Духовний наставник мусульман України Саід Ісмагілов — справжній патріот нашої країни. Скільки мусульман в Києві та в інших регіонах? Звідки вони родом? Чому так розселені? Де моляться? Що їдять? На що скаржаться? Як ставляться до України? Чи змінилося ставлення до них після Революції Гідності? Відповіді, які він дав — у матеріалі видання «Наш Київ».
Скільки мусульман в Україні
Сьогодні в Україні проживає близько 1 млн мусульман, це 2% населення. За даними звіту The Future of World Religions: Population Growth Projections, 2010–2050, підготовленого американським Pew Research Center, до 2050 року цей показник зросте до 1,3 млн осіб, або 3,7% населення. Прогнози виглядають реалістично, оскільки в 2010 році послідовників Ісламу в Україні було вдвічі менше, ніж зараз.
Серед основних причин приросту автори звіту називають високу народжуваність серед мусульман (2–2,3 дитини на одну жінку), міграцію і зміну віросповідання людьми в зрілому віці.
Етнічний склад
Близько половини мусульман України — кримські татари. Ще 50% складають татари
Розселення по регіонах
Основна частина мусульман України сконцентрована на півдні і сході країни. Найбільше їх в окупованому Криму, на Донбасі та в Києві. Крім того, чимало прихильників Ісламу в Луганську і Луганській області, Дніпрі, Херсоні, Запоріжжі, Мелітополі, Харкові та Одесі.
У кожному з перерахованих вище міст України, крім кримських, у мусульман є по 1–2 мечеті, молитовні кімнати (їх багато там, де мало мечетей), халяльні кафе і ресторани, магазини халяльних продуктів та ісламські культурні центри.
У Криму проживає 400–450 тис. мусульман, це 17–20% населення півострова. 90% з них — кримські татари. Решта — азербайджанці, українці і росіяни, що прийняли Іслам. Найбільш «татарське» місто Криму — Сімферополь. Всього на півострові діє 280 мечетей.
За словами муфтія Духовного управління мусульман України «Умма» Саіда Ісмагілова, більшість прихильників Ісламу з Криму і Донбасу підтримують Україну, а на окупованих територіях залишаються від безвиході. Багато з них не мають фінансової можливості виїхати, а частина тих, хто виїхав, повертається назад після марних спроб знайти житло і роботу.
— Держава не надала жодних соціальних програм з розселення та працевлаштування таких переселенців, — каже Ісмагілов.
Мусульмани в Києві
За різними даними, в Києві проживає 30–40 тис. мусульман. Це кримські татари, азербайджанці, дагестанці, чеченці, араби та українці, які взяли Іслам. Багато переїхали сюди після окупації Донбасу та анексії Криму.
— Більш точних цифр навіть у держави немає, — запевняє Саід Ісмагілов.
До послуг столичних мусульман дві мечеті та одна молитовна кімната, ісламський культурний центр, десяток халяльних магазинів, зокрема які працюють онлайн, а також 10–15 закладів громадського харчування. Найпопулярніші з них — Family House в Ісламському культурному центрі (вул. Дегтярівська, 25а), «Кардаш» (вул. Дегтярівська, 27а) і, як не дивно, їдальня
Які проблеми у мусульман Києва?
1. Не вистачає культових споруд. Під час свят мечеть Ісламського культурного центру не вміщає всіх
2. Не вистачає кладовищ. За релігійною традицією, ховати мусульман необхідно на окремих кладовищах або секторах. Такий сектор є на Північному кладовищі за Броварами, проте він вже практично заповнений. На старих кладовищах дозволені тільки дозахоронення. За словами Саіда Ісмагілова, влада весь час відкладає виділення земельної ділянки під кладовище, а «люди тим часом продовжують вмирати».
3. Не приймають фото в хіджабі (хустці) для внутрішніх паспортів. Існує внутрішня постанова, що зобов’язує фотографуватися без головного убору.
— Для закордонного паспорта можна без проблем зробити знімок у хіджабі, а під час оформлення внутрішнього паспорта часто відмовляють, посилаючись на цей документ. Неодноразово зверталися до МВС, жінки навіть опублікували петицію на сайті президента з проханням посприяти, — розповідає духовний лідер мусульман України.
У той же час Саід наголошує, що в нашій країні найдемократичніше законодавство серед усіх пострадянських країн. Якщо порівнювати мікроклімат мусульманських громад в Україні та в традиційних мусульманських республіках Кавказу або Середньої Азії, у нас справи йдуть краще. Немає проблем ні з халяльними продуктами, ні з закладами, ні зі ставленням. В Ісламський культурний центр часто приходять немусульмани, привозять учнів і студентів на екскурсію, щоб познайомити їх з культурою і традиціями.
Багато чи мало?
Якщо порівнювати з країнами Європи, в Україні проживає середня кількість мусульман — 3,4% послідовників Ісламу в Європі. Стільки ж їх, наприклад, в Іспанії, Болгарії та Нідерландах. Це далеко до рекордів Німеччини (16,4%), Франції (16%) і Великобританії (10%), але набагато більше, ніж, наприклад, в сусідніх Білорусі та Молдові (по 0,1%).
Як ставляться до мусульман в Україні?
За словами Саіда Ісмагілова, українське суспільство дуже відкрите і толерантне, тут ніколи не було таких проблем зі ставленням до мусульман, як, скажімо, в Росії. Окремі конфлікти виникали, але значного розвитку не отримували. А в останні роки ситуація навіть покращилася.
— Мусульмани — досить незначна частина населення, до Революції Гідності про них мало знали і чули. І тільки після того, як кримські татари виступили за українську державність, були учасниками Євромайдану та воювали в АТО, про них дізналися і почали лояльніше ставитися, — розповідає Ісмагілов.
Український центр ісламознавчих досліджень провів два соціологічних опитування про ставлення українців до Ісламу і мусульман — в 2013–2014 рр. і 2015–2016 рр. Мета опитувань — з’ясувати, скільки наших співвітчизників готові жити поруч з мусульманами або голосувати за послідовників цієї релігії на виборах. В середньому за час між опитуваннями ставлення до мусульман в країні покращився на 20–30%.
Джерело: Наш Київ