Минулого тижня Міжнародний суд ООН у відповідь на позов України зобов’язав Росію надати кримським татарам, які проживають в Криму, право на власний представницький орган, зокрема Меджліс.
Служба новин ООН звернулася до члена Меджлісу кримськотатарського народу Гаяни Юксель з проханням прокоментувати рішення суду. Чиновниця приїхала у
— Я вважаю, що Україна, частина території якої окупована, повинна використовувати всі правові механізми та можливості для того, щоб повернути територіальну цілісність країни. Звичайно ж, рішення Міжнародного суду є для нас дуже важливим не тільки тому, що там є рішення і щодо Донбасу, і щодо Криму. Там згадується про утиски кримських татар в різних аспектах, зокрема щодо заборони представницького органу кримськотатарського народу Меджлісу, який був законно обраний і протягом двадцяти і більше років діяв у Криму.
Це рішення свідчить про підтримку міжнародного співтовариства не тільки кримських татар, а й України в цілому. Це дуже важливий механізм. Я на цьому наполягаю, тому що різні коментарі звучать, кажуть про те, що Росія не виконуватиме ці рішення, можливо, це дещо запізніле [рішення]. Але я вважаю, що всі ці механізми і можливості повинні бути використані, тому це рішення для нас дуже важливе.
Давайте поговоримо про сьогоднішній захід… (про
— Ми є представниками кримськотатарської делегації, яка приїхала в
Є кримські татари, які залишилися на півострові, тобто частина громади знайшла своє місце в сьогоднішньому Криму.
— У нас не громада і не одноплемінники. У нас народ, корінний народ, який живе на своїй історичній Батьківщині. Зараз, до речі, у Верховну Раду України подано законопроект про статус кримськотатарського народу. Це ще один з кроків визнання кримських татар корінним народом Криму.
Ми повинні враховувати всі ці реалії і пам’ятати про те, що коли в лютому 2014 року почалася окупація, кримські татари на 99,9% (я не беру якусь маленьку частину, яка не розуміла, що відбувалося) були проти неї. Тому що ми пам’ятаємо, як у наш дім заходив солдат зі зброєю.