Чотирнадцятьом нинішнім і колишнім бранцям Кремля призначені стипендії ім. Левка Лук’яненка

Чотирнадцятьом нинішнім і колишнім бранцям Кремля призначені стипендії ім. Левка Лук’яненка
Президент України Володимир Зеленський 16 грудня підписав укази, призначивши державні стипендії ім. Левка Лук'яненка колишнім і нинішнім бранцям Кремля
17.12.2021
Оцініть статтю: 
(96 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Президент України Володимир Зеленський 16 грудня підписав укази, призначивши державні стипендії ім. Левка Лук'яненка колишнім і нинішнім бранцям Кремля, утримуваним у Криму й так званих Л/ДНР через їхню громадську позицію або політичну діяльність, пов'язану з підтримкою України. 

Серед громадян України, що їм призначено стипендію на період незаконного затримання та на один рік після звільнення, є й представники кримськотатарського народу: Емір-Усеїн Куку, Сервер Мустафаєв та Сейран Салієв.

Куку Емір-Усеїн Кемалович — кримський правозахисник, член Кримської контактної групи з прав людини. Затриманий окупаційною владою 11 лютого 2016 року. 12 листопада 2019 року Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив його до 12 років колонії суворого режиму. Amnesty International і Human Rights Watch визнали його політичним в’язнем. 

Сервер Мустафаєв — громадянський журналіст, координатор громадського об’єднання «Кримська солідарність». 27 січня 2018 року співробітники російського ОМОНу перервали засідання громадської організації «Кримська солідарність», на якому він був присутній. 16 вересня 2020 засуджений російським військовим судом до 14 років колонії суворого режиму. Сервер Мустафаєв — в’язень сумління, переслідуваний винятково за здійснення своїх прав людини та захист прав інших людей.

Сейран Салієв — громадянський журналіст, активіст «Кримської солідарности». 11 жовтня 2017 року його та ще п'ятьох кримських татар заарештували, звинувативши в тероризмі. Південний окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону засудив Сейрана Салієва до 16 років позбавлення волі. 

Коментуючи призначення державних стипендій ім. Левка Лук’яненка на своїй фейсбук-сторінці, Постійний представник президента України в АР Крим Антон Кориневич зазначив:

«В кінці 2020 року для Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим було важливо, щоб були внесені зміни до Положення про державні стипендії ім. Левка Лук’яненка з тим, щоб Представництво могло робити відповідні подання до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Таку можливість ми отримали згідно з Указом Президента України 573/2020 від 17 грудня 2020 року. Звичайно, ми одразу почали реалізовувати нові можливості. На початку 2021 року ми подали відповідні подання щодо Сервера Мустафаєва та Сейрана Салієва, нещодавно зробили відповідне подання на Владислава Єсипенка.

Сьогодні (16 грудня 2021 р. — Ред.) Президент України Володимир Зеленський підписав Укази 662/2021 і 663/2021 „Про призначення державних стипендій імені Левка Лук’яненка“. Серед інших громадян, яким присуджені призначені стипендії, є Сервер Мустафаєв, Сейран Салієв та Владислав Єсипенко. Окрім них в Указі 662/2021 є багато інших громадян, які були незаконно затримані та незаконно утримувалися у Криму та на Донбасі. І це дуже важливо».

Голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик зазначила, що у списку представлених до стипендії — гідні люди, та зауважила, що сам факт її призначення — визнання державою ролі цих людей в історії:

«Стипендія становить три прожиткових мінімуми (близько 7 тис. грн/міс.). Тут важливий не стільки матеріальний аспект, скільки визнання з боку держави ролі цих людей в історії. Але якщо казати про матеріальне, то, на мою думку, стипендія могла би бути більшою».

Тим часом у четвер, 16 грудня, Верховна Рада ухвалила за основу проєкт Закону «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їх сімей».

Законопроєкт передбачає визначення порядку ухвалення рішень з питань установлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України; визначення підстави для встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України; створення Єдиного реєстру осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України; передбачення щорічної державної та одноразової державної грошової допомоги особам, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, членам сімей таких осіб.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.