечір пам’яті видатного кримськотатарського поета, прозаіка, перекладача, публіциста, літературознавця, історика, Заслуженого діяча мистецтв України Юнуса Кандима, що пішов з життя в 2005 році.

Захід було організовано кримськотатарською молоддю, що представляє проектно-освітню платформу Q-hub, за підтримки Меджлісу кримськотатарського народу. Вшанувати пам’ять Юнуса Кандима прийшло багато людей, серед яких були й муфтій Духовного управління мусульман Криму (на материковій частині України) Айдер Рустамов, голова Меджлісу Рефат Чубаров, очільник фонду «Евкаф», ветеран національного руху Зеврі-ага Куртбедiнов, а також Лариса Мірошниченко — вдова близького друга та співавтора Юнуса Кандима Миколи Мірошниченка, який пережив свого кримськотатарського брата у літературі усього на два роки…

Лариса Мірошниченко привезла з собою примірники книжок, створених Юнусом Кандимом у співавторстві з її чоловіком, надала багато фотографій з архівів, документальний фільм, присвячений кримськотатарському митцю. Говорячи про талант Кандима як літератора, пані Лариса наголосила на тому, що поєднує дійсно талановитих людей, обдарованих потужним інтелектом — це здатність передбачати розвиток подій, дар зазирати в майбутнє, роблячи прогнози на глибокому аналізі того, що відбувається зараз. Як приклад вона зачитала лист, написаний кримськотатарським поетом на початку 90-х років, де він говорив про те, що Росія у воєнний спосіб намагатиметься повертати Крим, про негативне й зверхнє ставлення «старшого брата» до кримських татар та українців…

Особливо зворушило скайпове увімкнення — присутні мали змогу спілкуватися з дочкою Юнуса Кандима Хатідже, яка згадувала батька не тільки як великого поета, літератора та громадського діяча, а й як дуже живу, емоційну, люблячу й мудру людину, як батька, що дав своїм дітям і піклування, і турботу, навчив дуже важливим речам, серед яких на першому місці Хатідже назвала  молитву - дуа і суру “Аль-Іхлас”. Цьому батько вчив її, вже будучи важко хворим. “Може, вже тоді я вирішила стати кардіологом, аби лікувати бабашкіно серце…”, - каже Хатідже.

Своїми враженнями від вечора пам’яті поділився з журналістами голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров:

— Дуже вражений тим, на якому високому рівні кримськотатарська молодь провела вечір, присвячений пам'яті Юнуса Кандима — видатного поета, творчість якого сьогодні звучить, можливо, ще актуальніше, ніж тоді, коли він це писав. Вражений простотою і глибиною цього заходу. Молодь просто чудова. Те, що вони знайшли такі форми висвітлення творчості кримськотатарського поета, а головне, змогли донести її до інших, які, можливо, до цього вечора про неї й не знали, — зазначив Рефат-ага.

На вечорі лунало багато творів поета — піднімаючись з місць, кожен охочий міг прочитати вірші кримськотатарською, українською мовами, присутні передивлялись фотографії, співали пісень… Організатори попіклувалися й про те, аби віряни не пропустили вечірній намаз — для цього було виділено окреме приміщення з килимками для молитви.

Захід завершився традиційним пригощанням — гостям були запропоновані кримськотатарські солодощі, чай, кава, фрукти.

Довідково:

Юнус Кандим (1959–2005) народився 4 вересня 1959 року в селі Аккурган Аккурганського району Ташкентської області Республіки Узбекистан.

Після закінчення Ташкентського державного педагогічного інституту ім. Нізамі (відділення кримськотатарської мови і літератури) з 1981 по 1989 рік працював у редакції республіканської кримськотатарської газети «Ленін байраг'и» («Ленінський прапор»). Цікавився українською мовою та літературою, історією українсько-кримськотатарських суспільно-культурних взаємин.

1989 року повернувся у Крим.  У 1989–1993 роках працював кореспондентом газет «Достлук» («Дружба»), «Ян'и дюнья» («Новий світ»), 1993–1996 — голова Кримськотатарського фонду культури, 1996–2001 — завідувач відділу газети «Янъы дюнья», 2001–2005 — завідувач редакційно-видавничого відділу Всеукраїнського інформаційно-культурного центру в Криму, викладач кафедри кримськотатарської і турецької філології Кримського інженерно-педагогічного університету. Член Спілки журналістів Узбекистану та Спілки журналістів СРСР (1986), Національної спілки письменників України, Заслужений діяч мистецтв України(2000).

Перша збірка поезій кримськотатарською мовою «Ти на море схожа» побачила світ у 1988 році.

Пишучи в жанрі візуальної і зорової поезії, Кандим відродив такі її види, як паліндром і акровірш.

Спільно з київським поетом Миколою Мірошниченком Юнус Кандим підготував до друку три томи антології кримськотатарської літератури: поезії — «Окрушина сонця» та прози — «Молитва ластівок», що вийшли вже після його смерті.

Помер у місті Сімферополь 20 березня 2005 року.

Теги: 
Юнус Кандим
поет
кримськотатарська література
культура
мусульмани Криму
вечір пам'яті

Книги

  •  історія, культура, контакти. Якубович М.М., Кралюк П.М., Щепанский
    Татари Волині: історія, культура, контакти
  • Українські просвітителі та Іслам. Соломія Вівчар
    Українські просвітителі та Іслам
  • Не заросте травою поле бою. Юнус Кандим
    Не заросте травою поле бою
  • З історії геополітичної боротьби за території Росії, України, Білорусі та Балтії. Теймур Атаєв
    З історії геополітичної боротьби за території Росії, України, Білорусі та Балтії
  • Тадждід, іслях та цивілізаційне оновлення в ісламі. Мохаммад Хашім Камалі
    Тадждід, іслях та цивілізаційне оновлення в ісламі
  • Слуга Бога й людства – спадок шейха Мухаммада аль-Газалі. Бенауда Бенсаїд
    Слуга Бога й людства – спадок шейха Мухаммада аль-Газалі
  •  плацдарм для культурної реформи. Абдул-Хамід Абу Сулейман
    Світогляд Корану: плацдарм для культурної реформи
  • Сучасний підхід до Корану та Сунни. Під ред. Махмуда Аюба
    Сучасний підхід до Корану та Сунни
  •  авторитет Корану й статус Сунни. Таха Джабір аль-Альвані
    Відновлення рівноваги: авторитет Корану й статус Сунни
Всі книги

Лінк на джерело: https://islam.in.ua/ua/novyny-u-krayini/u-kyyevi-zgaduvaly-yunusa-kandyma-vydatnogo-krymskotatarskogo-poeta