Лідер кримських татар, Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв під час свого виступу в Європейському парламенті (Брюссель) у вівторок, 6 грудня, в рамках дебатів, присвячених незаконній анексії Криму Росією, повідомив, що зараз в окупований півострів повернулися часи Радянського Союзу.
— Окупанти ліквідували всі демократичні свободи, встановлений режим подібний радянського. Люди живуть в страху, процвітають доноси. До кримських татар особливе ставлення, тому що вони чітко сказали, що не сприймають окупацію, — наголосив Мустафа Джемілєв.
Як передає власний кореспондент УНІАН, лідер кримських татар наголосив, що приблизно 95% репресій, які вчиняються на території окупованого півострова, припадає на кримських татар, а також нагадав, що в Криму таємно викрадають людей.
— У тому, що до цих викрадень причетні каральні органи Російської Федерації, у нас немає жодного сумніву, є докази. Політика влади стосовно корінного народу зведена до того, аби виштовхнути його за межі Криму, — підкреслив він. — Одночасно у великій кількості завозять росіян, що є воєнним злочином.
Разом з тим, Джемілєв закликає «співвітчизників не залишати Крим, залишатися на батьківщині та чекати на звільнення». Він також переконаний, що «військового шляху звільнення Криму» немає.
— Ми думаємо, що звільнення Криму можливо тільки дипломатичним шляхом, шляхом тиску на агресора. Один із головних засобів — це жорсткі санкції. Як вам відомо, після окупації Радянським Союзом Афганістану були застосовані жорсткі санкції, що призвело до його розпаду. Ми сподіваємося, що санкції, які застосовані до агресора, також посприяють звільненню окупованих територій. Але я думаю, що терміни звільнення повинні бути значно звужені, ніж після окупації Афганістану, — деталізував лідер кримських татар.
Наводячи приклади колосальних втрат України від агресії Росії, Мустафа Джемілєв підкреслив, що злочинці повинні понести кримінальну відповідальність, зокрема шляхом застосування механізмів Гаазького трибуналу.
Під час виступу Мустафа Джемілєв також звернув увагу на позицію Туреччини, яка, з одного боку, не визнає окупацію Криму, а з іншого — не вживає рішучих заходів задля його деокупації. Як приклад він навів той факт, що Турецька Республіка не приєдналась до санкційних методів впливу, які впроваджені західними країнами та Європейським Союзом. Аналізуючи таку позицію, Уповноважений припустив, що це пов’язано з енергетичною залежністю Туреччини від РФ, а також проблемою біженців, наслідки якої Республіка відчуває безпосереднього на собі.
Мустафа Джемілєв висловив сподівання на подальшу підтримку України Європейським Союзом, інституціями ЄС та недопущення визнання окупації Криму і вжиття подальших заходів задля його деокупації.