Створена в 1250 році в Єгипті держава мамлюків однією зі своїх головних зовнішньополітичних цілей бачила боротьбу з хрестоносцями в Палестині. І хоча до середини XIII ст. їх загроза для ісламського світу не була настільки велика, як раніше, все ж султанам доводилося докладати величезних зусиль, щоб витіснити непрошених гостей зі Святої Землі.
Поява монгольських армій в близькосхідному регіоні, їх похід на Багдад викликав у хрестоносців полегшене зітхання. Вони сподівалися, що руками язичників будуть знищені їх споконвічні вороги, насамперед могутній Єгипетський султанат. Перед початком монгольського наступу дипломатами низки католицьких держав і Кілікійської Вірменії була проведена підготовча робота, щоб направити військові сили Монгольської імперії проти мусульман.
До армії монголів приєдналися ассирійські християни, князь Антіохії Боемунд і король Кілікійської Вірменії Хетум I. Після взяття Багдада (1258) армія монголів під командуванням ільхана Хулагу вторглася у Сирію, де розгромила квітуче місто Алеппо. 14 лютого 1260 року
Передчуваючи неминучість сутички за Закавказзі з правителем Улусу Джучі ханом Берке, Хулагу повів більшу частину армії з Сирії до Ірану, залишивши там лише корпус під командуванням нойєна Кітбукі. Цим скористалися мамлюки, які в битві поблизу
Честь перемоги при
Інтенсивний обмін посольствами між Золотою Ордою та Єгиптом відбувався на піку конфлікту з Хулагу, в період активних бойових дій. Це, однак, не заважало главам держав приймати послів на найвищому рівні. Не стало винятком і золотоординське посольство Арбугі, Уртімура і Унамаса. У його склад Берке також включив і якогось Ібн Шихаба, учасника битви на Тереку. Він повідомив султанові
Через послів правителі регулярно обмінювалися цінними подарунками. Бейбарс відправив Берке разом з посольством слона, жирафа, мавп і зебр (правда, в дорозі більшість тварин загинула). Крім цього, серед подарунків були чудові калджурські мечі, луки для метання ядер і франкські шоломи, предмети розкоші, прянощі, одяг і посуд із золота і срібла. Бейбарс також відправив Коран, за переказами переписаний праведним халіфом Османом (Усманом). Подарунки золотоординських правителів були набагато скромніші, оскільки саме єгиптяни були зацікавлені у союзі з Улусом Джучі.
З метою продемонструвати міць своєї армії
У 1265 році помер Хулагу, а через рік, під час чергового закавказького походу, і хан Берке. Але тісні відносини з Єгиптом тривали і за наступника Берке хана Менгу Тимура. Новий хан не мав авторитету Берке. Саме за нього почалося стрімке піднесення беклярбека Ногая, який став справжнім спадкоємцем Берке як у сфері політики, так і в релігії.
Ногай прийняв Іслам в 1271 році, про що він відразу ж повідав у розлогому листі до Бейбарса. До цього часу Ногай вже був досить впливовим, щоб вступити в дипломатичне листування з султаном. У своєму посланні до нього він закликав продовжувати спілкування у наступних пишномовних виразах, характерних для придворного етикету країн Сходу: «Та не припиниться пересилання листів (між нами). Ми з тобою як кінчики пальців на руці: діємо заодно з тими, хто з тобою згоден, і опираємося тому, хто тобі противиться».
Надсилаючи подарунки ханам Золотої Орди, правителі зарубіжних держав окремо одаровували і могутнього беклярбека. У 1282 році Ногай вже самостійно, через голову слабкого хана, відправив посольство в Єгипет. Збереглися імена послів Ногая: Сайф
В кінці XIII ст. зв’язки Золотої Орди з Єгиптом ослабли. Це було викликано боротьбою за владу між Ногаєм і новим ханом Тохтою. Однак пізніше, за ханів Узбека, Джанібека і Тохтамиша, зв’язки з єгипетським султанатом знову зміцніли, поновилися дипломатичне листування і відправка посольств.
Особливий характер носили взаємини Золотої Орди та Османської імперії. Виниклий між ними в кінці XIV ст. союз був вимушеним заходом і спрямований проти могутньої держави Тимура. Однак маючи в своєму розпорядженні величезні військові ресурси, правителі Улусу Джучі та Османської держави недооцінили міць армій Тимура, який зміг по черзі розгромити війська хана Тохтамиша і султана Баязита II.
Про дипломатичні переговори османів і золотоординців повідомляють численні арабські джерела, такі як Ібн Дукмак, Ібн
У ньому, зокрема, йдеться: «Наші колишні
Після розпаду Золотої Орди в середині XV ст. її наступником в політичному, дипломатичному та військовому аспектах стало Кримське ханство, яке на кілька століть зв’язало себе тісними узами з Османською імперією.
З іншими матеріалами з серії «Історія Ісламу в Україні» можна ознайомитися за посиланням.
Олександр Степанченко спеціально для «Іслам в Україні»