У Донецьку шукали культурного героя

1
На території фонду «ІЗОЛЯЦІЯ. Платформа культурних ініціатив» пройшов перший Український літературний фестиваль.
01.05.2014
Оцініть статтю: 
(143 оцінки)
oleg
Зображення користувача oleg.

Під час цього форуму, з 23 по 25 квітня, інтелектуали обговорювали аспекти теми «Мова та насильство». Здається, Донецьк живе у декількох вимірах паралельно: в одному з них площа ставить ультиматуми, а в іншому інтелектуали шукають слів єднання. Окрім письменників, на фестиваль завітали журналісти, релігієзнавці Саід Ісмагілов та Ігор Козловський.

Літературний фестиваль в «ІЗОЛЯЦІЇ» – насамперед, майданчик для спілкування між авторами та аудиторією. Захід передбачав багато неформальних дискусій та круглих столів з близько 20 письменниками, переважно з України.


Форум орієнтований на молодь, організатори заходу співпрацювали з філологічним факультетом Донецького національного університету. На думку учасника фесту філософа Сергія Дацюка, молодь у Донецьку «така як усюди, тільки трохи менш допитлива» та дезорієнтована через події на Сході. Сергій Дацюк, який народився у Донецьку та зараз мешкає у Києві, проаналізував те, що коїться у регіоні. «Через слабку пасіонарність більшості населення Донбасу, людьми тут легко маніпулювати, і це роблять як росіяни, так і українська влада. У Сходу України поки немає власної позиції, у людей захопили обладміністрацію, і вони думають, що це їх не стосується. Але це не так, і якщо вони будуть байдужими, до них прийде війна», - акцентує філософ.


Молода авторка Христя Венгринюк також хоче краще розібратися у подіях на Сході України. Виступи Христі на фестивалі стосувалися мови як маніпуляції – письменниця аналізувала, як словами роз’єднують українців. Христя Венгринюк визнає: «Протистояння Заходу і Сходу створене штучно, його мета – розсварити людей. Насилля над мовою – найгостріше питання і на Заході, і на Сході, і про це треба говорити. Варто позбавлятися від маніпуляцій у мові, фільтрувати інформацію у ЗМІ, їздити одне до одного, спілкуватися, мати дотиковий контакт».


Окрім письменників, на фестиваль завітали журналісти, релігієзнавці Саїд Ісмагілов та Ігор Козловський. Муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саїд Ісмагілов вражений тим, наскільки молодь цікавиться мистецтвом та звичаями країн Сходу. «Зараз у нас бурхливо «квітнуть» фобії, є багато насилля, і літературний фестиваль у Донецьку – культурний та ментальний прорив. Мусульмани приділяють словам величезну увагу, бо Коран – пряма мова Бога. За допомогою слів можна вирішувати усі проблеми, мова – засіб розвитку та досягнення миру», - переконаний Саід Ісмагілов.


Куратор першого Українського літературного фестивалю Любко Дереш задоволений підсумками заходу, за його спостереженнями, дискусії на форумі дали поштовх до пошуку культурного героя Донбасу. «Наразі Донецьк немає єдиного голосу, який би виразив думки всіх людей, і впродовж фестивалю йшов активний пошук, ким би мав бути цей духовний авторитет. Це – складне завдання, але бачу, що у Донецьку є люди, які могли б стати такими лідерами», - обрадував Любко Дереш. На думку куратора літфесту, інтелектуальним авторитетом Донбасу мусить бути людина широких поглядів, яка знає «крайнощі життя» та може віднайти «тонкі слова для примирення».


Літфест «розтормошив» людей, пригнічених останніми подіями на Донбасі. Директор книжкового видавництва Тетяна Верба спостерігала за фестивалем за прилавком з літературою. Тетяна Верба ділиться враженнями: «Наша компанія – з Києва, в «ІЗОЛЯЦІЇ» ми вперше, це – незвичне місце, співзвучне з Мистецьким Арсеналом. Друзі відмовляли їхати у Донецьк, але сьогодні пройшлася центром міста – воно живе звичайним життям, громадяни розділяють політику та людські стосунки».


За матеріалами Газети «День»

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.