В Сімферополі вшанували пам'ять славетного сина кримськотатарського народу Амет-хана Султана

В Сімферополі вшанували пам'ять славетного сина кримськотатарського народу Амет-хана Султана
05.02.2008
Оцініть статтю: 
(208 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

4 лютого в Сімферополі на площі Амет-хана Султана біля меморіальної дошки зібралися представники громадськості вшанувати пам'ять прославленого аса-винищувача, двічі героя Радянського Союзу. Амет-хан Султан загинув 1 лютого 1971 року в ході випробувань дослідного двигуна.

Вшанувати пам'ять героя прийшли представники громадських організацій «Намус», «Мааріфчі», «Дін джемаати», Рескомнацу, ветерани національного руху, люди, що знали Амет-хана Султана, повідомляє Crimean.org.

Присутні поділилися спогадами про героя, відзначили його велику роль як у ході війни, так і в післявоєнний період, зокрема, його участь у національному русі кримських татар.

Представник «Мааріфчі» Бейе Ільясова відзначила, що в сучасних шкільних підручниках з історії майже нічого не сказано про героїв Радянського Союзу - кримських татарах і пам'ять про цих людей незаслужено відходить в забуття. Крім того, молоде покоління кримських татар погано знає історію і її яскравих представників.

Полковник авіації Сервер Таіров розповів, що сьогодні в небі трудяться льотчики-кримські татари, гідні свого співвітчизника-аса. Пам'ятної дошки в Сімферополі недостатньо - Амет-хан Султан заслуговує на пам'ятник.

Присутні вшанували пам'ять Амет-хана Султана молитвою і хвилиною мовчання. Крім того, як повідомила телефоном з Москви онука героя, того ж дня на Новодівочому цвинтарі, де похований Амет-хан Султан зібралися вшанувати його пам'ять бойові товариші.

Амет-хан Султан народився 25 жовтня 1920 року в місті Алупка, Ялтинської Міськради, у родині робітника. Закінчив 7 класів і школу ФЗУ (нині СПТУ № 4 міста Сімферополя). Працював підручним котельного майстра в залізничному депо, одночасно навчався в аероклубі. У Червоній Армії з 1939 року. Після закінчення в 1940 році Качинської авіаційної школи, 1 рік служив у Білорусії, у стройовій частині.

Учасник Великої Вітчизняної війни із червня 1941 року. По вересень 1942 року боровся в складі 4-го ІАП (літав на І-153, «Харрікейне» і Як-7 ), потім - до кінця війни в складі 9-го ГвІАП (на Як-1, «Аерокобрі» і Ла-7 ).

До серпня 1943 року командир ескадрильї 9-го Одеського Червонопрапорного Гвардійського авіаполку (6-а Гвардійська винищувальна авіаційна дивізія, 8-а Повітряна Армія, Південний фронт) Гвардії капітан Амет - Хан Султан здійснив 359 бойових вильотів (з них 110 у небі Сталінграда), провів 79 повітряних боїв, у яких збив 11 літаків супротивника особисто і 19 - у складі групи. 24 серпня 1943 року за мужність і відвагу, проявлені в битвах з ворогами, визнаний гідним звання Героя Радянського Союзу.

До кінця війни здійснив 603 бойових вильоти, в 150 повітряних боях особисто збив 30 і в групі 19 літаків супротивника. 29 червня 1945 року помічник командира 9-го Гвардійського винищувального авіаполку (1-а Повітряна армія) Гвардії майор Амет - Хан Султан був нагороджений другою медаллю «Золота Зірка».

Після війни вступив до Академії ВПС, але незабаром залишив її і став працювати льотчиком - випробувачем (усього освоїв близько 100 машин). В 1946 року - Гвардії підполковник. В 1947 році одержав звання «Льотчик - випробувач 1-го класу». В 1952 році визнаний гідним Сталінської премії. В 1961 році удостоєний звання «Заслужений льотчик - випробувач СРСР».

Загинув у випробувальному польоті 1 лютого 1971 року. Нагороджений орденами Леніна (тричі), Червоного Прапора (п'ять), Олександра Hєвського, Вітчизняної Війни 1-го ступеня, Червоної Зірки, «Знак пошани», медалями. Почесний громадянин міста Ярославля. Навічно зарахований у списки військової частини. Бронзове погруддя героя встановлене на батьківщині, меморіальна дошка - у місті Каспійське Дагестанської АРСР. Його ім'я носять школи № 27 у Махачкалі і № 8 у Каспійську. Рідні Героя живуть у Москві.

З бойовою біографією Амет-хана Султана можна ознайомитися за цим посиланням: http://airaces.narod.ru/all1/amet_han.htm

За матеріалами Crimean.org

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.