Відомі світові вчені стурбовані становищем кримськотатарського народу в анексованому Росією Криму. Фахівці з США, Канади, країн Європи, Туреччини Австралії, Японії, Казахстану, а також України виступили на підтримку кримських татар, права яких зараз утискаються на півострові.
Вони організували збір підписів під спільною заявою, в якій вимагають покласти на «російські окупаційні органи всю відповідальність за порушення прав кримських татар на півострові», – повідомоляяє Крим.Реалії.
Ініціаторами цієї заяви виступили четверо вчених – Іділь Ізмірлі (Idil P. Izmirli) з Університету Джорджа Мейсона (США), Віктор Остапчук – Університет Торонто (Канада), Андрас Рієлдмаєр (András Riedlmayer) – Гарвардський університет (США) і марія Соневитськи (Maria Sonevytsky) – Коледж Бард (США).
Таким чином вчені засуджують анексію Криму Росією, нагадавши історичне минуле і репресії щодо кримських татар у період Кримського ханства, Османської імперії та Радянського Союзу.
«Тільки після розвалу Радянського Союзу в 1991 році та проголошення незалежної України, більшість кримських татар, які пережили депортацію, разом зі своїми нащадками зуміли повернутися на батьківщину, подолавши великі труднощі. Сьогодні їх налічується в Криму близько 300 000 осіб. Саме тому, що кримські татари, перебуваючи під владою Санкт-Петербурга і Москви, пережили численні трагедії, які переросли в глибоку національну травму, вони у великій більшості залишаються лояльними до Украіни і категорично не визнають російської анексії Криму», – йдеться у заяві.
Вчені також вказують на побоювання кримськотатарського народу зазнати нових репресій і депортації, якщо вони продовжуватимуть відмовлятися від російського громадянства.
«Ми закликаємо всі держави, організації та приватні особи приєднатися до нас в підтримку націоналних і людських прав кримських татар, включаючи їхні культурні, соціальні, політичні й економічні права, і покласти на Російські окупаційні органи всю відповідальність за порушення цих прав», – сказано в заяві, яку підписали вже понад 220 вчених з усього світу.
Ознайомитися із текстом заяви можна на сайті scholarsforqirim.com.