Десантний корабель ВМС України готовий вирушити до берегів Лівії для евакуації українців

1
«Ольшанський». Корабель може вмістити від 400 до 1000 чоловік.
22.03.2011
Оцініть статтю: 
(513 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

Один із кораблів ВМС України, що залишається в бойовому строю — великий десантний «Костянтин Ольшанський» — вирушить до Лівії за нашими співвітчизниками, що намагаються покинути цю країну і повернутися додому. Про це «Сегодня» повідомив директор департаменту преси та зв'язків зі ЗМІ Міноборони Олександр Клубань.

«Екіпаж ВДК у повній бойовій готовності, завантажений усім необхідним для гуманітарного рейсу, включаючи ПММ і продовольство, і найближчим часом, за наказом, відправиться за українцями, які залишаються в Лівії і виявили бажання повернутися на батьківщину, - підкреслив Клубань. - Можливо, корабель відправиться в море 22 березня, після перевірки, з якою на корабель прибула група офіцерів на чолі з начальником штабу — першим заступником командувача ВМС контр-адміралом Юрієм Ільїним».

За словами Клубаня, для гарантії безпеки громадян України на борту корабля перебуватиме перекинутий вчора з Феодосії підрозділ морських піхотинців - близько 30 чоловік з табельною зброєю. На уточнення, якими будуть дії українського екіпажу в разі атаки з повітря, суші або моря, глава департаменту зволів не відповідати, але ще раз підкреслив гуманітарний характер місії «Ольшанського».

Перехід, в залежності від ситуації на морі, триватиме близько 4 діб. ВДК може вмістити на борту до 400 евакуйованих, якщо забезпечити їм більш-менш нормальні умови. Якщо ж мова йтиме про критичну ситуацію, коли людей треба буде вивозити будь-якою ціною і скопом, візьмуть на борт ще стільки ж і навіть більше - до 1000 чоловік, розмістивши на твіндеку (у відсіку, де знаходиться техніка). У якому порту корабель візьме людей (не виключено, це буде як відкрите море, куди від берега підійде транспорт із людьми, так і порт сусідньої держави) і куди доставить потім, ще уточнюють.

Як повідомив «Сегодня» командир корабля Віктор Марчишин, найімовірніша дата виходу - в ніч на 23 березня. «Йдемо з бойовим настроєм», - сказав Марчишин.

Підґрунтя

Рішення про участь наших військових в евакуації українців з Лівії було прийняте РНБО та введене в дію 21 березня указом президента Віктора Януковича. Раніше в українському оборонному відомстві не робилося подібних масштабних місій, якщо не брати до уваги закидання в Кувейт та подальше вивезення звідти військової техніки, майна та особового складу, задіяних у ході миротворчої операції в Іраку.

На запитання «Сегодня», чим пояснюється військово-морський варіант евакуації, заступник секретаря РНБО Володимир Сівкович, який готував рішення, пояснив: «Не лише набагато більшою місткістю ВДК у порівнянні з літаками, а й тим, що евакуйованих можна доставити в сусідні з Лівією країни - Мальту, Алжир, Єгипет, і вже звідти за підтримки наших дипломатів вивозити на батьківщину іншими шляхами. Морський шлях найбільш безпечний (повітряний простір над Лівією в умовах війни практично закрито, а аеропорт у Тріполі піддався бомбардуванню. - Авт.)». За словами Сівковича, після вбивства сина Каддафі (щоправда , лівійська сторона цей факт заперечує) обстановка в країні ще більше загостриться, а в Лівії залишається близько 3 тисяч громадян України. І їх треба рятувати.

Досвід і сила

Думки щодо рейсу нашого ВДК до берегів Лівії, де йдуть справжні бої, у військових розійшлися.

«Настрій у людей бойовий, вони готові з честю виконати поставлене завдання, - відчеканив керівник похідного штабу «Ольшанського», колишній командир корабля Олексій Доскато. — Сім'ї поставилися до рішення РНБО та президента з розумінням. Вибачте, більше говорити не можу, багато роботи».

Екс-командувачу ВМС Борисові Кожину ідея не подобається — «Ольшанський» може потрапити під удар як лівійців, так і сил Заходу. У той же час, військовий експерт Сергій Згурець бачить у гуманітарній місії «Ольшанського» тільки позитив: «Екіпаж ВДК і морпіхи наберуться досвіду, а демонстрація сили — завжди цікаво», — вважає він.

В українському посольстві в Лівії кажуть, що на підготовку морської операції піде багато часу. «Ми вже надіслали запит лівійським портам на те, щоб вони прийняли «Ольшанський». Треба враховувати, що на прохід військового корабля потрібно отримати дозвіл і в коаліційних сил, і у лівійського уряду (і тих, і інших). Швидше було б вивезти наших співвітчизників із Лівії до однієї з сусідніх країн, а звідти — літаком на батьківщину», — сказав третій секретар Олександр Рябцев.

Мати командира: «Я засмутилася, але у сина бойовий обов'язок»

У Криму ми розшукали родичів членів екіпажу десантного корабля «Костянтин Ольшанський». Мати 33-річного Віктора Марчишина, капітана корабля, каже, що її син до останнього нічого не говорив про похід у гарячу точку. «Я засмутилася, адже він трохи захворів днями, температура трималася 38 градусів, - розповіла нам Галина Марчишина. - Але він же військова людина, приймав присягу, в нього є бойовий обов'язок. Крім того, він — капітан цього корабля, він мусить іти, якщо країна відправляє його туди. Він у мене стійкий хлопець, як і весь його екіпаж. Про цей рейс я дізналася з теленовин, зараз дзвонитиму, буду дізнаватися, що і як. Сама я живу в Євпаторії, а він уже поїхав до Севастополя».

Рідні інших членів команди про похід вже знали і щосили обговорювали цю новину. Чоловіки трималися стійко, а от деякі жінки переживали так, що не могли промовити ані слова.

«Так, мій син братиме участь у поході до Лівії, — розповів нам батько Олексія Доскато, керівника похідного штабу на кораблі (у минулому році Доскато командував екіпажем. - Авт.). — Що можу сказати ... Він людина військова і, як відомо, вчинити інакше не може. Тому ми, родина, звичайно, хвилюємося. Я сприйняв стійко — сам в молодості був лейтенантом, був і в Середземному морі, і біля африканського континенту, а от дружина дуже переживає. Син позавчора був у нас і сказав, що буде похід до Лівії. Чув, що корабель може відправитися у вівторок-середу. Все залежить від наших сусідів-турків, які повинні пропустити «Костянтина Ольшанського» у своїх протоках».

Нагадаємо, в суботу, 19 березня, коаліція п'яти західних країн - Франції, а потім США, Великобританії, Канади та Італії - почала завдавати ракетних ударів по території Лівії. У результаті ударів був виведений з ладу ряд об'єктів ППО країни. Удари наносилися також по військових базах і бронетехніці.

За матеріалами «Сегодня»

Посилання на тему:

Україна вживає рішучих заходів для евакуації своїх громадян із Лівії

Україна підтримує резолюцію ООН щодо Лівії

Мусульмани України висловили серйозну заклопотаність у зв'язку з ситуацією у Лівії

Із Лівії розпочалася евакуація українських громадян

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.