Рамадан туристичний: українські туроператори роз’яснюють особливості перебування в ісламських країнах протягом місяця посту

Рамадан туристичний: українські туроператори роз’яснюють особливості перебування в ісламських країнах протягом місяця посту
Рамадан туристичний: українські туроператори роз’яснюють особливості перебування в ісламських країнах протягом місяця посту

Ось уже декілька років священний для мусульман місяць Рамадан припадає на пік туристичного сезону. Ця ситуація повториться ще протягом трьох-чотирьох років. Оскільки потік відпочивальників-немусульман не зменшується, туроператори взяли за звичайну практику проводити для них інструктаж відносно правил поведінки із місцевим населенням в публічних місцях, що допоможе уникнути непорозумінь на ґрунті культурно-конфесійних відмінностей. Не стали винятком і туроператори України.

Туристи, що відвідують протягом Рамадану країну, населення котрої сповідує Іслам, повинні бути готовими до розповсюдження ряду правил посту і на них також. Навіть у таких туристичних державах як ОАЕ чи Індонезія гостям варто поводитися таким чином, щоб не дратувати місцеве населення та не завдавати їм клопоту.


Незвичний для немусульман ритм доби та місцева гостинність
Перше, на що звертають увагу туриста — помітне зниження ділової та соціальної активності протягом дня посту. Розпорядок життя місцевих мешканців зміщується на вечірні та нічні години. На авіарейсах арабських компаній уводять спеціальне меню для мусульман.


Рамадан — не найкращий час для відвідин немусульманами таких держав як Об’єднані Арабські Емірати, Індонезія, Іран та Саудівська Аравія, — всі заклади громадського харчування протягом дня зачинено, а їсти й пити надворі чи в будь-якому іншому публічному місці заборонено. Туристів наполегливо просять виказувати повагу та утримуватися від цього в громадських місцях протягом часу посту. Що ж до готелів, то їх ресторани й кафе працюватимуть у звичайному режимі. тому гості зможуть харчуватися за звичною їм схемою.


Зате з настанням часу розговіння туристам часто випадає можливість побувати у домівках місцевих мешканців: одним з принципів Рамадану є щедрість, і тому віряни охоче запрошують бідних, родичів, сусідів, ба навіть випадкових перехожих розділити з ними трапезу розговіння — навіть якщо це іноземці, що не дотримували посту. Там можна не лише скуштувати страви національної кухні, але й побачити місцевий побут, звичаї, норми поведінки у максимальному наближенні.


Контраст дня та ночі
Протягом Рамадану у багатьох мусульманських країнах мало кого можна зустріти надворі вдень; навіть у таких великих мегаполісах як Ер-Ріяд, Дубай, Шарджа, Рабат, Джакарта. На дорогах практично немає машин, численні магазини й лавочки зачинено, базари знелюдніли.


Робочий день у Рамадан починається о 9:00, інколи о 8:00, і триває максимум до 14:00. Туристи повинні мати на увазі, що банки та пункти обміну валют також буде зачинено о цій годині, тож хто не встиг — має чекати наступного ранку.
У Саудівській Аравії заклади починають роботу у Рамадан на кілька годин пізніше. Це зроблено аби дати людям виспатися.


Винятком є Туреччина — більшість закладів у цій країні продовжують працювати у звичайному режимі.


З настанням сутінок міста оживають. В ОАЕ та Саудівській Аравії звичною є картина. коли люди запруднюють вулиці після заходу сонця: багато хто цілими родинами поспішає у ресторани, що відчинилися, щоби смачно повечеряти. З цієї ж причини на дорогах утворюються затори. У той же час багато хто залишається вечеряти вдома, у родинному колі.


З наближенням заходу сонця на ринках з’являються покупці (переважно чоловіки), що поспішають придбати продукти для урочистої родинної вечері. Час після вечірньої молитви присвячують спілкуванню з друзями, прогулянкам, прийманню гостей за святково накритим столом.
У багатьох країнах можна побачити, як цілі родини розташовуються у парках на траві, щоб повечеряти на природі.


Рекомендації туристам від влади ОАЕ
В ОАЕ до регулювання правил поведінки гостей протягом Рамадану підійшли вельми прискіпливо: було розроблено спеціальні методички, котрі розповсюджують у готелях та зонах відпочинку. Туристам заборонено протягом годин посту публічно вживати їжу, напої, палити у громадських ресторанах, парках, поблизу басейнів, а також жувати гумку.
До заходу сонця, себто початку розговіння, вони можуть вживати їжу лише в номерах готелю чи спеціально призначених зонах. У випадку порушення цього правила дається лише одне попередження. Замість другого — штраф у розмірі $550, потім — арешт. Але, здебільшого, незручностей такі вимоги не викликають, адже у ресторанах готелів їсти не заборонено, а на вулицях Дубаю в сорокаградусну спеку й так не дуже комфортно.


Комітет з туризму та культури емірату Абу-Дабі просить туристів не носити короткий або тісний одяг на території емірату, щоб уникнути зайвої уваги. «Ми не диктуємо конкретний дрес-код на час Рамадану, але просимо немусульман — і чоловіків, і жінок — носити консервативний одяг», — заявив директор із питань стратегій та політики Комітету Мохаммед Аль Дахері.


Особливо це стосується туристів, що вирушають на екскурсії: жінкам рекомендовано прикрити плечі та ноги, а також відмовитися від обтислого та короткого одягу — аби уникнути зайвої уваги.


Рамадан у Туреччині
У цій країні графік роботи офіційних закладів протягом Рамадану залишається попереднім, і більшість бізнесменів такоє не змінюють його.


Магазини, кафе, ресторанчики, служби таксі та інші заклади Стамбулу, як правило, не зачинено. Однак так чинять не всі — усе залежить від господаря конкретного закладу. При цьому будьте готовими до того, що підчас молитви більшість лавочок зачиняють — ще кілька хвилин тому вулиця бурлила й гомоніла, аж раптом — тиша. Хоча про наближення часу молитви знатиме будь-який турист, навіть той, хто не розбирається в ісламській релігійній практиці: просто неможливо не почути зазив на молитву, що лунає з мінаретів численних мечетей.


Незважаючи на звичайний графік роботи, більшість населення Туреччини все ж складають мусульмани, для яких Рамадан — священний місяць, тому поводити себе потрібно максимально тактовно. Ніхто не судитиме людину, що перекусила у людному місці — на неї, скоріш за все, ніхто не зверне увагу. Однак туроператори наполегливо радять утриматися від вживання алкогольних (навіть слабоалкогольних) напоїв у громадських місцях — багатьом це може не сподобатися.


Якщо ви опинилися в Туреччині протягом Рамадану, можете не хвилюватися за свій відпочинок. Туристи, що сплатили «All-inclusive», взагалі не відчують змін; тим же, хто сплатив лише за сніданки, доведеться шукати заклад харчування, що нагодує їх в обідню пору. Деякі заклади громадського харчування може бути зачинено, а у тих, що відчинено, можуть не подавати чай (турки не заварюють його, щоб не було спокуси скуштувати улюблений напій).


Вечеряти туристам-немусульманам краще до заклику на вечірню молитву, адже у популярних кафе чи ресторанах столики для вечірньої трапези резервуються заздалегідь, і вільних місць може не бути.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.