26 лютого − День кримського опору російській окупації

26 лютого − День кримського опору російській окупації

Цьогоріч в Україні вперше з моменту окупації Криму Росією 26 січня відзначається, як День кримськотатарського опору російській окупації на державному рівні. Таким чином Верховна Рада України вшанувала мужність і патріотизм кримських татар, які 26 лютого 2014 року з ініціативи Меджлісу делегували 15 тисяч представників свого народу під стіни парламенту Криму на підтримку територіальної цілісності України.

У зв’язку з цією датою громадяни України проводять флешмоб у соціальних мережах − про це виданню «Крим. Реалії» повідомила ініціатор акції, радник міністра інформаційної політики України з питань Криму Еміне Джеппар. За її словами, одне із завдань флешмобу − спростувати міф про те, що в Криму залишилися люди, які на 100% підтримують російську владу півострова.

− В Україні сьогодні існує міф, що в Криму живуть лише сепаратисти, які на 100% підтримали анексію і безмірно щасливі в «рідній гавані». Однак це зовсім не так. Один із фактів, що підтверджують зворотне, − мирний мітинг, організований Меджлісом кримських татар під стінами кримського парламенту, − нагадала Еміне-ханум. − Близько 15 тисяч патріотів України тоді не дали кримському парламенту легалізувати окупацію. 26 лютого − це символ ненасильницького опору Криму, кримських татар, які через свою позицію стали основною мішенню окупанта. «Справа 26 лютого» − символ боротьби за Батьківщину», − розповіла Еміне Джеппар.

У рамках флешмобу користувачам соцмереж пропонується встановити плакат на честь Дня опору російській окупації Криму замість фотографій користувача. Акцію вже підтримали жителі Криму і материкової частини України, представники громадських організацій, міністерств і відомств.

В Україні також проходить інформаційно-комунікаційна кампанія «Крим − це Україна!». Перша її частина − розміщення бордів, на яких відомі українські журналісти та артисти розкажуть про «свій Крим».

Для кампанії також підготовлені відеоролики, в яких відомі і звичайні українці звертаються зі словами підтримки до жителів Криму. Національна рада України з питань телерадіомовлення надала роликам статус соціальної реклами. Відповідно до цього, вони рекомендовані до трансляції на більшості центральних та обласних телеканалів України. Кампанію підтримали кримські ЗМІ, серед яких − телеканал ATR і Чорноморська телерадіокомпанія.
Ще однією частиною комунікаційної кампанії «Крим − це Україна!» стане документальний фільм, присвячений анексії Криму та нинішнім політичним репресіям стосовно українців у Криму.

До Дня опору окупації в Криму десяток ЗМІ, що займаються кримською тематикою, проведуть марафон у рамках проекту «Кримське питання».

Як раніше повідомляв Іслам в Україні, 29 січня в Укрінформі відбулася прес-конференція «Нескорені… 26 лютого − День кримського опору російській окупації» («Boysunmağanlar… fevralniñ 26-sı- Qırımtatarlarnıñ Rusiye işğalinen küreş künü»), під час якої йшлося і про встановлення цієї дати.

Нагадаємо, Верховна Рада України офіційно оголосила 20 лютого 2014 року початком тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією. 7 жовтня 2015 року Президент України Петро Порошенко підписав відповідний закон. Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу ввели низку економічних санкцій. Росія заперечує окупацію півострова і називає це «відновленням історичної справедливості».

За «Справою 26 лютого» в окупованому Росією Криму проходить низка кримських татар, зокрема заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз, Ескендер Кантеміров, Талят Юнусов, Алі Асанов, Ескендер Емірвалієв, Ескендер Небієв, Мустафа Дегерменджі і інші.

У січні цього року в окупованому Криму почалася нова хвиля провокацій, репресій, утисків та арештів. Представникам кримськотатарського народу, а також інших етносів-мусульман, крім участі в подіях 26 лютого і 3 травня, закидалася нібито участь в екстремістських організаціях, для чого під час обшуків і затримань нерідко підкидалися докази, наприклад, заборонена в Росії релігійна література ісламської тематики у Сімферопольську мечеть.

11 і 12 лютого також проходили масові обшуки і затримання, переважно серед кримських татар. Кримське відділення ФСБ порушило кримінальні справи стосовно чотирьох представників кримськотатарського народу, яких «правоохоронці» схопили під час обшуків. Затриманих нібито підозрюють у причетності до терористичної організації «Хізб ут-Тахрір». У той же час окупанти не змогли довести, що на півострові є які-небудь радикальні ісламістські, екстремістські організації.

Раніше було опубліковано відео затримання ОМОНівцями одного з кримських татар.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.