Робота конференції ООН по боротьбі проти расизму почалася зі скандалу. «Ізраїль», США, Канада, Австралія, Голландія, Німеччина, Італія та Нова Зеландія вирішили бойкотувати цей форум. Експерти стверджують, що політичний крок цих країн дає поняття про їхнє вибіркове ставлення до прав людини.
Конференція ООН проти расизму проходить у Женеві 20-24 квітня 2009р. і присвячена "оцінці прогресу в досягненні цілей, які були поставлені на Всесвітній конференції проти расизму, расової дискримінації і ксенофобії у південноафриканському Дурбані у 2001 році".
Вісім країн - «Ізраїль», США, Нідерланди, Австралія, Канада, Італія, Німеччина і Нова Зеландія - відмовилися від участі у конференції ООН, присвяченій проблемі расизму у світі, повідомляє IslamNews.
Причиною демаршу стали побоювання правлячих кіл цих країн, що конференція може засудити криваву ізраїльську агресію у секторі Газа і визнати сіонізм формою прояву расизму.
Відмова навіть обговорювати проблему расизму показала справжнє відношення цих країн до прав людини, вважає виконавчий директор фонду «За справедливу політику» Володимир Пономарьов. Демарш «Ізраїлю», США та їхніх союзників, за його словами, є спробою зірвати міжнародну подію, використовуючи свою політичну вагу. Однак, на думку політолога, поки що рано говорити про успіх або провал конференції ООН. «У заході мають взяти участь 192 країни, якщо 8 країн відмовилися - думаю, нічого страшного не відбудеться. Древні римляни говорили: «Юпітер, ти сердишся, значить, ти не правий», - прокоментував рішення противників конференції Пономарьов.
Нагадаємо, що перша конференція ООН проти расизму пройшла у південноафриканському Дурбані у 2001 році. «Ізраїль» і США покинули тоді захід через пропозицію включити в декларацію форуму резолюцію, що прирівнювала сіонізм до расизму.
Характерно, зауважує Пономарьов, що в нинішній конференції першим відмовився брати участь знову «Ізраїль», а «потім через своє лобі примусив уряди інших країн йти його шляхом». Політолог нагадав, що в обговоренні даного питання немає нічого нового - ООН в 70-і роки вже приймала резолюцію, де сіонізм засуджувався і прирівнювався до расизму. «Цій проблемі - десятки років. Саме ця проблема відображатиме боротьбу за права людини. Права палестинського народу необхідно захищати. І закривати на неї очі, відмовлятися навіть від обговорення цієї проблеми, неможливо», - говорить Пономарьов.
На конференції представники ісламських та інших країн світу повинні були обговорити близькосхідну проблему у світлі недавньої ізраїльської агресії у палестинській Газі. На представницький захід приїхав один із найяскравіших критиків ізраїльської силової політики - президент Ірану Махмуд Ахмадінежад, який виступить сьогодні ввечері.
На відкритті форуму генсек ООН Пан Гі Мун уже заявив, «сьогодні весь світ повинен згуртуватися проти загрози зростаючої расової нетерпимості, у тому числі і в результаті економічної кризи». «Ми повинні боротися з усіма формами расизму, включаючи антисемітизм та ісламофобію. Мені дуже прикро, що деякі країни залишилися осторонь від цього важливого форуму», - заявив Пан Гі Мун.
З іншого боку, прес-секретар руху ХАМАС Фавзі Бархум заявив, що «бойкот деякими державами конференції – це сором для них самих, а США у такий спосіб підтримали використання всіх методів убивств і руйнувань відносно палестинського народу і створення єврейської держави на руїнах крайнього расизму», передає телеканал «Аль-Джазіра». Бархум відзначив, що політичні кроки американців значно розходяться із закликами Барака Обами до миру, безпеки і дотримання прав людини у регіоні.
Як відзначає IslamNews, на відмові від участі у конференції проти расизму в США наполягали проізраїльські групи, тоді як правозахисники і такі групи, як TransAfrica та Об'єднання чорношкірих членів конгресу США, вважали, що брати участь необхідно, повідомляє Бі-бі-сі. Після оголошення рішення держдепу демократ Барбара Чі, яка очолює Об'єднання чорношкірих членів конгресу, заявила, що члени цієї групи «глибоко вражені» рішенням бойкотувати конференцію.
Сіонізм - єврейський релігійно-політичний рух, в основу якого покладені догмати іудаїзму про "богообраність" і месіанство євреїв, а також міфічна теза про їх "винятковість". Після утворення у 1948 році єврейської держави на території Палестини сіонізм став її офіційною ідеологією.
30-я сесія Генеральної Асамблеї ООН (листопад 1975) кваліфікувала сіонізм як форму расизму і расової дискримінації. Згодом під тиском світових єврейських кіл це рішення було скасовано. На конференції ООН по расизму в Дурбані у 2001 році ряд країн запропонували повернутися до засудження ідеології сіонізму. На знак протесту американська та ізраїльська делегації демонстративно покинули захід.
За матеріалами IslamNews
Посилання на тему: