Мусульмани Криму стикаються зі значними труднощами при поверненні культових споруд

1
Джума Джамі (1552 р.) у Євпаторії
06.08.2009
Оцініть статтю: 
(279 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

Незважаючи на недостатню кількість у Криму мечетей і місць для здійснення молитви, мусульмани стикаються зі значними труднощами при поверненні культових споруд, яких, за даними ДУМК, до революції 1917 року залишалося більше 600.

За статистичними даними, на грудень 2007 р., на території Криму функціонують 278 мечетей. З них 84 - новоспоруджені мечеті і 48 - повернуті мусульманам, які були відновлені і реставровані, а також 146 - пристосованих молитовних будинків. Таку інформацію інформагентству QHA надав начальник відділу Духовного управління мусульман Криму з будівництва і повернення культових будівель Руслан Бурнаш.

При цьому Р. Бурнаш повідомив, що, за наявними даними, загальна кількість мечетей у Криму на 1783 рік становила близько 1700. На момент Жовтневої революції у Криму залишилося більше 600 мечетей. У рамках пропаганди атеїзму більшовики зруйнували більшу частину культових споруд кримських мусульман, а мечеті, що залишилися, використовувалися не за призначенням.

У період після депортації кримських татар із Криму 1944 р. на півострові залишилося п'ять мечетей: Хан Джамі (побудована у 1532 р.), Тахтали Джамі (1707 р.) і Молла Мустафа Джамі (поч. 20 ст.) у Бахчисараї, Джума Джамі (1552 р.) у Кезльові (Євпаторія) і Кебір Джамі (1508 р.) в Акмесджиті (Сімферополь).

Нині існують певні труднощі у питаннях повернення мусульманським громадам Криму культових споруд. Незважаючи на Указ Президента про повернення релігійним громадам культових об'єктів, на місцевому рівні органи влади знаходять безліч причин не виконувати указ.

«Незважаючи на те, що існують архівні документи, які підтверджують факт приналежності деяких будинків до культових, історичних, вони продаються і приватизуються, у зв'язку з чим повернути такі споруди стає набагато складніше», - підкреслив заступник Муфтія Криму Айдер Ісмаїлов.

Нагадаємо, що кримським мусульманам не дають відновити мечеть Селіма у Феодосії. Як розповів радник Муфтія Духовного управління мусульман Криму з питань міжнаціональних відносин Арсен Альчиков, «ми більше 10 років займаємося цим питанням, збираємо і надаємо документи, постійно звертаємося у Представництво Президента, прямо до Президента, але все це гальмується».

Проблеми з поверненням культових споруд мусульман існують і в інших регіонах. Більше 15 років миколаївські мусульмани не можуть добитися від чиновників дозволу на те, щоб відновити мечеть, яка була побудована у районі парку Петровського ще в 1870 році, але знищена радянською владою. Причому територія, на яку претендують послідовники ісламу, фактично не використовується. Але міськрада Миколаєва до цього часу не видала мусульманам дозвіл на будівництво.

За матеріалами QHA

Посилання на тему:

Міськрада Сімферополя відклала обговорення питання про Соборну мечеть на осінь

У Криму існує проблема повернення культових споруд мусульман

Богослужіння мусульман у спортзалах - ганьба для влади Криму

Кримським мусульманам не дають відновити мечеть Селіма у Феодосії

Миколаївські мусульмани знову добиваються дозволу на будівництво мечеті. Спонсори вже знайдені

У Софіївці розпочато будівництво мусульманського духовного комплексу

Каплицю можна, а мечеть ні? Будівництво культових об'єктів у с. Мирне

Кримський військовий археолог вивчить проблему будівництва мечеті у «Красному»

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.