Бюро Демократії, прав людини та праці Державного департаменту США 14 вересня оприлюднило черговий щорічний звіт «Міжнародна свобода релігії – 2007». Одна з його частин стосується України. Звіт констатує, що в Україні в цілому дотримується закріплене Конституцією право на свободу релігії, однак все ще залишаються окремі проблеми у цій сфері.
Це у звіті пояснюється тим, що влада на місцях інколи бере сторону тієї чи іншої релігійної організації. Залишається невирішеною проблема реституції церковного майна, трапляються випадки антисемітизму та антиісламізму.
У частині під назвою «Релігійна демографія» наведені дані, представлені центром Разумкова, за якими 40% респондентів називає себе віруючими, однак не належить до якоїсь конкретної релігійної організації, 36.5 назвалися віруючими і віднесли себе до тієї чи іншої релігійної організації. Згідно з даними цього дослідження, 33 % українців назвали себе вірними УПЦ КП, 31 % – до УПЦ (МП), 18% – до УГКЦ, 2.5% – до УАПЦ. Менше 5 % віднесли себе до римо-католиків, протестантів, мусульман та юдеїв. 21% респондентів назвали себе атеїстами. У західній частині України, як правило, більше практикуючих віруючих, ніж в інших її частинах.
Деякі мусульманські лідери стверджують, що в Україні нараховується 2 млн. мусульман. Державна ж статистика свідчить про 500,000. В Україні зареєстровано 487 мусульманських спільнот.
Частина 2 звіту «Статус релігійної свободи» констатує рівне право всіх релігійних організацій в Україні та те, що тут немає державної релігії. Разом з тим, спостерігаються випадки, коли місцева влада бере сторону тієї релігійної організації, яка представляє більшість у тому чи іншому регіоні. В Україні на державному рівні святкуються великі релігійні свята. Релігійні організації України можуть вільно займатися видавничою діяльністю. Згідно із законом термін реєстрації релігійної організації займає від 1 до 3 місяців. У звіті сказано і про право релігійних організацій організовувати свої приватні школи та вимагати від місцевої влади повернення церковного майна. У загальноосвітніх школах викладається етика на позаконфесійних засадах.
У звіті перечислені поодинокі прояви обмеження свободи релігії в Україні.
Однією з найважливіших проблем релігійного життя України названо реституцію церковного майна, конфіскованого радянською владою. Зокрема, мусульмани нарікають на те, що до цього часу зволікають з поверненням у власність спільноти 118-річної мечеті у Миколаєві, мечеті у Дніпропетровську, 150-річної мечеті у Масандрі, мечеті у Ялті, руїн мечеті XVIII ст. в Алушті. У звіті наявність таких проблем пояснюється економічною ситуацією у країні, яка лімітує кошти на придбання нових приміщень для тих чи інших організацій. Разом з тим у Звіті констатується факт повернення релігійним організаціям багатьох приміщень.
За звітний період не було жодного ув’язнення за релігійними мотивами.
Разом з тим, у Звіті Держдепартаменту США констатуються позитивні тенденції, які спостерігаються в Україні щодо покращення ситуації з дотриманням релігійної свободи.
За матеріалами РІСУ