Піклуючись про всебічний розвиток юних мусульманок, формування здорових психологічних установок і розуміючи, що у підлітковому віці відбувається переосмислення й усвідомлене ставлення до здобутих раніше знань, активно засвоюються нові знання, старші подруги — активістки Ліги мусульманок України запросили з різних міст України до Києва дівчаток-підлітків на семінар з особистісного зростання.
Не секрет, що нині в суспільстві можна спостерігати розмитість моральних меж. У ЗМІ і всіляких ток-шоу часто пропагується досягнення успіху будь-якою ціною — при цьому успіхом вважається, як правило, лише матеріальна складова, що може дезорієнтувати не сформовану особистість. І це — біда не тільки України. Нині вірусом бездуховності вражений весь світ, і це набагато небезпечніше, ніж пандемія фізичного захворювання, адже вражає розуми, душі і серця людей. Тому вкрай важлива профілактика проникнення негативних явищ у підліткове середовище, відверті бесіди і нагадування про істинні цінності.
Природно, що такі семінари проводяться для всіх підлітків, а розподіл аудиторії на дівчачу і хлопчачу пояснюється бажанням організаторів створити сприятливу атмосферу, у якій діти можуть запитувати про найделікатніші речі, не соромлячись присутності осіб протилежної статі.
Як розповіла кореспондентові нашого видання голова жіночої організації «Мар'ям» Олена Мироненко, організацію семінару, ініційованого Лігою мусульманок України, забезпечила «Мар’ям», подбавши про комфорт перебування дівчаток у столиці. Ліга, зі свого боку, забезпечила змістове наповнення семінару і організувала дозвілля підлітків.
Усього у заході взяли участь близько 40 дівчат.
Лекції і бесіди з учасницями семінару провели магістр шаріатського права Анастасія Радовелюк; завідувач відділу ознайомлення з історією та культурою ісламу столичного ІКЦ шейх Тарік Сархан; викладач Корану, хафіз Хайдер аль-Хадж; хафіза Віра Фриндак і ін.
Зокрема, шейх Хайдер, розповідаючи про морально-етичні засади мусульман, згадав про Мар’ям, матір пророка Іси (мир йому).
Мар’ям займає в Ісламі особливе місце. Як нагадав учасницям семінару шейх Хайдер, Бог оголосив її кращою жінкою серед усього людства, обравши її з-поміж інших жінок за її благочестя і відданість.
«І сказали ангели: О Мар’ям! Воістину, Аллаг обрав тебе і зробив пречистою. Він вибрав тебе перед жінками всіх світів!... » (Коран 3: 42-43).
Приклад Мар’ям було наведено не випадково. адже вона була обраницею Всевишнього, прикладом для наслідування, оскільки Він показує її в Корані як приклад праведності і непорочності: «І Мар’ям, дочка Імрана, яка зберегла цнотливість лона свого, тож вдихнули Ми в нього від Духа Нашого; сприйняла за істину вона слова Господа її і Писання Його, і була вона серед покірних» (Коран, 66:12).
Дійсно, вона була жінкою, гідною такого дива, як Ісус, народжений без батька.
Якби не була вона відомою своїм благочестям і моральною чистотою, ніхто б не повірив у її вагітність, у той час, як вона була цнотливою, а це непорушне переконання ісламу.
Шейх Тарік Сархан у своїх лекціях приділив увагу таким темам, як докази існування Бога, пошуку відповіді на таке питання, як «Якщо Всевишній — Творець, то хто тоді створив Його самого?» тощо.
Анастасія Радовелюк розмовляла з учасницями у форматі «Між нами, дівчатками», розповівши про дозволене і недозволене, бажане й небажане.
Учасниці продовжили обговорення на дебатах, у яких вони не тільки ділилися своїми думками і враженнями, але й взяли участь у «рольовий» грі, під час якої дівчата розділилися на дві команди — умовно назвемо їх «віруючі» і «невіруючі», відстоюючи свою думку про ті чи інші явища в нашому житті.
Зокрема про захоплення соціальними мережами, виокремлюючи їх позитивні і негативні сторони, можливі ризики.
Також йшлося і про такі негативні явища в молодіжному середовищі, як вживання алкогольних напоїв, паління, які призводять не тільки до фізичного, а й до духовного саморуйнування і самознищення.
Варто зауважити, що обгрунтування опонентів команди «віруючих» були більш переконливими, ніж нігілістичні твердження «невіруючих»: «...Ну і що нам за це буде, якщо ми не віримо!»
Незважаючи на юний вік, учасниці змогли представити широкий спектр аргументів на користь існування Бога, продемонструвавши неабиякі пізнання і вміння оперувати досить складними філософськими поняттями.
На тренінгу «Основи дизайну» викладач Маргарита Бодрецька навчила дівчат підбирати стилі і використовувати інструменти для створення картинок або презентацій.
Також вона розповіла про безкоштовні додатки для графічного дизайну.
Хтозна, можливо для когось із учасниць ці нові знання і вміння стануть у майбутньому професією.
Після завершення семінару організатори до сьогоднішнього дня отримують слова подяки від учасників, які описують свої враження такими словами:
«Дійшов кінця семінар для підлітків, організований у Києві. Девізом заходу була тема: «Сором'язливість — від віри, а віра веде до раю, а безсоромність — від грубості, а грубість призводить до пекла» (ат-Тірмізі). На семінарі зібрали дівчаток від 12 до 15 років з Києва, Харкова, Дніпра й Одеси. Діти здобули велику кількість нових знань, які дуже важливі, оскільки саме у цей період у людини формується характер, виникає бажання бути схожим на своїх однолітків і наслідувати їх у всьому. І саме тому важливо збирати дітей разом, створювати для них можливість для знайомств, дружби і спілкування у колі однолітків-однодумців з питань релігії, які мають схожий світогляд! »
Як зазначають одеські мусульманки, такі можливості зміцнюють згуртованість умми і вирощують морально міцне покоління.
Як повідомляється, крім безпосередньо участі у семінарі організатори подбали і про пізнавальне дозвілля учасниць, яким була запропонована поїздка до «Музею науки», де дівчатка взяли участь у квесті, а потім прогулялися музеєм.
Під час закриття семінару дівчата зазначили, що захід організовано і проведено на найвищому рівні.
Зауважимо, що цей семінар-тренінг — останній з великої кількості заходів для підлітків, проведених Лігою мусульманок України цього року.
Радує те, що послаблення карантинних обмежень уможливило проведення семінару у реальному просторі і часі. Попри те, що більшість організованих цього року і проведених онлайн культурно-просвітницьких, освітніх заходів, лекцій і семінарів хоч і передбачали можливість інтерактивного спілкування учасників, однак не могли повною мірою замінити безпосереднє, «живе» спілкування з однолітками і наставниками.