Рецесія обернулася інтересом до ісламських фінансів

1
З Азії і Близького Сходу до Англії стікаються студенти, щоб здобути освіту, яка допоможе їм скористатися перевагами буму ісламських фінансів.
31.08.2009
Оцініть статтю: 
(177 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

У зв'язку з тим, що не підкріплені коштами банківські операції привели до глобальної економічної кризи, здійнялася хвиля інтересу до ісламських фінансів, ринок яких на сьогодні складає 700 млрд. доларів і зростає зі швидкістю 15-20% на рік.

За даними рейтингового агентства Moody's потенціал цього ринку оцінюється у 4 трильйони доларів, повідомляє Іслам для всіх з посиланням на edition.cnn.com.

Більше того, моральні принципи, що лежать в основі ісламських фінансів, на думку багатьох, роблять їх більш життєздатною альтернативою орієнтованому на прибуток традиційному банкінгу. Все це привело до сплеску попиту на кадри у даній області, які тепер беруться готувати багато навчальних закладів.

«Сьогодні існує величезний попит на навчальні курси у сфері ісламських фінансів, і він так великий, що поки що його важко задовольнити», говорить професор Хабіб Ахмед, голова кафедри шаріату школи міжнародних справ при університеті Даргем, Англія.

З Азії і Близького Сходу у країну стікаються студенти, щоб здобути освіту, яка допоможе їм скористатися перевагами буму ісламських фінансів.

З жовтня в університеті Даргем починають читати курс на ступінь магістра ісламських фінансів. Університет став першим з європейських вишів, що ввів у програму підготовки фахівців у цій області.

За словами професора Ахмеда, криза не наступила б, якби світ керувався засадами ісламського фінансування. Багато неісламських країн, у тому числі, Франція, Японія, Гонконг, Сінгапур, тепер заохочують розвиток цієї галузі.

Між ісламськими і традиційними банківськими операціями існує ряд принципових відмінностей. Насамперед, ісламські банки відмовилися від стягнення процентної ставки. Взагалі вся система побудована скоріше на відносинах «продавець-покупець», ніж на системі «позикодавець-позичальник».

«Ісламська фінансова система побудована на принципі справедливості для обох сторін, а Іслам говорить, як забезпечити цю справедливість», пояснює вчений в області ісламських фінансів Алі Хоршід. Швидке зростання сектора він пов'язує з успіхом ісламських облігацій «сукук».

За його словами, ісламська система також забороняє інвестиції, які можуть завдати шкоди людям або навколишньому середовищу. Саме моральна сторона ісламських фінансів приваблює традиційні банківські установи, які хочуть винести уроки із кризи.

Хоча ісламські банки теж постраждали від наслідків економічного спаду, вони виявилися багато в чому невразливими під час первісного обвалу фінансового ринку, що викликав крах всієї системи.

Ісламським банкам заборонено укладати угоди за участю іпотечних цінних паперів або інструментів на зразок кредитно-дефолтного свопа, які й привели до краху американської економіки.

Водночас, зростання ісламських фінансів створює свої проблеми. За словами критиків, деякі банки пропонують абсолютно звичайні продукти в обгортці ісламських.

«Навіть ісламські банки часто керуються мотивами прибутку, які іноді домінують над моральними», говорить професор Хабіб Ахмед.

Якщо в Європі існує великий попит на продукти ісламського банкінгу, то американські інвестори не поспішають міняти звички. На думку експертів, для росту галузі у США потрібні зміни нормативно-правової системи, але існують усі ознаки того, що центром ісламських фінансів на Північноамериканському континенті може стати Канада.

За словами Хамеда, продукти ісламського банкінгу мають потенціал і на немусульманських ринках. Наприклад, у Малайзії більшість клієнтів ісламських банків не є мусульманами.

«Якщо люди зрозуміють сам принцип, вони побачать економічні переваги, а не лише релігійне підґрунтя. Такий тип етичного фінансування може бути привабливим для багатьох інвесторів».

За матеріалами Іслам для всіх

Посилання на тему:

Новини

Арабські інвестори створюють новий ісламський банк зі стартовим капіталом 10 млрд дол.

Ватикан радить західним банкам вивчити принципи ісламської фінансової системи

«Настав час мусульманським банкам виконати свою місію» - Президент Індонезії

Ісламське страхування ”Такафул”

Лідери мусульман і католиків закликали розвивати «етичну» економіку

Статті

«Теорія великого дурня». Світова криза та ісламська економіка

Ісламська альтернатива

Ісламські фінанси допомагають пережити економічну кризу

Фактор віросповідання: кому банки довіряють більше

Наукові роботи

Правовые аспекты глобализации финансовых рынков: возможности сближения норм права исламской и украинской правовых систем, регулирующих финансовые сделки

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.