Київські мусульмани закликають приєднатися до ініціативи «GreenDeen»

Київські мусульмани закликають приєднатися до ініціативи «GreenDeen»
Київські мусульмани закликають приєднатися до ініціативи «GreenDeen»
09.08.2019
Оцініть статтю: 
(141 оцінка)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

Активісти Ісламського культурного центру м.Києва, зокрема колектив видання «Іслам в Україні», закликають одновірців до відповідального ставлення до навколишнього середовища шляхом сортування побутових відходів.

З метою мінімізації «пластикового» навантаження активісти встановили у будівлі ІКЦ (і, зокрема, у приміщеннях мечеті) роздільні контейнери для пластикових і паперових склянок. Парафіяни вже з Дня Арафа, у переддень свята Ід аль-Адха, зможуть приєднатися до екологічної ініціативи мусульман України «GreenDeen».

Назва ініціативи «GreenDeen» є символічною і зрозумілою для мусульман. «Green» (зелений) поєднує у собі два поняття: по-перше, в ісламі зелений — колір живої природи, символ і священний колір релігії, а також колір, пов'язаний з уявленнями про рай.

У Корані про нього йдеться: «У будь-якому місці, куди не подивишся, у раю велике блаженство і велика влада Аллага. Вони одягнені в одяг із зеленого тонкого шовку і щільного атласу» (Коран, 76: 20-21). «Вони будуть лежати на ложах з зеленими покривалами і на килимах дивовижної краси» (Коран, 55:76).

А по-друге, вже традиційно «зеленими» називають будь-які дії, спрямовані на захист навколишнього середовища; зеленими вважаються екологічно чисті технології тощо.

Друга частина назви ініціативи — «... Deen» — «Дін» також зрозуміла для мусульман, оскільки це слово вживається для позначення таких понять як поклоніння, смиренність, віра, богобоязливість, єдинобожжя, шанування. Його можна перекласти як «релігія».

Автори ініціативи «GreenDeen», звертаючись до одновірців, нагадують, що відповідальність — одна з головних якостей кожного мусульманина: «Відповідальність перед Аллагом, перед своїми рідними і близькими, перед уммою, перед нащадками, перед світом, у якому ми живемо».

Як констатують активісти, екологічна ситуація у світі — на межі катастрофи.

«Тільки в Україні налічується понад 40 тис. звалищ, загальна площа яких прирівнюється до розмірів території Данії. Пластик розкладається сотні років. Продукт його розпаду — мікропластик — токсичний і шкідливий для здоров'я. Неперероблені відходи, викинуті на смітник, не тільки забруднюють наше місто, країну, світ, але і вбивають тварин і птахів. Якщо ми не зупинимося, то через декілька десятків років потонемо у своєму ж смітті», — кажуть автори ініціативи.

Звернення авторів ініціативи до одновірців також є і декларацією, у якій зазначається, що мусульмани України «... стають на шлях турботи про світ, про природу, адже це — Аманат, довірений нам Аллагом. Людина — намісник Бога на Землі. А Чистота — половина Віри. Пам'ятаймо завжди про це!»

Як стверджують активісти, віднедавна вони почали здавати паперові і пластикові стаканчики на переробку, проте є певні обмеження з прийому використаного одноразового посуду, про які напередодні Курбан-байраму, що супроводжується загальною трапезою (іфтаром) і святкуванням зі щедрими частуваннями, хочеться нагадати таке:

«Вже зовсім скоро настане день Арафа, а значить — піст і спільний іфтар у мечеті. Потім — Курбан-Байрам, святкування якого цього року відбуватиметься на території парку ім. Пушкіна. Як завжди, буде багато сміття. Тому дуже просимо вас про сприяння! Будуть встановлені окремі контейнери для пластикових і паперових склянок. Просимо викидати це сміття тільки у призначені для нього контейнери і стежити, щоб ваші діти чинили так само. Брудний одноразовий посуд і столові прибори (від іфтару на день Арафа, а також з фудкортів на святі) на переробку здати неможливо, оскільки переробці підлягає лише чиста вторсировина. Спалювання сміття — неекологічний і небезпечний процес. Існує метод спалювання у два етапи, що передбачає спалювання самого сміття, а потім — газів, що виділяються після спалювання. Але українські екологічні організації надають нам протилежні дані про безпеку цього методу».

Як зазначають автори ініціативи «GreenDeen», проблема утилізації брудного одноразового посуду наразі потребує пошуку шляхів вирішення: «... Існує два варіанти: звалище або високотемпературне двоетапне спалювання. У майбутньому будемо розглядати нові варіанти і формати проведення заходів, щоб максимально знизити кількість виробленого нами сміття».

Активісти закликають одновірців уникати ісрафу (ісраф — надмірне витрачання того, що можна використати на добрі справи; один з гріхів — ред).

Усіх, хто має намір приєднатися до цієї ініціативи, активісти просять повідомити про своє бажання, написавши приватне повідомлення на сторінці столичного Ісламського культурного центру в соцмережі Фейсбук — Мечеть, Ісламській культурний центр:

«Нам потрібні волонтери. Зробімо світ навколо нас чистішим і безпечнішим разом!»

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.