«Ми сприймаємо деокупацію Криму як фінал фільму з хепі-ендом: «А наприкінці вони одружилися та жили довго та щасливо»… — Арсен Жумаділов

«Ми сприймаємо деокупацію Криму як фінал фільму з хепі-ендом: «А наприкінці вони одружилися та жили довго та щасливо»… — Арсен Жумаділов
Арсен Жумадилов, колишній державний службовець, військовослужбовець ЗСУ
13.01.2023
Оцініть статтю: 
(120 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Кримськотатарський громадський та політичний діяч, військовослужбовець ЗСУ Арсен Жумаділов дав інтерв’ю проєкту «Крим.Реалії».

У розмові йшлося про те, чи деокупують Крим цього року, чи готова Україна до повернення півострова під свій контроль, що буде після звільнення з тими, хто ці всі роки жив у Криму, та як бути тим, хто виїхав. А головне — що робити з громадянами Росії, які переїхали до Криму в період окупації РФ.

На початку бесіди Арсен Жумаділов пояснив, що треба зробити у Криму для його реінтеграції насамперед:

— Головне в цьому, як і в розвитку будь-яких інституційних умов для розвитку, щоб правила були зрозумілими, передбачуваними, об'єктивними та застосовувалися неупереджено щодо будь-кого, тобто безвідносно персоналій.

Відповідаючи на питання, чи готова наша країна до повернення Криму під свій контроль, він зауважив, що ми сприймаємо деокупацію Криму як фінал фільму з хепі-ендом: «А наприкінці вони одружилися та жили довго та щасливо».

— Ми зараз думаємо про деокупацію Криму та загалом про закінчення цієї війни. Мовляв, після закінчення війни ми житимемо довго і щасливо. Дай боже, щоб довго. Але я впевнений, що спочатку точно не буде щасливо — буде багато проблем, питань, на які потрібно давати відповіді, — сказав військовослужбовець. 

Жумаділов переконаний, що на більшість питань чесних відповідей ще нема, зокрема на ті, що стосуються кримських татар і їх місця в новій післявоєнній Україні.

Громадський діяч прокоментував перспективи громадян Росії, що переїхали до Криму після 2014 року:

— Так ось, на користь української держави їх виштовхнути за межі півострова тому, що вони заїхали незаконно. Вони не є громадянами України. Теоретично це чужий елемент, <­…> звідки вони б не заїхали…

Арсен Жумаділов згадав і про кримських татар, що оселилися у Криму після 2014-го. Вони репатріювалися та повернулися на батьківщину, але заїхали через Росію, отже незаконно. За його словами, це тисячі людей.

— Чи це буде на користь української держави? — міркує він. — Не знаю, думаю, що ні. Але в цьому й річ, що не завжди інтереси кримськотатарського народу мають збігатися з інтересами української держави. Там, де вони не збігаються, ми повинні про це щиро, чесно говорити між собою. Я думаю, що ми маємо стосовно них застосувати якийсь правовий інструмент, який дозволить їм залишитися в Криму. І це на користь кримськотатарського народу <...> У нас, кримських татар, була дуже складна історія, і не хотілося б людей, що нарешті повернулися на свою землю, знову звідти виштовхувати.

Наприкінці ефіру учасники обговорили деокупацію Криму у 2023 році як одне із нагальних питань, що треба розв’язувати. Пан Арсен зазначив, що дуже не хотів би з цим питанням чекати:

— Ми, кримські татари, завжди чекаємо. Нема чого чекати, якщо є бачення того, що ти хочеш побудувати. Ми маємо починати з того, яку країну ми будуємо після війни чи вже зараз <...> Тобто спочатку ми маємо думати про систему загалом.

Довідка. Арсен Жумаділов — кримськотатарський громадський та політичний діяч. Народився у Криму 1985 року. До окупації Криму Росією працював у корпоративному секторі в Україні та за кордоном. У 2014 році разом з однодумцями створив громадську організацію «Кримський інститут стратегічних досліджень». Потім керував відділом забезпечення діяльности Уповноваженого президента України у справах кримськотатарського народу. Був головою Біляївської райдержадміністрації Одеської области (2015–2017). Арсен Жумаділов — старший викладач кафедри політології Національного університету «Києво-Могилянська академія». Після початку повномасштабного вторгнення Росії мобілізований до лав Медичного командування Збройних сил України.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.