Кримські татари експонують у Львові речі, які вдалося вивезти з окупованого Криму

Кримські татари експонують у Львові речі, які вдалося вивезти з окупованого Криму
Переселенець з Криму Руслан Аблямітов
01.06.2016
Оцініть статтю: 
(339 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

У Львівському історичному музеї кримські татари організували виставку. На експозиції є ті речі, що «розповідають» про життя народу у середині XIX століття, а також є світлини, що були при кримських татарах під час депортації 1944 року. Все це представники корінного народу Криму вивезли з окупованого Росією півострова.

Серед усього — посуд, в якому готують і бурму (м’ясо, загорнуте в лаваш), і фулто (десерт з гарбуза). Однак найголовніший атрибут ― Коран та намазлик ― хідничок, на якому моляться мусульмани. Адже кримські татари як народ утвердилися на основі Ісламу. Вони моляться п’ять разів на день, а перед тим обов’язково вмиваються: якщо немає води, то землею, з якої створено людину.

— Кожен з нас, хто навіть тут, у Львові, після переселення, тримається своєї традиції, виконує її п’ять разів. Молитва називається намаз. А килимок ― намазлик ― ми стелимо для того, щоб помолитися. Умова: щоб земля, на якій його стелять, була чистою, ― розповів виданню ZAXID.NET переселенець з Криму Руслан Аблямітов.

На окремому стенді ― історія родини переселенки Емель Амєтової. Документи протоколів обшуку, звернення кримських татар до влади. Особливо цінна світлина будинку її прадіда в Таракташі, з якого депортували старенького, і до якого так і не повернулися, каже Емель: «І ось з 1963 року цю світлину передали в Азію, де рідні були в місцях депортації. І там її берегли як реліквію — адже це наш дім».
Артефактом виставки вважають карту, якій вже понад століття.

— Вона цікава тим, що в ній всі населені пункти написані кримськотатарською мовою арабським шрифтом. Це насправді велика рідкість. На карті видно, як багато було населених пунктів, ― уточнила переселенка з Криму, етнолог Ульвіє Аблаєва.

Експонати збирали переселенці, які в час російської окупації виїхали з півострова. Оскільки збиралися похапцем, багато речей залишилося вдома, до якого кримські татари обов’язково повернуться.

— Тільки зараз, роблячи висновки з того, що в нас на сході війна, Крим захоплено східним агресором-сусідом, ми починаємо розуміти, що насправді титульний народ України українці і корінний народ України кримські татари майже нічого не знали один про одного, ― підсумував член громадської організації «Крим-SOS» у Львові Енвєр Бєкіров.

Як повідомляє видання, виставка триватиме до кінця червня.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.