Щоденник прочанина. Київ-Мекка-Медина. Частина 1

Щоденник прочанина. Київ-Мекка-Медина. Частина 1
17.12.2008
Оцініть статтю: 
(306 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

«Сегодня», 02.12.2008 15:25

Не думав, що в «чужому» Ісламі знайду те, що шукав довгі роки. Григорій Гришко

Коли в далекому 2001 році я від’їжджав з України в Голландію, то не міг і подумати, що через п'ять років повернуся до себе на батьківщину мусульманином.

Не знав, що трапиться 11 вересня, і що на тлі загальної паніки, страху перед ісламським світом і озлоблення я зможу побачити вражаючі прояви найвищих моральних якостей мусульман, чого, на жаль, жодного разу не зустрічав за всі роки мого життя в рідній Україні.

Не думав, що в «чужому», «незрозумілому» для нас, слов'ян, Ісламі знайду те, що шукав довгі роки, що так жадав пізнати, - смисл людського перебування на землі. Не підозрював, що чітка відповідь на питання «Що там за гранню смерті?» вже давно ясно викладена Господом, тільки мені судилося її знайти в іншій країні.

Не повірив би, що буду знайомитися з Ісламом на нерідній англійській, що близькими друзями стануть люди з Африки, Близького Сходу, Європи і Латинської Америки.

Зрештою, гадки не мав про те, що Коран - останнє одкровення Всевишнього, Його попередження людству перед Судним Днем. Глибина, мудрість, велич стилю і неповторна рима цієї Священної книги ввійдуть у моє серце і відкриють світ праведності й покірності перед Всевишнім, а Іслам виховає в мені особистість із непорушними принципами.

При всій своїй глибині й універсальності, Іслам гранично простий і доступний для розуміння. П'ять стовпів Ісламу: свідчення про віру в єдиного Бога, молитва, піст, милостиня і хадж - паломництво в Мекку для тих, хто спроможний це зробити.

Хвала Всевишньому, цього року можливість здійснити хадж випала й мені. Постараюся висвітлити цей світовий форум віруючих, його ритуали й обряди очами українського мусульманина.

Без перебільшення, хадж - кульмінація життя віруючого.

Мухаммад (мир йому і благословення), останній з посланників Бога, сказав: «Той, хто здійснив хадж, не лихословлячи і не зробивши нічого гріховного і негідного, повернеться додому таким же, яким він був у той день, коли народила його мати (безгрішним)».

Ритуал хаджу сягає глибоко в історію і безпосередньо пов'язаний з подіями з життя батька пророків Ібрагіма (бібл. Авраама): «І от, зробили Ми цей дім місцем зібрання для людей і надійним місцем: «І візьміть собі місце Ібрагіма місцем моління». І Ми заповіли Ібрагіму та Ісмаїлу: «Очистіть Мій дім для здійснюючих обхід, і тих, що перебувають, і приклоняються, і падають ниць!» (Коран, 2:125).

Варто відзначити, що мусульмани, підкорившись Творцеві, не роблять різниці між посланниками, знаючи, що всі пророки були послані до людей від одного Бога.

«Скажіть: «Ми ввірували в Аллаха і в те, що ниспослано нам, і що ниспослано Ібрагіму, Ісмаїлу, Ісхаку, Якубу і колінам, і що було даровано Мусі та Ісі, і що було даровано пророками від Господа їхнього. Ми не розрізняємо між ким-небудь із них, і Йому віддаємося» (Коран, 2:130).

Сьогодні, мабуть, не існує країни, де не сповідували б Іслам, тому щорічні ритуали хаджу об’єднують мільйони різномовних людей з будь-яким кольором шкіри. Представники всіх верств суспільства, зовсім різних культурних традицій прибувають у Мекку, являючи людству живий приклад того, що немає різниці між людьми перед Господом окрім в богобоязливості. Хадж - символ єднання всіх людей планети і покірності людини своєму Творцеві.

Сьогодні день відправлення в хадж, почуття переповнюють...

Із самого ранку прочани з різних регіонів України з'їжджалися в Ісламський культурний центр міста Києва. У повітрі панувала атмосфера передчуття чогось надзвичайно важливого і відповідального.

Вітаючи братів по вірі, з якими мені призначено відправиться в мій перший хадж, у їхніх очах я помітив надзвичайний блиск і легке хвилювання перед майбутньою подорожжю. Адже багато з них, з 45 українських прочан, також зроблять хадж уперше. Обличчя деяких з них я бачив уперше, але було відчуття споріднення, начебто я їх знаю вже багато років.

Перед тим як почати будь-яку справу, мусульманин вимовляє слова «Біісміл-ля» або як у нас говорять - «З Богом!»

Автобус, що відправляється в Бориспіль, уже прибув до ісламського центра і очікує пасажирів. Прийшов час їхати...

За матеріалами газети «Сегодня» (російською мовою)

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.