Німеччина. — Перший у ФРН банк, що орієнтується у своїй діяльності на ісламські цінності, працює у Мангеймі. У банку «Kuveyt Türk» немає відсотків на внески, заборонені спекуляції, але це не заважає йому вести справи в руслі реальної економіки, пише Deutsche Welle.
Без зброї й алкоголю
Мангеймський банк має вигоду не завдяки одержанню відсотків, а з участі у фінансуванні справ у конкретних підприємствах. Якщо підприємство працює з прибутками, то й банк має прибуток, якщо збитки в підприємства – така ж доля й у банка.
Щоправда, й тут поле діяльності не є необмеженим. «У справах, які стосуються алкоголю, свинини, порнографії чи зброї, ми участі не беремо», – пояснює Уґурлу Сойлу, виконавчий директор банку «Kuveyt Turk». Це заборонено Кораном і Сунною, підкреслює банкір.
Ще одним критерієм, який відрізняє ісламську банківську справу від звичайної, є зв'язок із реальною економікою. Тобто інвестори, які беруть собі за взірець ісламський банкінг, мають вкладати гроші в реальні проекти. Кожна виплата стосується певного товару, дії, майна.
«З точки зору народного господарства, це означає, що кредитний сектор зростає відповідно до реального сектору. Так не виникає кредитних бульбашок», - каже банкір з Мангейма.
Обмежені можливості в Німеччині
Займатися банківською справою за строгими ісламськими принципами в Німеччині поки важко. Так, для клієнтів, яким потрібні кредити, банк у Мангеймі може запропонувати дві можливості. Йдеться передусім про фінансування конкретної справи з відповідною участю банку як у прибутках, так і в збитках. Або ж, якщо йдеться про фінансування нерухомості, то банк купує будинок і продає його споживачеві з надбавкою на прибуток. І цю суму продажу клієнт частинами сплачує банку.
Щоправда, за словами Лейли Момен, радника товариства Ernst & Young, «ісламське фінансування нерухомості має вигляд подвійної купівлі й продажу, а отже, треба двічі сплачувати податки на придбання земельної ділянки. Тому фінансування стає дорожчим».
Зацікавленість в ісламських фінансах
У відповідальній державній установі BaFin дуже уважно стежать за розвитком етичної банківської справи. «BaFin інтенсивно досліджує ведення банківської справи за ісламським принципом. Ця тема важлива для нас, бо в ній може бути певний потенціал для відповіді на актуальну фінансову кризу», – аргументує Йоганнес Енгельс, референт BaFin з міжнародних питань. Наступного року установа навіть планує провести конференцію, з питань ісламського банкінгу.
Сучасна фінансова система вже досягла меж своїх можливостей. Той факт, що абсолютний відрив від реальної економіки може привести до коливань усієї системи, спонукає до роздумів про альтернативи й людей, які не є мусульманами. Так, до банку «Kuveyt Turk» у Мангеймі вже нині звертається з проханнями відкрити рахунки багато молодих людей, які критично ставляться до капіталізму, і чимало пенсіонерів.
За матеріалами Deutsche Welle