Кримськотатарський телеканал «ATR», як раніше повідомляв Іслам в Україні, в перший день Рамадану відновив мовлення з Києва, і тепер жителі окупованого півострова знову зможуть дивитися телепередачі і отримувати оперативну інформацію від незалежного ЗМІ. Цій події була присвячена
— Відновлення мовлення телеканалу «ATR» — серйозний тест для України на дотримання принципів свободи слова та права на отримання інформації. І цей тест успішно пройдений, — заявив, відкриваючи
Глава Меджлісу Рефат Чубаров нагадав про справжню причину закриття телеканалу:
— Найбільш щира відповідь — каналу не дають дозвіл на мовлення через те, що своїми передачами він вселяє людям надію на повернення Криму до складу України, — сказав Чубаров. — І дуже символічно, що АТR відновив мовлення в Рамадан. Ви, очевидно, знаєте про той вибух емоцій, який вихлюпнувся на сторінки в соцмережах з цього приводу.
Рефат Чубаров процитував одне з повідомлень, яке, на його погляд, найкраще ілюструє ставлення кримських татар до звістки про відновлення роботи каналу — одна з користувачок написала, що її мама, плачучи від хвилювання, за дві з половиною години до анонсованого включення вже сиділа перед екраном, боячись пропустити початок.
— Чому для кримських татар це настільки важливо, чому стільки уваги приділено цій події? — зауважив Чубаров, — Уявіть, що було б, якби ваш народ був півстоліття у вигнанні. І після повернення знадобилося багато роботи, щоб подолати катастрофу, відродити мову, культуру, традиції, релігійне просвітництво… І все це робив ATR — і тепер окупанти б’ють по тих інституціях, на полі яких ми відроджувалися, оновлювалися. Меджліс, Муфтіят, АТR — це не тільки духовний рупор — це той віртуальний Майдан, який об’єднав кримських татар, — розповів Рефат Чубаров, який відмітив, що і до відомих подій у Криму кримськотатарський телеканал, що віщає на трьох мовах — кримськотатарській, українській та російській, не отримував відчутної допомоги з боку держави.
— І зараз ми грошей в уряду ні просити, ні брати не будемо; швидше за все, за необхідності ми звернемося до міжнародних неурядових організацій за допомогою, — заявив Чубаров.
Зі слів власника холдингу Ленура Іслямова, перед забороною на мовлення телеканал ATR дивилося 4,5 мільйона глядачів, велика частина з яких — кримська аудиторія.
Багато хто з глядачів, за словами Іслямова, весь цей час сподівалися на відновлення роботи каналу, люди підтримували співробітників не тільки морально:
— Люди приносять свої пенсії, бізнесмени дають гроші, — розповів Іслямов, — але в Криму відновити роботу неможливо. У Києві ми орендували приміщення, багато журналістів переїхали сюди, ми перевезли архіви, відеоматеріали…
Власник каналу загострив увагу на тому, що ті співробітники АTR, що залишилися в Криму, нині до роботи не залучаються:
— Ми не хочемо підводити їх, піддавати небезпеці. Ви знаєте, один з наших співробітників — оператор Іскандер Небієв — вже сидить, ще п’ять чоловік вже отримали повістки.
Це ж підтвердив і Чубаров:
— Той колектив, який залишився в Криму, не має ні найменшого стосунку до тих передач, які виходитимуть зараз. Хоча на цих людей вже чиниться тиск. Ми ще раз підкреслюємо, що контент створюється колективом, що знаходиться в Києві.
На питання — чи не буде окупаційна влада Криму якимось чином перешкоджати, створювати перешкоди мовленню, власник
Як зауважив Чубаров, відповідаючи на запитання про свою частку в холдингу:
— Я не керую каналом, моя частина — 1,06%. Але так, я був один з тих, хто відкривав його — ми все віддали Ленуру, оскільки його позиція — канал є власністю кримськотатарського народу. Чубаров також відповів на запитання, чи не збирається ATR звертатися з позовом до Росії в міжнародні суди про відшкодування збитку — як прямого, так і опосередкованого:
— Ми фіксуємо всі випадки, коли кримським татарам заподіюється шкода окупантами. І ви знаєте, що перший грім для РФ вже грянув — міжнародним судом прийнято рішення про відшкодування збитку акціонерам однієї з компаній, 1,8 мільярда доларів заарештовано в Бельгії і висить позов ще в 50 мільярдів. І все, що робить Росія в Україні — теж буде розглянуто в судах. Нічия «славна праця не пропаде задарма», — запевнив Чубаров, — тому хочу звернутися до всяких
Як розповіли учасники
Нагадаємо, як повідомляла Телекритика, з травня телеканал ATR розміщував свої передачі в інтернеті.