Духовне управління мусульман України «Умма» в каноничній едності з Духовним управлінням мусульман Криму та Духовним центром мусульман України, згідно з рішенням Європейської ради з фетв та досліджень, оголошує настання Священного місяця Рамадан ввечері 8 липня, а перший день мусульманського посту 9 липня 2013 року.
Рамадан — це місяць, у якому Бог дав пророкові Мухаммеду останнє Господнє одкровення — Коран, і саме в цей місяць мусульманам приписано постити: «О ті, хто увірував! Приписано вам піст, так само, як це було приписано тим, хто жив перед вами, — щоб ви були богобоязливі!» (Коран, 2:183).
Піст для мусульман — час духовного очищення, наближення до Бога й переосмислення прожитого життя. Віруючі утримуються від їжі, пиття й подружніх інтимних стосунків від ранкової зорі до заходу сонця. Однак Творець через свого Пророка застерігає людей: «якщо (людина) не припинить брехати й чинити несправедливо — Бог не має потреби в його відмові від їжі й пиття». Займаючись своїми повсякденними справами, віруючі, водночас, служать Всевишньому особливо старанно, зосереджуючись на молитві й духовному самовдосконаленні.
Піст навчає цінувати Божі дари, якими Він щедро наділив людей і дав їм як благо. Усвідомлення цінності простих буденних благ виховує більш дбайливе до них ставлення, а також спонукає бути уважнішими до потреб мільйонів знедолених.
Піст позитивно впливає на організм людини, тому Рамадан — місяць не лише духовного, але й фізичного очищення. Втім, якщо людина нездужає чи подорожує, якщо жінка вагітна чи годує груддю — допускається перенести піст на іншу пору року, після одужання, завершрення подорожі, вагітності та годування. Тим, хто взагалі не може дотримувати посту, слід нагодувати нужденних або роздати милостиню.
Тільки в Рамадан, окрім обов’язкової п’ятиразової молитви, мусульмани додатково здійснюють щоночі індивідуальну або колективну молитву — таравіх. Існує й сунна (практика) пророка Мухаммеда, що полягає в щоденному читанні Корану протягом усього Рамадану, і бажано встигнути прочитати його повністю до кінця місяця. Сьогодні чимало мусульман дотримуються цього, вдосконалюючи знання своєї Священної книги.
Особливу цінність мають останні десять днів Рамадану, адже саме в одну з цих ночей пророку Мухаммеду було дано перше одкровення Корану, і саме на одну з них приходиться Ніч Величі. «Ніч Величі краща за тисячу місяців. В цю ніч ангели і Дух (ангел Гавриїл) з дозволу їх Господа сходять у всіх Його веліннях. Вона благополучна до вранішньої зорі» (Коран, 97:3–5). Хто вистоював в молитві Ніч Величі з вірою та надією на нагороду від Всевишнього — тому простяться його попередні гріхи.
Рамадан завершується з появою на небі місяця-молодика. Наступного за його появою ранку настає свято розговіння — Ід аль-фітр (тюрк. Ураза-байрам, вайн. “Мархаж”). Цього року він, за попередніми розрахунками, припадає на 8 серпня.
Матеріали на тему:
Мусульмани України відзначають місяць Рамазан [репортаж, відео] («5 канал»)
Мусульмани всього світу святкують Рамадан (відео) («Телеканал новин 24»)
Що таке Рамадан для мусульман? («Радіо Ера» FM)
Богословське дослідження про піст