8 червня на запрошення саудівського Міністерства у справах хаджу у Джидду вилетіла офіційна українська делегація, яка представляла інтереси мусульман України. Муфтій ДУМУ "Умма" Саід Ісмагілов розповів в інтерв'ю газеті «Арраід» про результати поїздки.
- Ассаляму алейкум, шейх Саід! Розкажіть, будь ласка, як пройшли переговори?
-10 червня у священній Мецці українська делегація розпочала переговори, зустрівшись із уповноваженим Міністерства у справах хаджу Саудівської Аравії паном Хатимом Хасаном Кади. На порядку денному стояло питання про виділення місць для прочан з України. Заступник міністра представив нам точну статистику про прочан з України за останні 10 років, яка свідчить, що до цього часу у хадж із України виїжджали не більше 200 прочан.
Саудівська сторона вислухала нашу пропозицію щодо квот, і, зрештою, запропонувала наступну формулу: нам гарантують 500 місць, а якщо у нас буде більше бажаючих відправитися у хадж, необхідно не пізніше вересня повідомити про це Міністерство у справах хаджу, і додаткові заявки будуть задоволені. Якщо заявок від України надійде менше передбачуваної кількості, то місця, що залишаться, виділять іншій державі: у багатьох мусульманських країнах люди роками чекають своєї черги здійснити хадж, і кожний дозвіл на рахунку.
Далі ми мали відвідати ще декілька відомств, які підкоряються Міністерству у справах хаджу, і погодити у кожному з них моменти, пов'язані з організацією паломництва, наприклад, яким чином прочани з України будуть добиратися до Саудівської Аравії.
У ході переговорів з відомством, відповідальним за прийом прочан, був приблизно погоджений порядок пересування українських прочан по території Саудівської Аравії. Прочани з України прибуватимуть авіалініями в аеропорт Джидди, після чого відправляться у Мекку, а з Мекки в Медину. Ми порахували недоцільним повертатися з Медини у Джидду, оскільки це спричинить додаткові витрати, тому після відвідування мечеті Пророка Мухаммада (мир йому і благословення), прочани відразу вилетять в Україну.
- Як було вирішене питання з розселенням прочан?
В принципі, домовлятися про ті чи інші готелі, ціни - це справа нашої делегації. Нас відразу попередили, що якщо прочан розселять дальші, ніж за два кілометри від мечеті Аль-Харам, обов'язково потрібно укласти договір з компаніями, що займаються автобусними перевезеннями, щоб прочани могли щодня добиратися з готелю до Священої мечеті.
Вивчивши ситуацію, ми зрозуміли, що розселити прочан ближче, ніж за два кілометри від Аль-Харам, нам не вдасться, оскільки багато країн, які постійно відправляють велику кількість прочан, бронюють найближчі готелі на багато років уперед.
- Тобто, постало питання про перевезення?
— Природно, наступним пунктом наших переговорів стало відомство, яке займається пасажирськими перевезеннями. Справа у тому, що возити наших хаджів доведеться не лише від готелю до мечеті, але й по всіх пунктах хаджу: Міна, Арафат, Муздаліфа, Мекка, Медина - це чималий обсяг роботи. Тому потрібно буде офіційно орендувати певну кількість автобусів.
- Як буде забезпечуватися харчування прочан?
- Щоб вирішити це питання ми відвідали відомство, відповідальне за забезпечення прочан харчуванням. Нерідко прочани купують собі їжу самі - на ринках, у кафе. Але під час хаджу біля таких місць утворюються величезні черги, і люди проводять під палючим сонцем багато часу, що дуже стомлює. Ми підписали договір про те, що Саудівська сторона повністю бере на себе забезпечення харчуванням українських мусульман, які прибули для здійснення хаджу.
- Чи є які-небудь нововведення в організації хаджу цього року?
Цього року Саудівська Аравія ставить за обов'язок стороні, що відправляє прочан у хадж, покласти на рахунок у саудівському банку по 50 ріалів за кожного з них - на той випадок, якщо прочанин отримає травму, занедужає, загубиться. Без потрібної суми на рахунку візи видаватися не будуть. Якщо дана сума не буде витрачена і делегація благополучно повернеться додому, то гроші повернуть. Погодьтеся, справедлива вимога: під час паломництва трапляються нещасні випадки, особливо з людьми похилого віку, які не витримують високої температури і навантажень, тому необхідна такого роду страховка на випадок непередбачених ситуацій.
- Як оцінюють підготовку українських прочан у Міністерстві у справах хаджу?
- У цілому було відзначено, що мусульмани України завжди дуже добре підготовлені і ознайомлені з ритуалами хаджу; українці поводяться згідно приписів Ісламу та законів Саудівської Аравії. І це дуже позитивний момент. Саудівська сторона висловила побажання, щоб так тривало і в майбутньому, а мусульмани України були прикладом для всіх прочан.
Думаю, що рівень довіри, який нам виявили, досягнутий саме завдяки відповідній підготовці, організації, самосвідомості українських мусульман.
- Про що повинні подбати організатори перед поїздкою, що потрібно знати майбутнім прочанам?
— Хадж — один зі стовпів Ісламу, найважливіша подія у житті віруючого, тому нехтувати дрібницями у цьому питанні не можна. Потрібно ретельно підготуватися до проведення паломництва. Кожен прочанин заздалегідь повинен знати, як відбувається хадж, щоб на місці не розбиратися, що робити і куди йти, де здійснювати молитву чи жертвопринесення, коли одягати і коли знімати іхрам.
Важливо ознайомити мусульман із правилами поведінки у Королівстві Саудівська Аравія - це інша культура і спосіб життя, відмінна від європейських країн; проінструктувати щодо документів та отримання візи, пояснити, які речі брати в дорогу; можливо, доведеться заздалегідь подбати про щеплення - все це стане відомо трохи пізніше.
Приймаюча сторона вимагає, щоб на кожні п'ятдесят прочан доводився один керівник, який обов'язково повинен володіти арабською мовою. Відповідно, якщо ми розраховуємо на п'ятсот прочан з України, нам потрібно мати у складі делегації не менше десяти керівників. Один з керівників, який знає арабську, пройде курси у Саудівській Аравії, де буде проведений інструктаж для лідерів груп із усіх країн.
- Яке питання задають найчастіше ті, хто відправляються у хадж?
Про іхрам. Іхрам, підходяще взуття та все необхідне для здійснення хаджу краще взяти з дому. Недальновидним буде рішення купувати ці речі у Мецці.
- Питання, яке, мабуть, найбільше хвилює людей, - фінансове. Відомо, що минулого року з'їздити у хадж з України можна було приблизно за 3500 доларів. Чи відомо, хоча б приблизно, у скільки обійдеться паломництво у 2009 році?
- Точну цифру поки назвати не можливо, оскільки ще не укладені договори з конкретними готелями, авіакомпаніями, автобусними перевізниками, але за попередніми підрахунками ціна буде десь на рівні минулого року. Це не залежить від нас - така цінова кон'юнктура у Саудівській Аравії. Одне сказати можна: безкоштовних місць цього року не буде - всі місця платні.
- Яким чином розподілятимуть виділені місця?
- На зустрічі 27 травня у Держкомітеті у справах національностей і релігій було вирішено, що квота, яку надасть нам Саудівська Аравія, буде розділена між всіма духовними управліннями України. Відомо, що найбільше мусульман проживає у Криму, тому Криму по праву має дістатися більша кількість місць, ніж іншим духовним управлінням. Радою духовних управлінь мусульман України будуть проведені переговори з усіма духовними управліннями і центрами, на яких остаточно вирішать, скільки місць одержить кожне духовне управління.
- Незалежно від того, входить воно до складу Ради духовних управлінь чи ні?
— Саме так — це не має значення. Хочу нагадати, що хадж — релігійний обов'язок, і будь-які спекуляції довкола нього неприпустимі. Ми взяли на себе відповідальність перед мусульманами не лише України, але й усього світу і представляємо інтереси українських мусульман перед таким великим зібранням. Наш обов'язок — строго дотримуватися принципу ісламської справедливості, до чого Всевишній Аллах закликає у Священному Корані: «О ті, які ввірували! Будьте стійкі у справедливості, навіть якщо це проти вас самих або ваших родин» (Коран, 4:135).
Інтерв'ю провів Григорій ГРИШКО
За матеріалами газети «Арраід»
Посилання на тему:
Новини
500 мусульман України одержали квоти на здійснення хаджу
Українські мусульмани - гості короля Саудівської Аравії
Вперше українські мусульмани від’їжджають в Хадж на запрошення короля Саудівської Аравії
Українські паломники повернулися додому з Хаджу з пам'ятним призом
Статті
Хадж-2008: хто і чому приховував виділені Саудівською Аравією квоти?