Права людини в ісламі – огляд книги

1
Іслам по-справжньому збагатив систему прав людини‚ доказом чого є життя пророка Мухаммада‚ який завжди був готовий допомогти представникам найменш захищених шарів суспільства
12.06.2010
Оцініть статтю: 
(103 оцінки)
Теги: 
oksana
Зображення користувача oksana.

Послідовники всіх релігій ставлять нижче за себе тих‚ хто вірить по-іншому‚ і лише іслам однаково поважає будь-яку віру. Так вважає Мухаммад Ахтар (Muhammad Akhtar)‚ автор книги, виданої в Пакистані, Quran Aur Insaani Huqooq‚ яка говорить про права людини і їх роль в ісламі.

З історичної точки зору іслам пропагував права людини з самої своєї появи. Автор вважає‚ що про це слід пам’ятати‚ перш за все‚ молодому поколінню мусульман‚ яке через вплив західних ЗМІ часто не усвідомлює‚ що на варті прав людини стоять його власна релігія і священні тексти.

У перших розділах книги автор звертається до історії виникнення і розвитку концепції прав людини з часів грецької‚ римської і вавілонської цивілізацій. Зокрема‚ він зазначає‚ що‚ зародившись до приходу ісламу‚ поняття прав людини жодним чином не стосувалося дотримання прав і свобод жінок.

Іслам по-справжньому збагатив систему прав людини‚ доказом чого є життя пророка Мухаммада (мир йому і благословення!)‚ який завжди був готовий допомогти представникам найменш захищених шарів суспільства.

Ще до початку своєї пророчої місії він за підтримки однодумців розробив документ про укладення миру в Мецці‚ який забезпечував безпеку мандрівників‚ допомогу нужденним – місцевим жителям або приїзджим‚ а також обмежував тиранію повелителів.

Іншою віхою у розвитку системи прав людини було написання Misaaq-e-Madina‚ яку сучасні вчені називають першою письмовою конституцією миру. У цьому документі повноваження судів‚ армії і вищої влади відводилися Пророку Мухаммаду‚ решту функцій виконували особи, що призначалися.

Мухаммад Ахтар далі згадує про документ під назвою Sulah Hudaibiya‚ який є мирним договором і проголошує принципи свободи і рівноправ'я для всіх.

Загалом‚ у ціломі ряду документів ранньоісламського періоду‚ вказує автор‚ підкреслюється святість людського життя‚ важливість гармонійного співіснування різних національних общин‚ недоторканність майна‚ необхідність поваги прав жінок‚ принципів братерства і добросусідства‚ забороняється рабство й лихварство.

Далі автор вказує‚ що основні принципи прав людини викладає Коран. Письменник говорить‚ що священний Коран заклав у мусульманському суспільстві основи поваги до людини‚ принципи свободи‚ закону й порядку‚ рівності чоловіка й жінки‚ він описав економічні права мусульман‚ визначив такі поняття як власність‚ шлюб‚ свобода релігії тощо.

Автор книги також достатньо глибоко висвітив тему прав жінки в ісламі. Він нагадав‚ що саме Коран говорить про однакове ставлення батьків до синів і дочок‚ право жінки на частину спадщини‚ право виступати в суді і бути годувальницею сім'ї.

В цілому книга розповідає про концепцію прав людини‚ якою вона постає в ісламі через Коран і життя Пророка Мухаммада.

За матеріалами «Іслам для всіх»

Посилання на тему:

Статті

Терпимість Ісламу до немусульман

Ера Ісламу

Коранічне тлумачення питань миру, ненасильства і міжнародної безпеки

Політична практика Пророка (мир йому) до Хіджри

Наукові роботи

Мусульманське право

Порівняльний аналіз правового статусу жінок в Україні і мусульманских країнах: загальносоціальний і кримінально-правовий аспекти (рос. мовою)

Порівняльно-правовий аналіз кримінально-правових норм України і мусульманського кримінального права (рос. мовою)

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.