23 лютого у парламенті оголошено Днем Криму. Ідея групувати законопроекти за тематикою для розгляду депутатами в один сесійний день — з недавніх новацій керівництва ВРУ, але сьогодні вона виправдана ще й хронологічно.
Про це йдеться в авторському матеріалі Олександра Вороніна на сайті QHA.
На початку місяця парламент ухвалив Постанову № 3807 про внесення до реєстру пам’ятних дат і ювілеїв, що відзначаються в країні, 26 лютого — Дня кримськотатарського опору російській окупації.
Зрозуміло, що більшість законодавчих ініціатив, включених до сьогоднішнього порядку денного, готувалися в комітетах заздалегідь. У свою чергу, більша частина законопроектів, які були винесені на вчорашній розгляд профільного засідання комітету, будуть включені до порядку денного парламенту значно пізніше: така вже склалася роками специфіка нашої законодавчої рутини.
Це коли трапляється
У стандартному ж режимі роботи, згідно з регламентом Верховної Ради, внесення того чи іншого законопроекту на голосування визначається на засіданнях погоджувальної ради керівників фракцій і профільних комітетів, які проходять двічі на місяць щопонеділка.
Таким чином, законопроекти, затверджені комітетом до розгляду в першому читанні 22 лютого, на голосування винесуть не раніше березня.
На розгляд комітету було винесено сім законопроектів, і практично всі вони передбачають внесення змін до ухваленого ще в квітні 2014 року Закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Законодавці, зокрема, пропонували вдосконалити порядок перетину адмінкордону — процедури виїзду і в’їзду громадян України та іноземців на тимчасово неконтрольовану територію.
Присутня на засіданні комітету український омбудсмен Валерія Лутковська висловила заклопотаність фактом заборони в’
Деякі законопроекти розроблялися з розрахунку вдосконалення роботи органів влади АРК (зокрема, прокуратури), які тимчасово перебувають на території материкової України.
У вступному слові перед початком розгляду порядку денного голова комітету Григорій Немиря зазначив:
— Всі ви знаєте, що наразі на базі комітету з державного будівництва розглядається законопроект «Про тимчасово окуповану територію України», який повинен прийти на зміну закону 2014 року, і тут ми маємо колізію, бо вдосконалюємо той закон, який незабаром може бути скасований.
Як бачимо, є торжество принципу безперервності влади. З іншого боку, за кардинальної зміни законодавства народні обранці в співдружності з експертами переносять зі старих законів у нові всі норми, що виправдали себе, доповнюючи їх тими, необхідність яких диктує саме життя.
Як водиться, частину розглянутих законопроектів члени комітету рекомендували до першого читання, інші — відправили на доопрацювання, треті — відхилили.
А ще вони делегували народних депутатів Рефата Чубарова і Георгія Логвинського до складу робочої групи з доопрацювання згаданого законопроекту «Про тимчасово окуповану територію України» (№
Оцінюючи в той день виконану членами комітету роботу, Рефат Чубаров зазначив:
— Ми не просто розглядаємо певні законопроекти, що стосуються долі тимчасово окупованого Криму. Ця робота додатково наповнює нас упевненістю в тому, що півострів безумовно повернеться в Україну.
До речі, в рамках широкого інформування виборців про виконану роботу деякі засідання профільних парламентських комітетів демонструються в
А крім того, на комітеті вирішили в другій половині березня провести спеціальні слухання для розгляду законопроектів, що стосуються захисту прав і свобод національних меншин.