У підсумковій телепередачі «Єдина країна! Единая страна!» Чорноморської телерадіокомпанії, куди були запрошені муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саід Ісмагілов і координатор капеланів Української
Зокрема, ведучий поставив гостям і таке запитання: чи запитують у священнослужителів бійці, які повернулися з поля бою, − на чиєму боці Бог?
− Я як капелан зустрічався з мусульманами зі Збройних сил України, − відповів муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов. − І ніхто з них не запитував, на чиєму боці Бог, бо вони це чудово знають. У нас, мусульман, Бог − на боці справедливості. Не ми напали на Росію − їх війська, зброя, найманці зайшли на нашу землю і вбивають наших людей. І тому мусульмани абсолютно переконані, що Бог − на нашому боці, тому що ми піддалися несправедливій агресії, − пояснив шейх Саід.
Також
− Якщо зазіхають на життя, честь і майно людини − вона зобов’язана захищати себе. У нас, мусульман, так. Наша Україна є спільним майном для всіх її громадян, тому справжній чоловік повинен захищати свою країну, як би не виправдовував свої дії агресор, під якими б гаслами він би не воював з нами.
Ведучий передачі озвучив запитання, яке часто виникає у бійців, що воюють в зоні АТО: «На війні доводиться вбивати ворога, і що − тепер кожен з нас − вбивця?»
− У мусульман, як і у християн, вбивство забороняється і вважається найбільшим гріхом. Проте одна справа, коли людина вбиває зловмисно, скоюючи злочин, будучи грабіжником чи іншим злочинцем. Якщо ж людина змушена захищати великі цінності − те, що є Божим даром, − вона уже не може вважатися вбивцею, злочинцем, − сказав Саід Ісмагілов і деталізував свою точку зору. − Якби наші солдати не зупинили цей наступ, то ми не знаємо, куди б дійшла ця війна, скільки б ще сотень, тисяч, мільйонів людей загинули б і постраждали… І ось в цьому і полягає місія капелана − пояснити солдатам, що вони − не просто люди зі зброєю, які стріляють в інших людей, а що насправді вони виконують величезну місію − вони, по суті, миротворці.
Муфтій підкреслив, що дуже важливо, щоб людина жила саме з усвідомленням того, що вона − не вбивця, не злочинець, а герой і захисник, який робить все для того, щоб не загинули інші люди (від рук злочинців і вбивць). І цю думку, цей настрій воїну повинен донести капелан, оскільки усвідомлення солдатом та офіцером своєї місії надає їм мужності і сили:
− Це дає величезний стимул і розуміння, живить бажання захищати свою країну. Коли людина знає, чому вона там, чому вона повинна стріляти, то відчуває значно менше стресу і сумнівів. І тут дуже важливо працювати на побутовому, простому рівні: якщо ти зараз не будеш захищати свою країну − завтра прийдуть до тебе додому, до твоїх дітей, до твоєї матері і дружини − і що ти, як чоловік, повинен зробити? Я завжди розглядаю наших солдатів як миротворців − адже вони зупинили війну!