2 вересня в прес-центрі інформаційно-аналітичного агентства «Главком» відбулася прес-конференція на тему: «Хроніки окупації. Політичні переслідування кримчан». Спікерами виступили переслідуваний в Криму з політичних мотивів командир батальйону «Крим» Станіслав Краснов і координатор проектів Центру Громадянських Свобод, волонтер Євромайдан SOS Олександра Романцова, яка презентувала третій випуск «Крим. Хроніки окупації». Правозахисниця зазначила, що у «Хроніках» йдеться тільки про політично вмотивовані переслідування за липень і серпень.
— У Криму проведено як мінімум 17 допитів, 3 обшуки, затримано 8 осіб за політичними мотивами, проведено 18 судів, відкрито 3 кримінальні справи і зафіксовано одну відмову проведення мирного зібрання. На початку липня з’явився також ще один політично вмотивований ув’язнений. Це блогер Юрій Ільченко, який критикував російську владу в Криму, за що нині заарештований, — розповіла Олександра Романцова.
За її словами, у «Справі 26 лютого» Ахтему Чийгозу, Алі Асанову і Мустафі Дегерменджи змінили запобіжний захід і продовжили термін ув’язнення. Крім того, правозахисниця зазначила, що сім’я Алі Асанова, у якого четверо дітей, опинилася в скрутному становищі. Євромайдан SOS звертається до всіх охочих допомогти і зобов’язується передати кошти родині ув’язненого.
— Все більш гостро постає питання вільного спілкування кримськотатарською мовою. Рустемові Саітову, який працює в перукарні і раніше не мав проблем, спілкуючись кримськотатарською мовою, зараз загрожує звільнення, — зазначила Олександра Романцова.
Вона також розповіла, що напередодні ІІ Всесвітнього конгресу кримських татар російський Слідчий комітет по АРК заборонив виїзд і постійно викликав на допити активістів, які хотіли виїхати до Анкари.
І найсумніша звістка — це новина про долю трьох кримських татар. З 27 серпня вважається зниклим безвісти Мухтар Арісланов. 29 серпня Мемет Селімов і Осман Ібрагімов були знайдені мертвими. Всього, за даними Євромайдан SOS, з часу Євромайдану на Кримському півострові зникли безвісти 11 осіб.
За словами Олександри Романцової, на тимчасово окупованій території півострова немає правового порядку навіть відповідно до російського законодавства. Нинішній Крим — «це сіра зона, яка не відповідає жодному законодавству», — вважає правозахисниця.