Протягом останніх трьох років організацією хаджу для мусульман країни займається Рада Духовних управлінь і центрів мусульман України, очолювана муфтієм Духовного управління мусульман Криму хаджі Еміралі Аблаєвим. Про успіхи, досягнуті Радою за цей час, а також про те, як впливає хадж наших співвітчизників на імідж країни в очах мусульман усього світу в ексклюзивному інтерв'ю «Іслам в Україні» розповів сам муфтій.
- Шановний хаджі Еміралі, розкажіть, будь ласка, як цього року пройшла підготовка й організація від'їзду прочан у Саудівську Аравію? Відомо, що цього року квоту для України скоротили до 200 місць.
Слава Аллагові, в останні три роки, з тих пір як організацією й проведенням хаджу стала займатися Рада Духовних управлінь мусульман України, відбувається позитивна динаміка й число прочан з України стабільно високе. Звичайно, потрібно розуміти, що воно високе у порівнянні з тим, що було у попередні роки. Протягом останніх років регулярно у хадж відправляються більше ста чоловік. Комусь дана цифра може здатися незначною, але це майже всі прочани, які здійснюють хадж за свої кошти.
Наприклад: в 2009 році число прочан з України було 131 чоловік, у кризовий 2010 рік було рекордне число прочан з України – 190 чоловік, у 2011 році – 150 чоловік. У хадж можуть відправитися мусульмани з будь-яких релігійних громад і будь-яких міст країни, ми не робимо ні для кого особливих умов і нікому не відмовляємо, як це, на жаль, траплялося у минулому. І так має бути, тому що хадж - це не привілей для обраних, а дуже важливий духовний і релігійний акт поклоніння Всевишньому Аллагові, це одна з основ Ісламу.
Підготовка до хаджу пройшла благополучно, усі, хто хотів відправитися у хадж і підготував пакет необхідних документів, одержали візи, і, як нам стало відомо, уже благополучно долетіли й перебувають у цей момент у Медині, очікуючи настання 8 Зуль-хіджа, першого дня великого хаджу.
Що стосується скорочення квоти, то ще на переговорах у Міністерстві у справах хаджу в 2009 році, виділяючи 500 місць, нас попередили, що якщо протягом найближчих років кількість прочан з України буде значно менша, то Саудівська сторона залишає за собою право в однобічному порядку зменшити квоту. Протягом трьох років число прочан з України становило менше 200 чоловік, і Саудівська Аравія порахувала достатньою скоротити квоту до 200 місць, однак попередила, що якщо охочих відправитися у хадж буде більше, то вони з радістю збільшать цю цифру до тієї, яка нам необхідна. У жодному разі не потрібно це розцінювати як якусь невдачу, справа у тому, що саудійська сторона щорічно проводить моніторинг і регулює питання квот для різних країн світу, як тільки прочан з України стане більше, ми маємо право повернути собі і 500 місць і навіть більше. Все це обумовлено у договорі від 2009 року.
- Пройшло вже 3 роки як організацією і підготовкою хаджу почала займатися Рада Духовних управлінь мусульман України, очолювана вами. Який досвід уже сформувався у цьому?
Дійсно це безцінний досвід. Перше, що необхідно відзначити, це той факт, що більшість мусульман України живуть досить бідно й не можуть дозволити собі відправитися у хадж. Тому з нашої країни їдуть десятки, максимум сотні прочан, а не тисячі як із Туреччини й Росії. Друге: при правильному, справедливому і чесному підході до підготовки хаджу не виникає непорозумінь і конфліктів між мусульманськими організаціями країни, і ми прагнемо задовольнити потреби всіх. Третє: ми проводимо підготовку й навчання прочан, тому наші делегації славляться дисципліною, богобоязливістю й суворим дотриманням правил хаджу. Це неодноразово відзначала саудійська сторона. Ще не було смертей і трагічних випадків, наші прочани не губилися і не порушували законів королівства, у тому числі й міграційних правил. В цілому, ми постійно вдосконалюємося у питаннях підготовки й організації хаджу. Наша робота підвищує імідж нашої країни в очах мусульман усього світу, адже хадж – найбільший форум на землі.
- Чи може будь-який мусульманин з України поїхати в хадж, маючи для цього відповідні кошти?
Зараз будь-який мусульманин може відправитися в хадж із України, якщо він належним чином підготував свої документи. Як я сказав, ми не відмовляємо нікому, і незважаючи ні на релігійні погляди, ні на приналежність до того чи іншого Управління або громади, будь-який мусульманин може скористатися своїм правом зробити хадж. Як тільки право підготовки хаджу перейшло до нас, ми у травні 2009 року запросили у Сімферополь для розподілу квоти всі Духовні управління мусульман, зареєстровані у країні. Більшість із них відгукнулася на наше запрошення, і там ми сформулювали нині діючий принцип, що хадж це законне право віруючого, а не привілей. На зборах ми розділили квоти між усіма релігійними об'єднаннями країни, намагаючись нікого не обділити, тих же, хто не був присутній на даних зборах, ми проінформували у письмовій формі. За наявними у нашому розпорядженні даними, щороку у хадж відправляються мусульмани з усіх Духовних управлінь, що діють в Україні, це доводить правоту наших слів.
Спеціально для сайту «Іслам в Україні»
Посилання на тему: