Обшуки в ІКЦ Києва: реакції з РФ

Обшуки в ІКЦ Києва: реакції з РФ
10.03.2018
Оцініть статтю: 
(689 оцінки)
Михайло Якубович
Зображення користувача Михайло Якубович.

Обшук, зроблений в Ісламському культурному центрі Києва 6 березня, що закінчився «вилученням» ісламської літератури, наробив галасу в ЗМІ. Можна твердити, що відбувалася певна мобілізація громадського суспільства в Україні, коли громадськість обурено реагує на контроверсійні дії влади. 7 березня відбулася й прес-конференція за участі лідерів українських мусульман — муфтія ДУМУ «Умма» Саіда Ісмагілова, голови Всеукраїнської асоціації «Альраід» Сейрана Арифова та ін., — а також народних депутатів, громадських діячів і науковців. Подія стала безпрецедентною для сучасної України, бо обшук проведено не в локальній громаді, як це вже було в Вінниці, Сумах, Житомирі, а безпосередньо в релігійному управлінні — найбільшій за числом вірних мечеті материкової України.

Існує кілька версій того, хто може стояти за «системними діями, спрямованими проти мусульман України», як висловився муфтій Саід Ісмагілов. У будь-якому разі — і про це на прес-конференції чітко заявив голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Рефат Чубаров — ця ситуація буде використана окупаційною владою Криму на «доказ» того, що, мовляв, кримські татари мають зробити «правильний» вибір на російських президентських виборах 18 березня. І це вже помітно в російській та проросійській пресі.

Одним із перших на ситуацію відреагував ресурс «Голос Ислама», опублікувавши статтю «Исламофобия в Украине: возможные причины и ответные действия». Зрозуміло, що, хоч і орієнтований на аудиторію російськомовних мусульман, це радше опозиційний до російської влади ресурс. Автор, Ікрамутдін Хан (імовірно, псевдонім. — Ред.), розглянув кілька версій того, хто стоїть за обшуком: від інших релігійних організацій до російського чи західного сліду. Матеріал містить пересторогу українським мусульманам: мовляв, у РФ теж усе починалося з відносно невеликих акцій проти мусульман у 90-х, а закінчилося фактично ліквідацією всіх незгодних з лінією муфтіятів — від ув’язнення до фізичної ліквідації.

Інший російськомовний ісламський ресурс, що провадить прокремлівську лінію — IslamNews.Ru — дав статтю з промовистою назвою «На Украине  „медовый месяц“ с исламом заканчивается». Посилаючись на якогось експерта Николая Спиридонова, автор звертається до ситуації з кримськими татарами — за його словами, РФ в Криму «успішно розділила їх на кілька груп» — і заявляє, що відносини між українською владою та кримськотатарським народом погіршуються: «Тот факт, что теперь уже в Киеве обостряется ситуация вокруг исламского культурного центра, показывает, что, возможно, тренд все-таки начинает меняться, и, может быть, этот „медовый месяц“ с исламом, с крымскими татарами заканчивается». Нагадаємо, що Ісламський культурний центр Києва об’єднує мусульман різних національностей, але спеціальний акцент на кримськотатарській темі показує чітку спробу видати факт обшуку саме за «переслідування кримських татар» і протиставити ситуації в Криму.

Досить велика стаття вийшла й на проросійському ресурсі «Украина.Ру», а вже звідти була перепощена на інші сайти. Матеріал з назвою «Центр с непростой историей: почему СБУ нагрянула к мусульманам» пропонує свою версію подій: мовляв, українській владі не подобається позиція ДУМУ «Умма» та Асоціації «Альраід» щодо Сирії, бо це може викликати приплив екстремістів з Близького Сходу до України. Не обійшлося в статті й без сумнівних тверджень на тему зв’язків організацій з якимись терористичними структурами, але при цьому не наведено жодних фактів. Використані типові маніпулятивні звороти типу «подозревали...» (хто, коли?) та ін. Таким чином, меседж цілком очевидний: показати, що Київ бореться з тими організаціями, що ворогують з Росією, і таким чином виправдати обшуки.

Ще одна стаття вийшла на цьому ж ресурсі й має назву «Богоискательство СБУ на фоне мусульманской Украины». Автор, Раміль Замдиханов, також аналізує кілька версій подій і, підсумовуючи, зловтішається з приводу обшуку. Мовляв, проукраїнську позицію українських мусульман влада не оцінила: «Не только история, но и пока еще люди помнят имена тех, кто решил призвать себе в помощь не Аллаха, а сначала мятеж, а потом и войну. Кажется, некоторые из них получают заслуженное возмездие уже сегодня».

Якщо аналізувати ці заяви комплексно, можна помітити, що загалом проросійські ресурси далі розкручують міф про наявність якихось «ісламістів» на «службі Києву»: так, ще в грудні минулого року розлога стаття «„Джихад“ до Киева доведет. Почему исламисты облюбовали Украину», розміщена на РІА Новости, повідомляла про тисячі екстремістів, що начебто осіли в Києві. У цьому зв’язку гучною здається й стаття на проросійському ресурсі «Политнавигатор» із загловком «Порошенко начал „щемить“ исламистов из АТО: Истерика муфтия», де участь мусульман в АТО висвітлена в негативних тонах.

Як видно з цього невеликого огляду — можливо, з’являться й нові публікації, — загалом ресурси проросійського спрямування досить радісно сприйняли новину про обшуки в ІКЦ Києва. Звісно, топові медіа на подію не відрегували, бо досить складно буде пояснити громадянам РФ, що ж такого незвичного в практиці, звичній для Росії. Але електронні ЗМІ, орієнтовані на проросійську частину українських громадян, передбачувано помітили в обшуку чергову ознаку кризи в «постмайданній» Україні.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.