У більшості людей, які ніколи не бували у ПАР, при згадці про цю країну виникає безліч різних асоціацій: нестерпна спека, напівголі люди і т.д. Але, напевно, мало кому спадає на думку, що у цій країні ефективно працює мережа ісламських організацій.
Ісламу у ПАР вже близько 300 років. Незважаючи на такий порівняно молодий «вік» і довгі роки принизливого апартеїду, третя світова релігія тут, на півдні Африки, займає аж ніяк не другорядне місце. Хоча мусульмани країни становлять меншість, проте, в одному тільки Кейптауні понад 120 мечетей. Варто лише вийти на вулицю й поїхати у будь-який куточок міста, будь то найбільший торговельний комплекс, морське узбережжя чи навіть лікарня, і ви неначе опиняєтеся у мусульманській країні. Мусульман тут можна побачити скрізь - чоловіки ходять у тюбетейках і арабських національних костюмах, а жінки - у закритому одязі. А величезна кількість мусульманських шкіл (медресе) свідчить про те, що всі бажаючі можуть без проблем отримати необхідні знання про іслам, причому недалеко від дому.
Мусульмани ПАР - це в основному вихідці з Індії, Пакистану, Малайзії та Індонезії, що привнесли сюди багато елементів індійської та малайсько-індонезійської культури. А мусульмани із середовища темношкірих або білошкірих південноафриканців - це або навернені, або нащадки тих, що прийняли іслам.
У Кейптауні працюють дві ісламські радіостанції - «Радіо 786» і «Голос Кейптауна». Вони віщають щодня з раннього ранку і до пізньої ночі, а часом і всю ніч. Різноманітні програми радіостанцій можуть задовольнити смаки навіть найвибагливіших радіослухачів, оскільки у них передбачені передачі і для дітей, і для домогосподарок, і для політиків, місцеві і світові новини, уроки арабської мови. Проводяться й регулярні прямі трансляції колективних зікрів, лекцій, п'ятничних проповідей і намазів таравіх під час місяця Рамадан. Щоденно п'ять разів на день транслюється азан і 10-20 хвилинне читання Корану, шо слудує за ним. Кілька разів на тиждень проводяться прямі ефіри.
Що стосується продуктів харчування для мусульман, то навіть у найбільших супермаркетах завжди можна купити халяльне м'ясо - у спеціально відведених для цього відділах. Ресторани мережі «Макдональдс» і більшість піцерій також торгують халяльными стравами, не кажучи вже про спеціалізовані ресторани для мусульман. А у деяких магазинах знак «халяль» можна побачити навіть на пакуванні хліба і масла.
Південноафриканські мусульмани - це дуже віруючі та добре обізнані з ісламом люди. Недарма тут багато юних хафізів, які знають весь Коран напам'ять (хоча їхня рідна мова англійська). Одна з них - відома Фірдаус Олександра, що стала хафізом Корану у 6 років. Тепер і її 7-річний братик теж став хафізом. Слухаючи натхненні виступи їхнього батька, люди не можуть стримати сліз, настільки щиро й цікаво він розповідає про іслам...
Згідно з останніми даними, у світі існує чимало ісламських загальноосвітніх шкіл, де крім звичайних предметів навчають читанню Корану, арабській мові. Причому вчителі у процесі навчання намагаються підходити до будь-якого предмета з ісламської точки зору. Для цього вже підготовлена серія «ісламізованих» шкільних предметів - навіть математики та англійської мови, не кажучи вже про історію та географію. Важливо відзначити, що у таких школах строго дотримуються форми одягу, що відповідає законам Шаріату, організоване халяльне харчування, вчасно виконують намази, встановлений спеціальний розпорядок для старшокласників на місяць Рамадан.
Нині у ПАР близько 65 таких шкіл, причому перша з них, під назвою «Ісламія», була відкрита у Кейптауні з ініціативи Мулани А. Адама багато років тому. Спочатку її організаторам довелося подолати безліч перешкод, серед яких і брак коштів, і бюрократичні труднощі. Але, з волі Всевишнього, школа нарешті була відкрита. Цей успішний досвід запозичили не лише в інших містах ПАР, а й у багатьох країнах світу. Відомий Юсуф Іслам (колишній легендарний рок-виконавець Кет Стівенс) відкрив подібну - і досить успішну - школу у Лондоні. Щоб потрапити до неї, треба записуватися заздалегідь. Як і перша ісламська школа у Кейптауні, вона також називається «Ісламія».
Не можна не відзначити, що у найбільших торгово-розважальних центрах Кейптауна обладнані спеціальні кімнати для здійснення намазів і обов'язково є халяльні кафе. Причому намаз можна спокійно прочитати навіть у кейптаунському Діснейленді. Люди в арабському одязі, тюбетейках і хустках нікого тут не дивують...
Недарма у Кейптауні так багато енергійних мусульман, що невпинно працюють заради Аллаха і надихають на це інших; тут виходить чимало ісламських газет і журналів, відкривається все більше й більше вебсайтів. Розвитку ісламу в Кейптауні дуже сприяють мусульманські книгарні і місцеві безкоштовні ісламські бібліотеки, де можна знайти книги багатьма мовами світу. І, слава Аллахові, це приносить прекрасні плоди - багато африканців приходять в іслам.
У Кейптауні діє чимало благодійних організацій, причому деякі з них - міжнародні, що надають допомогу нужденним мусульманам з багатьох країн світу.
Лейла АДАМ
За матеріалами Іслам.ру