З 12 по 14 грудня в Криму пройшли урочисті заходи з нагоди завершення масштабного проекту по відновленню і реконструкції національних кримськотатарських шкіл, реалізацію якого в 2010 році ініціювали Всеукраїнська асоціація громадських організацій «Альраїд» і Асоціація кримськотатарських працівників освіти «Мааріфчі» при фінансовій підтримці Исламського банку развитку.
Проект «Зміцнення матеріально-технічної бази шкіл з кримськотатарською мовою навчання» охопив 16 шкіл, які через слабку державну підтримку перебували в жалюгідному стані, повідомляється на сайті ВАГО «Альраїд».
Як розповів голова «Альраїд» доктор Ісмаїл Каді, крім гострої потреби будівель в капітальному ремонті, в них були відсутні такі обов'язкові для шкіл спеціалізовані приміщення, як спортивні зали, медичні кабінети, бібліотеки, кабінети праці, їдальні, комп'ютерні класи.
Після відновлення будівлі шкіл стали не тільки надійними і безпечними, а й обзавелися новими навчальними приміщеннями, всім необхідним обладнанням та інструментами.
На цьому тижні Ісмаїл Каді особисто прибув до Криму для прийняття виконаних в семи школах робіт в рамках проекту. У минулому році були здійснені роботи в дев'яти школах.
На кожній з урочистих церемоній були присутні також представники Кримського парламенту і місцевих рад, адміністрацій шкіл, учні та їх батьки.
Старійшини, запрошені на свято, передали подяку керівництву Ісламського Банку Розвитку за величезну допомогу системі освіти кримськотатарського народу у важкий період повернення та облаштування на Батьківщині.
Знатне минуле і сумне теперешне
На сьогоднішній день ці школи є основними центрами з вивчення кримськотатарської мови і збереженню татарської та мусульманської культури в регіоні.
Депутат кримського парламенту Сафуре Каджаметова розповіла, що до війни кількість татарських шкіл досягало 371, в той час як кількість радянських шкіл, за деякими оцінками, становило близько 200. Після депортації кримських татар у 1944 році татарські школи були конфісковані.
Через двадцять років незалежності Україна, у розпорядженні кримських татар всього лише 16 шкіл, які вони вважають символом своєї ідентичності, навіть незважаючи на те, що ці навчальні заклади розраховані не більше ніж на 5400 учнів (із загальної кількості близько 50 тис. кримськотатарських школярів).
Сьогодні кримські татари вважаються національною меншиною, представляючи собою національну громаду чисельністю 500 тис. осіб серед майже двохмільйонного населення Кримського півострова.
За матеріалами arraid.org