Днями муфтія Духовного управління мусульман України «Умма» Саіда Ісмагілова знов було запрошено до участі в телепередачі Чорноморської телерадіокомпанії «Єдина країна/Единая страна».
Автор та ведучий ефіру Владислав Майструк мав на меті розібратися, які механізми перетворення антимігрантської риторики (яка, на жаль, стала гучнішою в Європі з загостренням становища на Близькому Сході) на риторику антиісламську й ісламофобську. Втім, почав він розмову з кримської теми, процитувавши прес-реліз ДУМ Криму та Севастополя щодо наміру провести 16 січня конференцію, запросивши на цей захід муфтіїв Росії, Татарстану і Черкеської республіки з метою «… обговорити шляхи зміцнення мусульманської умми Криму й дати оцінку спробам використати релігію з політичною метою, що особливо стосується деяких політиків, які перебувають поза межами республіки». Також ведучий озвучив три основні питання конференції, які сформулював кримський муфтіят: «розколювання мусульманської умми Криму шляхом створення альтернативної релігійної організації в Україні», «засудження закликів кримськотатарського народу брати участь в збройних формуваннях в Херсонській області» та «засудження спроб дискредитації духовного лідера мусульман Криму Еміралі Аблаєва».
Ведучий поцікавився точкою зору муфтія ДУМУ «Умма» на те, що відбувається в царині духовного життя Криму.
− Мені складно сказати, що там насправді відбувається, − відповів Ісмагілов. — Втім, російська сторона теж використовує релігію, релігійних лідерів для своєї політики експансії, зокрема й в Криму. Насправді, за законами України, будь-яка група, етнічна спільнота, об’єднана одними й тими самими релігійними поглядами, має право реєструвати свою релігійну організацію. І мусульмани-кримські татари, що перебувають на українській території, також можуть вільно створювати свою релігійну організацію або об’єднання. Це нормальна практика для усього цивілізованого світу — реалізація свободи віросповідання.
Як зауважив шейх Саід, інша справа, що це викликало тривогу у мусульманських релігійних діячів, які залишилися в Криму, а також припустив, що вони бачать у цьому якісь для себе виклики:
− Я не дуже добре знаю, які внутрішні процеси відбуваються зараз серед кримськотатарського народу (в окупованому Криму — ред.), втім, хотів би нагадати про те, що Росія дуже часто і повсюдно створює свої релігійні організації в інших країнах. Це стосується і мусульман.
Саід Ісмагілов нагадав про прецеденти, коли в Білорусі, в Україні та інших колишніх республіках Радянського Союзу за етнічною ознакою — для волго-уральських татар — створювались мусульманські релігійні організації:
− При цьому ці організації і підтримуються, і фінансуються саме Росією. Наприклад, у нас вони позиціонують себе саме як «Мусульмани волго-уральського регіону в Україні». Тож те, що кримські татари перебувають в Україні, жодним чином не може бути засуджено Росією, яка сама ж створює під своїм протекторатом релігійні організації в інших країнах.
Стосовно ж самого факту скликання конференції, муфтій ДУМУ «Умма» висловив здивування щодо того, наскільки неочікувано й блискавично її було організовано:
− Ще кілька днів тому в інформаційному просторі про цей захід взагалі нічого не було чути, − стверджує шейх. − А з іншого боку, на нього заявлено релігійних діячів всеросійського масштабу — причому одразу кілька й на одну й ту саму конференцію. Тобто одразу видно, що за цим кроком стоять політичні інтереси Росії.