Ельміра Аблялімова: «Як жінка, як громадянка, як мусульманка я в своему житті ще ніколи не відчувала такого приниження»

Дружина Ахтема Чийгоза Ельміра Аблялімова
24.03.2015
Оцініть статтю: 
(302 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Правозахисна організація Amnesty International в Україні опублікувала нову доповідь «Один рік потому: Порушення прав на свободу вираження думок, зборів і об'єднань в Криму». За словами дослідника Amnesty International в Україні Красиміра Янкова, після анексії Криму Росією, «де-факто влада використовує широкий спектр тактик залякування для розправи з інакомисленням».

Одним з яскравих прикладів подібної практики є випадок із заступником голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтемом Чийгоза, що стався 29 січня 2015, коли слідчі органи Головного слідчого управління Слідчого комітету Російської Федерації по Республіці Крим затримали Чийгоза. У цей же вечір Київський районний суд Сімферополя обрав йому запобіжний захід у вигляді утримання під вартою до 19 лютого. Днем пізніше, 30 січня вранці, озброєні силовики прийшли з обшуком в будинок Ахтема Чийгоза в Бахчисараї.

Дружина Чийгоза Ельміра Аблялімова присутня при обшуку, який тривав десять (!) годин, і в яскравих фарбах розповіла досліднику Amnesty International про те, як відбувався даний «захід». Amnesty International люб'язно надала нашій редакції відеозапис інтерв'ю, текстову версію якого ми пропонуємо нашим читачам.

- Проти Ахтема Чігойза порушено кримінальну справу за трьома статтями. Перша - це «організація масових заворушень», друга - заклики до насильства і третя - ненавмисне вбивство.

Зараз в інтернеті є дуже багато роликів, де з різних ракурсів показано, що ж відбувалося в той день перед Верховною Радою Криму. І на цих роликах чітко видно, що Ахтем як раз таки зупиняв людей. Він дуже голосно кричав, щоб люди зупинялися і не наближалися один до одного. І саме це слово «коридор» на одному ролику дуже чітко простежується. Ахтем кричить «коридор». Тобто він розділяє російськомовне населення від кримськотатарського, і сам як раз таки стоїть там, щоб не допустити насильства.

- Через день після арешту Ахтема Чігойза силовики провели десятигодинний обшук в його будинку...

- Вони сказали, що у мене є три хвилини, інакше вони відкривають хвіртку і стріляють собаку на поразку. Один з понятих, як мені здалося, звертався до всіх присутніх під час обшуку по імені. Тобто, це мені дає підставу думати, що він дуже добре всіх їх знає. А понятий повинен бути людиною незацікавленою.

Були деякі співробітники, які вели себе досить провокаційно. Провокували мене, принижували мою честь і гідність. Наприклад, коли увійшли в будинок, один із співробітників запитав мене «встигла помолитися чи ні?». Такий ось момент був. Або на питання, ким я є Ахтему Чігойза, я відповіла, що я його дружина. Де свідоцтво про шлюб, було поставлено питання. Я відповіла, що це мусульманський шлюб. А один із присутніх сказав, що у мене таких шлюбів було штук двадцять і всі голосно над цим сміялися. Мої особисті речі, в тому числі інтимного характеру, розглядали чоловіки.

Ви знаєте, мені сорок років, і я в своєму житті такого приниження як жінка, як громадянка, як мусульманка ще ніколи не відчувала.

- Як ви думаєте, чому затримали вашого чоловіка?

- Його затримали, оскільки він є лідером кримських татар.

Доповнимо, що Ахтема Чігойза підозрюють в організації і участі в масових заворушеннях під стінами кримського парламенту 26 лютого 2014, в результаті яких загинули дві людини. Деякі правозахисники відзначають, що дані підозри російського «правосуддя» Криму абсурдні вже в силу того, що на момент скоєння нібито злочинних дій столиця АР Крим була частиною України, і російське законодавство там не могло діяти.

Також варто відзначити, що в середині лютого інформагенства повідомили, що суд продовжив Ахтему Чігойза термін перебування під вартою до 19 травня. За словами деяких експертів, це може бути пов'язано з бажанням влади Криму перешкодити Меджлісу, провести мітинг з нагоди чергової річниці депортації кримськотатарського народу, який зазвичай проходить 18 травня.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.