Генсек ООН: мої думки линуть до більш ніж 70 мільйонів біженців і внутрішньоо переміщенних осіб

Генерельний секретар Антоніу Гутерреш, на той момент Верховний комісар з прав біженців, і Спеціальний посланник з гуманітарних питань в Кувейті Абдаллах аль-Матук в поселенні для сирійських біженців на півдні Лівану. © УВКБ ООН / І. Прікетт
Генерельний секретар Антоніу Гутерреш, на той момент Верховний комісар з прав біженців, і Спеціальний посланник з гуманітарних питань в Кувейті Абдаллах аль-Матук в поселенні для сирійських біженців на півдні Лівану. © УВКБ ООН / І. Прікетт
20.06.2019
Оцініть статтю: 
(167 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Щороку 20 червня світова спільнота відзначає Всесвітній день біженців (World Refugee Day), запроваджений Генеральною Асамблеєю ООН у 2000 році.

У світі, де щодня насильство примушує сотні сімей тікати з рідних місць, необхідно показати підтримку з боку світового співтовариства. І міжнародне співтовариство консолідує свої зусилля з полегшення тяжкої долі цих людей. 

Створене у 1950 році Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ) нині є центральною міжнародною агенцією, що докладає зусиль для виконання цих завдань. 

За даними Управління верховного комісара ООН у справах біженців, кількість людей, які покинули свої оселі через кризу, у 2018 році вперше після завершення Другої світової війни наблизилося до 71 млн осіб.

Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутерріш з нагоди цієї дати звернувся з Посланням, текст якого оприлюднено на офіційному сайті Організації.

«У Всесвітній день біженців мої думки линуть до більш ніж 70 мільйонів жінок, чоловіків і дітей — біженців і внутрішніх переселенців, — котрі були вимушені втікати від війни, конфліктів і переслідувань. Кількість біженців вражає — зараз їх у два рази більше, ніж 20 років тому.

Більшість вимушених переселенців — вихідці лише з кількох країн — Сирії, Афганістану, Південного Судану, М’янми і Сомалі. Протягом останніх 18 місяців ще мільйони людей тікали з Венесуели.

Визнаю, що країни, які приймають біженців, навіть незважаючи на те, що долають власні економічні проблеми і борються з проблемами забезпечення національної безпеки, демонструють неабияку гуманність до цих осіб. 

У відповідь на гостинність цих країн ми повинні допомогти їм у їхній діяльності щодо розвитку і залучення інвестицій.

На жаль, не всі слідують прикладу цих країн. Ми повинні відновити цілісність міжнародного режиму захисту біженців.

Глобальний договір про біженців, ухвалений у грудні минулого року, забезпечує основу для вжиття сучасних заходів у зв’язку з проблемою біженців.

Біженці понад усе потребують миру.

Мільйони людей у всьому світі долучилися до кампанії, оголошеної УВКБ з нагоди Всесвітнього дня біженців, і здійснюють великі і малі кроки на знак солідарності з біженцями. А ви збираєтесь символічно пройти частину шляху, який долають біженці, заради їх підтримки?» — йдеться у Посланні за підписом Антоніу Гутерриша.

Протягом багатьох років різні країни і регіони відзначають власні пам’ятні дні і навіть тижні, присвячені біженцям.

У 2000 році Генеральна Асамблея ООН одностайно ухвалила спеціальну резолюцію, згідно з якою Генеральна Асамблея у 2001 році відзначила п’ятдесяту річницю Конвенції 1951 року про статус біженців. Тоді ж Організація африканської єдності (ОАЕ) погодилася з тим, що Всесвітній день біженців відзначається одночасно з Днем африканських біженців — 20 червня.

У 2016 році Управління Верховного комісара ООН у справах біженців започаткувало ініціативу #WithRefugees з підписанням петиції, що містила заклик до урядів країн про необхідність колективних зусиль і розділення відповідальності за долю біженців.

Петиція закликає уряди забезпечити дітям біженців доступ до освіти, сім’ям біженців — безпечне місце для проживання, а також створити умови для забезпечення кожному біженцеві доступного робочого місця або опанування новими вміннями.

Щороку Всесвітній день біженців присвячено певній темі. Зокрема девізами Дня у ті чи інші роки були: «Місце, яке можна назвати домом», «Підтримуючи полум’я надії», «Реальні люди — реальні потреби», «Приділіть хвилину, щоб нагодувати сім’ю вимушених біженців» тощо.

За міжнародним правом, біженці і вимушені переселенці — особи, які тікали зі своїх країн з причин обґрунтованого страху переслідувань через расову, релігійну приналежність, громадянство, політичні погляди або приналежність до конкретної соціальної групи i які не можуть або не бажають повертатися. Більшість з цих людей стають біженцями через стихійні лиха або техногенні катастрофи.

Сьогоднішня дата — це констатація факту: війни на Землі не припиняються.

Також це і констатація міжнародних угод як основи захисту біженців і проявів поваги до стійкості духу і мужності біженців у всьому світі.

80% усіх біженців у світі — це жінки і діти.

У цей день ми віддаємо належне силі волі мільйонів матерів і жінок, які намагаються зберегти свої сім’ї у найтяжчих умовах.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.