На честь ювілею з дня заснування мечеті Хана Узбека в Криму в серії «Пам'ятки архітектури України» національним банком України було випущено дві монети номіналом 5 (з нейзильберу) і 10 (зі срібла) гривень. Обидві монети приурочені до урочистостей з нагоди ювілейної дати і носять назву «700 років мечеті Хана Узбека і медресе».
У створенні пам'ятних монет «700 років мечеті Хана Узбека і медресе» працювали художники Володимир Таран та Олександр Харук, а також скульптори Володимир Атаманчук та Анатолій Дем'яненко. «Укрпошта» також планує випуск конвертів із зображенням мечеті Хана Узбека.
Нові монети вже користуються популярністю. На відомому сайті оголошень OLX (колишній SLANDO) їх продажна вартість становить 80 грн. і вище.
Наступного року історики і археологи України мають намір провести міжнародну конференцію, яка буде присвячена виникненню й поширенню ісламу на Кримському півострові. В рамках роботи конференції планується підняти питання про виділення коштів на реставрацію мечеті Хана Узбека і медресе.
Нагадаємо, що, враховуючи вагоме історичне і культурне значення мечеті-медресе хана Узбека, Верховна Рада України постановила влітку цього року урочисто відзначити на державному рівні 700-річчя мечеті-медресе хана Узбека.
Довідка:
Мечеть Хана Узбека - одна з найдавніших мечетей, що дійшли до наших днів у Криму. Хан Узбек, що правив Кримом з 1312, наказав звести в Солхате величну мечеть, а також побудувати при ній медресе (духовне училище для мусульман). Будівництво комплексу почалося в 1314 році.
В медресе, що примикає до мечеті Хана Узбека з південного боку, проводилися заняття з арабської мови, вивчалися коранічні науки, філософія, основи законів шаріату і риторика. Після закінчення медресе його учні ставали муллами, кадіями і богословами. Випускники медресе працювали як у Криму, так і в інших мусульманських країнах.
Мечеть Хана Узбека, як і всі будівлі подібного типу, сконструйована таким чином, що ті, що моляться під час намазу звертаються на Південь, в сторону священної Мекки.
В даний час від будівлі мечеті зберігся мінарет і частина північної стіни з порталом. Також можна побачити залишки входу в мечеть з датою її заснування.