У Криму туристи зможуть вперше відвідати Велику ханську мечеть

1
У мечеті два десятигранні мінарети з гостроверхими дахами, які вінчаються бронзовими алемами (півмісяцями). Висота мінаретів складає 28 метрів.
15.06.2012
Оцініть статтю: 
(72 оцінки)
nourdeen
Зображення користувача nourdeen.

Уперше з 1997 року в Бахчисараї відкрилася для відвідування Велика Ханська Мечеть - діюча споруда XVI століття.

Це одна з найбільших мечетей Криму і перша з будівель Ханського палацу, побудована в 1532 році Сахібом I Гераєм. Тепер, дотримуючись правил поведінки й одягнувши спеціальний одяг, відвідувачі можуть познайомитися з архітектурою і внутрішньою обстановкою мечеті.

Відомо, що в XVII столітті мечеть мала ім'я засновника. Первинний вигляд мечеті істотно відрізнявся від сучасного: її покривав не черепичний чотирьохскатний дах, як сьогодні, а декілька великих і малих куполів.

У середині XVIII століття на стінах Біюк Хан Джамі з'явилися арабські каліграфічні написи. Написи виконані чорним кольором у зелених картушах, і є цитатами з Корану і згадками хана Криму Герая (1758-64), що займався ремонтом і прикрасою мечеті.

У мечеті два десятигранні мінарети з гостроверхими дахами, які вінчаються бронзовими алемами (півмісяцями). Висота мінаретів складає 28 метрів.
Заступник директора Ханського палацу Ленара Чубукчиєва зазначила, що Ханська мечеть унікальна тим, що тут на другому поверсі збереглися дерев'яні балкони, на яких могли молитися жінки. «Ні для кого не секрет, що мусульманці не заборонено здійснювати намаз і ходити до мечеті, але, проте, в Криму це не прийнято. Як правило, жінки здійснювали намаз удома, а входили до мечеті тільки під час мусульманських свят. Для цього потрібна була спеціальна мечеть, як наша», - сказала Ленара Чубукчиєва.

Усередині мечеті влаштовані гвинтові сходи, якими на балкончик мінарета перед початком служби піднімається служитель – муедзин і виконує азан – заклик до молитви.
«Тепер відвідувачі, туристи можуть ознайомитися з внутрішнім убранням цього унікального архітектурного комплексу і, напевно, ближче відчути культуру Ісламу. Я думаю, це дуже корисно і в плані просвіти, і в плані толерантності, яка повинна існувати між мешканцями Криму», - підкреслив директор КРУ «Бахчисарайський історико-культурний заповідник» Валерій Науменко.

За матеріалами QHA

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.