Імам Мурат Сулейманов: «Сучасні мусульманки і християнки мають наслідувати скромність, мудрість і відвагу Марії»

Імам Мурат Сулейманов: «Сучасні мусульманки і християнки мають наслідувати скромність, мудрість і відвагу Марії»
Імам Мурат Сулейманов: «Сучасні мусульманки і християнки мають наслідувати скромність, мудрість і відвагу Марії»
28.08.2018
Оцініть статтю: 
(589 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Свято Успення Пресвятої Богородиці, згідно з традицією Східної Церкви, належить до переліку дванадцяти найбільших свят церковного року. Відзначається 15 серпня за старим стилем, 28 серпня – за новим (Католицька та більшість Православних Церков світу святкують Успення 15 серпня). Передує святу Успенський піст, який розпочинається 14 серпня – і триває два тижні.  З апокрифів відомо, що за три дні до смерті Марії явився архангел Гавриїл і сповістив про Її близький перехід до вічності. Її тіло, як і душа, були взяті Господом на Небо (в латинській традиції це свято звідси носить назву Внебовзяття Пречистої Діви). Літургійний культ Богородиці особливо розвинувся після Третього Вселенського собору в Ефесі (431 р.). Вирізняється це свято з-поміж інших і в літургійному плані. Саме в цей день в храмах відправляється Єрусалимська Утреня – богослужіння, яке здійснюється тільки двічі в році: в Страсну П’ятницю і на Успення.  В Україні празник Успення Пресвятої Богородиці отримав особливе вшанування. Так головні монастирі-лаври Українських Церков — православні Києво-Печерська, Почаївська та греко-католицька Унівська, присвячені цьому святу.

Проте постать Матері Ісуса з особливою повагою шанують не лише християни, проте й мусульмани. Про значення образу  Діви Марії в Корані, про Її життєвий шлях, скромність, моральну зрілість та духовну вірність своїм переконанням як взірець для наслідування сучасним мусульманкам і християнкам, – у ексклюзивному інтерв’ю  журналістки Лідіїї Батіг (видання Дивен Світ )  із імамом Муратом Сулеймановим, духовним керівником Ісламського культурного центру ім. Мухаммада Асада (м. Львів).

Імаме Мурате, як передано образ Марії (Маріам) в Корані? Яке значення має Її постать?

Маріам в Корані – це мати Пророка Ісуса (мир Йому). Якщо перекладати Її ім’я з арабської мови, то це «Та, яка служить Богові». Вона є першою серед жінок, чию постать возвеличують в Корані (це єдине жіноче ім’я, яке згадується в Корані). Є ціла сура, присвячена Марії. В Корані Її образ показано як уособлення благородної, достойної, терплячої жінки, чий життєвий шлях несе за собою багато повчальних уроків: не лише для інших жінок, але й чоловіків по цілому світові.

Як такого, чіткого образу Маріам в Корані ми не знайдемо, – насамперед, того, як Вона виглядала ззовні. Але описано дуже багато Її характеристик, які можна взяти як взірець, щоб ми могли втілювати їх у своєму житті.

Наскільки відрізняється розуміння постаті Марії в Корані та Біблії?

Великої різниці немає. Як християни, так і мусульмани, возвеличують Марію. Звісно, існують певні ідеологічні розбіжності, але відмінностей у трактуванні самого образу я не зустрічав. Тому образ Маріам в Корані не відрізняється від Її образу в Біблії.

Як в Ісламі вшановують постать Маріам?

Ім’я Марії в Корані згадується більше, аніж тридцять три рази. Це навіть більше, аніж ім’я самого Ісуса. Таким чином мусульмани проявляють особливу повагу до постаті Марії. Також, як я і говорив, є ціла 19-та сура Корану, присвячена Їй. Вона так і називається «Сура Маріам». Ми, мусульмани, беремо до уваги це, тому намагаємось читати, розказувати своїм дітям про Неї, про Її вчинки, про Її прагнення отримати знання. Ми знаємо, що Пророк Захарія (мир Йому) був опікуном Марії та навчав Її більше, аніж двадцять років. Це показує бажання Марії отримати знання, Її любов до того, що дає Їй Всевишній. Ми знаємо, що Вона жила в маленькій хатині, що Пророк Захарія побудував Їй невеличкий будинок в храмі, у мечеті; що Вона не бажала чогось більшого. Марія була задоволена тим, що давав Їй Всевишній. Мусульмани звертають на це увагу. Ми бачимо, що Вона – найкраща жінка, яка шанується в Корані (до речі, навіть ім’я Єви, дружини Адама, не згадується в Корані, просто говоримо «дружина»). Але образ Маріам є взірцем для жінок всього світу.

Чи пояснює Коран, чому Всевишній вибрав саме Марію Матір’ю Ісуса?

Є пояснення того, що сама сім’я Марії була дуже побожною, віруючою, достойною. Навіть є вислів Пророка Мухаммада (мир Йому), що Всевишній обрав сімейство Імрана, бо воно було достойним. Ми знаємо, що матір’ю Марії була Ханна; що їхня родина дуже хотіла, щоб народився хлопчик. Батьки Марії трохи розчарувались, коли народилась дівчинка, але потім зрозуміли, що все сталось не просто так.

Вже з раннього дитинства було видно, що у Маріам дуже велика місія. Ми вже говорили про те, що Її ім’я з арабської мови перекладають, як «Та, яка служить Богові». Отже, з цього бачимо, що найважливіша ціль, мета кожної людини на землі – служити Всевишньому. Таким чином, здійснюючи це завдання, людина стає гідною. Тому Всевишній завжди обирає для здійснення великих благородних цілей достойних людей, які будуть Йому вірно служити, почитати та шанувати ті знамення та закони, які Він дає; та практикувати їх у своєму щоденному житті.

Сьогодні у США, Європі та й Україні багато говорять про фемінізм. Але трактування цього концепту зазвичай є доволі агресивним. Тобто, немає «золотої середини» в розумінні того, якою ж повинна бути жінка у 2-му столітті? Як бути незалежною, самостійною особистістю зі свободою вибору, але водночас не втрачати своєї традиційної ролі в суспільстві, родині, в межах своєї релігії та віри? Яким чином постать Марії може бути взірцем для сучасних жінок як в Ісламі, так і в Християнстві? Які важливі цінності Вони почерпнути для себе, наслідуючи Її образ?

Звісно, саме постать Марії є найважливішим взірцем наслідування для сучасної жінки. Якщо ми звернемось до аятів Cвященного Корану, ми побачимо, що Марія не просто сиділа вдома, що Вона виконувала не лише роль Матері. Ні… Вона вела активний спосіб життя. У Неї були свої прагнення, цілі, мораль… Це показує, якою повинна бути жінка, адже не просто так про Неї йде мова у Священних Писаннях. Марія – найкращий взірець для наслідування не тільки для усіх жінок, але й чоловіків та дітей. Вони повинні читати про Неї, брати образ Марії як взірець. Марія – це Жінка, яка пройшла через безліч випробувань, через важкі часи, але не розчарувалась, завжди йшла вперед. Вона розуміла, що перед Нею стоїть багато перепон, але добивалась своїх визначених цілей.

Довідка:  Марія (в Ісламі, Мар’ям, Марйам, Маріам, Марьям. مريم, у перекладі з перської мови — «квітка») — це мати Ісуса Христа (Іса ібн Маріам). Вважається однією з найбільш праведних і шанованих жінок в Ісламі. На честь Маріам названа коранічна сура № 19, в якій оповідається про чудесне народження пророка Іси (Ісуса). Її ім’я пов’язане з «віддаванням честі Богові», вона є єдиною жінкою, яка згадується в Корані на ім’я. У Старому Завіті Марія-Міріам (Мар’ям, مريم) — це також сестра Аарона (сура «Мар’ям» 19:28).

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.