На початку 2012 року ІАЦ "Альраїд" уклала нову угоду з відомим виробником курятини і субпродуктів ТМ "Наша Ряба". Відтепер в усіх мусульман України з'явилася можливість купити куряче м'ясо і субпродукти, що відповідають вимогам стандарту "халяль", у всіх торгівельних точках, що займаються реалізацією продукції ТМ "Наша Ряба" у будь-якому місті країни. Заступник директора ІАЦ "Альраїд" Ваіль Алямі розповів про співпрацю з торгівельною маркою "Наша Ряба".
Позначатися така продукція буде спеціальним кодом від "Держветнагляд" (23-07-32). Якщо на упаковці вказано цей код, а місцем виробництва товару значиться "Миронівська птахофабрика", Черкаська обл., Канівський район, с. Степанці, - цей продукт вироблено згідно з нормами Шаріату і він є придатним для вживання мусульманами, навіть за відсутності на ньому маркування "Халяль" і логотипу "Альраїд".
Заступник директора ІАЦ "Альраїд" Ваіль Алямі розповів про співпрацю з торгівельною маркою "Наша Ряба".
- Пане Алямі, як почалася співпраця "Альраїд" з одним із провідних виробників курятини у країні?
Ініціатива повністю належала виробникові. Керівництво "Нашої Ряби" мало плани вивести свою продукцію на ринок халяльних продуктів для експорту в мусульманські країни, і саме для цього було відкрито виробництво в селі Степанці; однак через деякий час, враховуючи кон’юнктуру ринку, було прийнято рішення про реалізацію цієї продукції і на внутрішньому ринку.
Керівництво компанії стало шукати шляхи здійснення цієї мети. Для цього вони знайшли нас, подзвонили і домовилися про зустріч. Менеджер з продаж, що прибув на обговорення, хотів дізнатися, яких умов має бути дотримано на виробництві, аби продукція відповідала стандарту "халяль", і як можна отримати відповідний сертифікат. Дізнавшись, що ми уповноважені сертифікувати відповідність продукції стандартові "халяль", керівництво компанії запросило нас на птахофабрику в селі Степанці.
Варто зазначити, що "Наша Ряба" стала першим виробником курятини, який звернувся за отриманням сертифікату; раніше до нас зверталися виробники сухого молока, яєць, ковбаси.
У складі Духовного управління мусульман України "Умма", з яким ми тісно співпрацюємо, функціонує "Комітет з фетв при ДУМУ Умма". До нього входять імами з шаріатською освітою, і саме з членів цього комітету була сформована комісія, яка виїхала на виробництво для дослідження питання.
Ця комісія дійшла висновку, що умови, яких дотримуються на птахофабриці, повністю відповідатимуть нормам Шаріату, якщо буде понижено розряд електричного струму, щоб курка вирушала на забій оглушеною, але при цьому обов'язково живою. Для цього ми з'ясували з наукових джерел і фетв сучасних ісламських учених максимально допустиму напругу, за якої цей птах може бути забитим згідно з нормами Шаріату. Однією теорією ми не обмежилися. Це було перевірено шляхом проведення простого досліду: декілька десятків курей було послідовно оглушено, а потім залишено приходити до притомності. За 10-15 хвилин кожна з них піднімалася та поводилася, ніби нічого не сталося.
- Як відбувається контроль за дотриманням норм Шаріату на виробництві?
Коли були погоджені всі умови виробництва курятини і субпродуктів, ми домовилися, що на виробництві повинні постійно знаходитися два наші експерти з числа побожних мусульман, що дотримуються приписів релігії. Вони уповноважені "Комітетом з фетв при ДУМУ Умма" і пройшли необхідну теоретичну і практичну підготовку.
Перший перевіряє привезених курей, дивиться, щоб вони усі були живими і здоровими. Потім він читає над ними мольбу-дуа Всевишньому, і співробітники птахофабрики під його керівництвом і контролем розташовують птахів на конвеєрі, який рухається до басейну з водою. Кури, що знаходяться над басейном, приглушуються тонкою цівкою води, котра знаходиться під напругою. Щойно вода торкається голови курки - удар струму приглушує її, але при цьому птах залишається живим. Це робиться для того, щоб кури спокійно рухалися на забій, не крутилися, не пручалися, не бачили смерті інших курей і не мали стресу.
Далі відбувається миттєве відсікання голови механічним шляхом. Це контролюється другим нашим експертом. До його обов'язку входить відстежувати, щоб відсікання голови курки відбувалося миттєво; він також власноруч ріже курей, які з яких-небудь причин минули механічного ножа.
Далі з підвішених тушок випускають кров і вони йдуть на розділку й пакування.
Птахофабрика в селі Степанці займається виробництвом виключно халяльной курятини, тому контакту м'яса зарізаних курей з продуктами нехаляль на будь-якій із стадій виробництва немає і бути не може.
- Значок "Халяль" є примітним візуальним маркером на упаковці продукту. Навіщо його замінювати пошуком коду і місця виробництва?
Це тимчасовий захід, оскільки ТМ "Наша Ряба" замовила про запас велику кількість пакувальних матеріалів. На момент замовлення упаковки виробник ще не пройшов сертифікацію на відповідність його продукції нормам Шаріату, і з цієї причини маркування "халяль" на упаковці, призначеній для внутрішнього ринку, відсутнє. Упаковка експортної замороженої продукції вже містить відповідний логотип, оскільки виробництво халяльної курятини було від початку орієнтоване на експорт, що і було враховано під час розробки дизайну.
На сьогодні розроблено новий дизайн пакувальних матеріалів для внутрішнього ринку, який передбачає наявність відповідного маркування, тому надалі пошук халяльної продукції ТМ "Наша Ряба" в торгівельних точках стане зручнішим. Виробник розпочне використання нової упаковки, як тільки вже наявні запаси будуть використані.
- Чи є у сертифіката термін дії, і чи відбувається якийсь додатковий контроль в період його дії?
Сертифікат видається на рік. По закінченню цього періоду процедура сертифікації повторюється. Окрім цього, впродовж терміну дії сертифіката можливе проведення виїзних перевірок на виробництво, і за таких умов тільки добросовісний виробник стане проходити процедуру сертифікації, яка є добровільною.
Крім того, у даному випадку сертифікацію халяль проходить не лише ТМ "Наша Ряба", але й її партнери, які закуповують курятину "Наша Ряба" для її подальшої реалізації або в якості інгредієнтів. Ці компанії стають ініціаторами повторної сертифікації товару. Таким чином, продукція проходить декілька рівнів перевірки, що є додатковою гарантією для кінцевого споживача.
Посилання на тему:
- «Наша Ряба»: халяльна високоякісна курятина тепер доступна в усіх українських супермаркетах
- Вперше в Україні провідним виробником налагоджене виробництво халяльної курятини
Сайт сертификации халяль: http://halal.in.ua/