Нові в`язниці для релігійних екстремістів відкриті в Саудівській Аравії

Нові в`язниці для релігійних екстремістів відкриті в Саудівській Аравії
29.04.2008
Оцініть статтю: 
(282 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

П`ять нових великих в`язниць для розміщення засуджених за причетність до тероризму відкриті в Саудівській Аравії, повідомляє УНІАН з посиланням на РІА "Новости".

Нові типові місця ув`язнення екстремістів, "обладнані за світовими стандартами", за словами видання, розташовані в Ер-Ріяді, Джидді, Ель-Касимі, Асирі та Східній провінції. У них відбуватимуть покарання сотні саудівських терористів, які повернуться до королівства з військової бази США Гуантанамо, а також особи, заарештовані за підривну діяльність в Іраку та в самому королівстві.

На будівництво і оснащення нових "казенних будинків" витрачено, за даними "Ер-Ріяд", 1,75 мільярда саудівських ріалів (понад 470 мільйонів доларів). Газета не наводить даних про місткість виправних установ, але згадує, що загальна площа одного з них 120 тисяч квадратних метрів, а в`язничі мечеті розраховані на одночасну присутність 800 богомольців.

У в`язницях відкриті лікарні, спортивні майданчики, бібліотеки та лекційні зали з метою створення умов для перевиховання ісламських радикалів, яких в королівстві називають "заблудлими елементами". Загальна кількість "заблудлих", які засуджені протягом останніх п`яти років, за даними саудівської преси, вимірюється в тисячах.

Програма реабілітації потенційних терористів

Три роки тому в Саудівській Аравії в умовах повної засекреченості була запущена програма реабілітації потенційних терористів.

Засекреченість була обумовлена тим, що Ер-Ріяд хотів спочатку перевірити програму на ефективність, не привертаючи уваги преси й громадськості.

Програма реабілітації реалізується під патронажем Міністерства внутрішніх справ, однак люди, які в ній задіяні, спілкуючись з підопічними, постійно підкреслюють, що не мають відношення до органів безпеки. Працівники центру - це в основному ісламські вчені, представники духівництва, соціологи й психологи, які щодня спілкуються з «священними воїнами», намагаючись наставити їх на путь істинну.

Першими повинні говорити ув'язнені - від них чекають розповіді про їхнє життя, про те, що штовхнуло їх в обійми радикального ісламу, як їм вдалося знайти соратників, що вони планували, які цілі перед собою ставили і чому вирішили переглянути свої погляди в цьому центрі. Щодня дискутуючи з ув’язненими, фахівці намагаються пояснити їм, чому з ними трапилося те, що трапилося, вказують, в який момент була зроблена помилка, і як можна все виправити. Особлива увага приділяється тим частинам релігійних текстів, де згадується джихад, і їхнім інтерпретаціям. Ув'язнені відвідують заняття, в рамках яких розглядаються найбільш суперечливі поняття, такі як «невірні», «тероризм», «джихад». Вони відвідують психологічні тренінги, спрямовані на підвищення самооцінки. За підсумками занять вони складають іспити і у випадку позитивного результату переходять на наступний рівень.

Довга дорога починається з маленького кроку

На сьогоднішній день програма з реабілітації вчорашніх джихадистів оцінюється як успішна, і багато країн регіону планують взяти її за приклад, адаптувавши до своїх реалій. За даними на кінець 2007 року через програму пройшло більше двох тисяч чоловік, з яких на волю були випущені приблизно 700. Керівники програми пов'язують ці результати з тим, що більшість учасників перший раз у своєму житті одержали доступ до релігійної освіти. Їхні колишні ідеї були почерпнуті з відеокасет, книг та Інтернету, але не мали ніякого відношення до класичного ісламу, який вони відкрили для себе лише в реабілітаційному центрі. Деякі випускники центру повернулися назад в якості співробітників і зайнялися «перевихованням» новачків.

Важливу роль відіграла й матеріальна підтримка, яка надається державою. При виході з центра колишній ув'язнений одержує щомісячне утримання еквівалентне $700, а іноді навіть машину або квартиру. Їм допомагають у працевлаштуванні, а бажання завести родину й дітей заохочується оплатою витрат на весілля - до $20 тис. Однак саме цей аспект програми став об'єктом для її критики - щедрі винагороди можуть служити не лише приводом для того, щоб «підробити» свої погляди й вийти на волю, але й для того, щоб потрапити в центр, часом навіть повторно.

За матеріалами УНІАН, ІА Росбалт

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.