Нацкомісія України у справах ЮНЕСКО провела спецзасідання щодо Хансараю

Ханський палац у Бахчисараї — єдиний у світі зразок кримськотатарської палацової архітектури, що був родовою резиденцією правителів Кримського ханства в 1532–1783 роках. Зараз він знаходиться під загрозою не просто втрати своєї історичної цінності, а взагалі знищення через руйнацію під виглядом «реставраційних робіт», які проводить окупаційна влада Криму.

Ситуація довкола Ханського палацу в окупованому Криму стала підставою для проведення спеціального тематичного засідання Національної комісії України у справах ЮНЕСКО, яка відбулась 19 січня у Міністерстві закордонних справ України.

Про спецзасідання йдеться на офіційній сторінці Уповноваженого Президента України у справах кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва.

— «Роботи», які проводяться окупантами у Великій ханській мечеті, однієї з найстаріших будівель у комплексі Ханського палацу, за оцінками експертів, вже призвели до часткової втрати автентичності цієї пам’ятки, — йдеться у повідомленні.

На думку Мустафи Джемілєва, звернення до Генерального директора ЮНЕСКО пані Одрі Азулє буде одним із кроків, спрямованих на захист культурної спадщини в тимчасово окупованому Криму.

Як раніше заявляла в ефірі Громадське.Крим екс-директор Бахчисарайського історико-культурного заповідника Ельміра Аблялімова, Ханський палац може не потрапити у список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО через його руйнування окупаційною владою, яка нібито проводить у палаці реставрацію.

— За документами відбуваються реставраційні роботи, а насправді — ремонт, характерний для сучасного будівництва. Автентичні речі вилучаються, а сучасні матеріали встановлюються, — наголосила Аблялімова.

Раніше «Іслам в Україні» повідомляв, що у Бахчисараї з ініціативи російської «влади» Криму тривають так звані реставраційні роботи в Ханському палаці, проте до проведення робіт залучають компанії, що не мають досвіду та відповідних ліцензій на роботи такого рівня у галузі реставрації.

Про те, що окупанти знищують Бахчисарайський ханський палац, повідомляв і журналіст Осман Пашаєв, який навів жахливі подробиці варварського ставлення до історичної пам’ятки.

На передноворічному брифінгу, присвяченому станові культури та забезпеченню прав у царині культури на території АР Крим, зазначалося, що з моменту анексії Міністерство культури України не раз зверталося до міжнародних організацій, зокрема до штаб-квартири ЮНЕСКО та ІСОМ (міжнародне об’єднання музеїв та музейних працівників, що займаються збереженням, охороною та популяризацією світової спадщини — ред.), з інформацією щодо порушень РФ норм міжнародного та українського законодавства на окупованій території АР Крим. Зокрема, Мінкультури надало документальні докази та фотофіксацію масштабних незаконних робіт і на пам’ятці національного значення «Ханський палац» (охоронний № 285). Кримські юристи та адвокати також заявляли про намір почати юридичну кампанію з захисту Ханського палацу в Бахчисараї.

Тим часом, як повідомляє QHA, секретар Світового конгресу кримських татар, член правління Товариства культури та взаємодопомоги кримських татар у Туреччині Намик Кемаль Баяр виступив ініціатором петиції щодо захисту Ханського палацу в Бахчисараї.

Петиція під назвою Save Khan’s Palace / Hansaray Yok Olmasın (Врятуйте Ханський палац) опублікована на сайті громадської організації Avaaz. Звернення адресоване таким міжнародним організаціям, як ЮНЕСКО, ICOM, Europa Nostra (Загальноєвропейська федерація асоціацій, створена з метою популяризації та захисту культурної спадщини та природного середовища Європи) і ICOMOS (Міжнародна рада зі збереження пам’яток і визначних пам’яток).

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.