16 листопада мусульмани в Україні і світі відзначать Курбан–байрам

1
Мечеть побудована поруч з православною церквою в Криму, с. Охотникове, 2013 р.
1
Ід аль Адха (Курбан-байрам) — найбільше ісламське свято
1
1
12.11.2010
Оцініть статтю: 
(178 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

У вівторок, 16 листопада 2010 року о 8 год. ранку у стінах мечеті Ісламського громадського культурного центру м. Києва, що за адресою вул. Дегтярівська, 25-А, відбудеться особливо врочиста молитва, участь у якій візьме чимало мусульман міста, а також дипломати іноземних держав. Подібні заходи відбудуться в мечетях усіх міст і населених пунктів України, де є мусульманські громади. Про це йдеться у повідомленні, яке сьогодні, 9 листопада, розповсюдили прес-служба Духовного управління мусульман України «Умма» та інформаційний відділ Всеукраїнської асоціації громадських організацій «Альраід».

Як сказано у повідомленні, цього дня мусульмани цілого світу святкують найбільше ісламське свято — Ід аль Адха (Курбан-байрам). Це свято жертвопринесення, що починається вранці 10 зуль-хіджа за мусульманським місячним календарем і триває чотири дні. Ід аль Адха — кульмінація хаджу (прощі в Мекку): прочани виконують обряд жертвопринесення у долині Міна на згадку про жертвопринесення Ібрагіма (бібл. Авраама). Згадка про цю подію є в Біблії і в Корані.

Здійснювати жертвопринесення наказано не тільки прочанам, а й кожному мусульманину, що має на це кошти. Жертовними тваринами вважаються корови, вівці й кози. Обряд виконується після святкової молитви, або у наступні два дні свята.

Всевишній наказує вірним: «Для кожної громади визначили Ми обряди жертвопринесення, і веліли поминати при цьому ім’я Боже над дарованими їм тваринами. Отже, бог ваш — Бог єдиний. Тож будьте покірні Йому!» (Коран, 22:34).

М’ясо жертовних тварин традиційно ділять на 3 частини: одну залишають собі, другу роздають як милостиню мусульманам, третю дарують родичам і сусідам, у тому числі й немусульманам. Гарна традиція — приготування з третьої частини курбану святкового частування — плову, шашлика, мантів — для сусідів, друзів, родичів і всіх, хто прийде в гості у святкові дні.

Сенс обряду жертвопринесення передусім духовний. Кожен мусульманин на чесно зароблені гроші повинен принести жертву й поділитися з бідними й незаможними, пригостити святковою їжею своїх гостей. Це — акт щедрості й пожертвування з надією на Боже прощення. У Корані сказано: «Їжте їхнє м’ясо й нагодуйте того, хто соромиться просити, і того, хто просить не криючись… Не потрібні Богові ні м’ясо, ні кров їхні (жертовних тварин) — лише ваша богобоязливість!» (Коран, 22:36–37).

Нагадаємо, цього року 190 українських мусульман матимуть змогу здійснити жертвопринесення у долині Міна, яку вони відвідають в рамках виконання обрядів хаджу. Перші дві групи паломників уже вирушили у священну путь із Києва та Донецька, від'їзд третьої заплановано на 10 листопада з Ісламського громадського культурного центра м. Києва.

При цьому серед паломників 39 жінок – це найбільша кількість за всю історію незалежної України. Крім того, у складі української групи прочан декілька подружніх пар, що прагнуть виконати обряди хаджу разом.

Посилання на тему:

190 українських мусульман вирушають у хадж

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.