22 травня у Таврійському національному університеті ім. В. І. Вернадського кандидат історичних наук Андрій Іванець та кандидат філологічних наук Гаяна Юксель проведуть діалог на тему «Кримськотатарська революція у 1917 році: під знаком ісламу та демократії».
Захід відбудеться з ініціативи громадських організацій «Таврійська гуманітарна платформа» та «Союз вимушених переселенців» за підтримки Ісламського культурного центру м. Києва.
Планується, що історик та координатор Таврійської гуманітарної платформи Андрій Іванець прочитає доповідь на тему «Кримськотатарська революція у 1917 році: причини, хід та результати», а науковець та доцент ТНУ ім. В. І. Вернадського Гаяна Юксель висвітлить тему «Кримськотатарська преса 1910–1920-х років як дзеркало національної ідеї». Після лекцій науковці та всі присутні зможуть обговорити почуте й обмінятися думками щодо революційних процесів у Криму в 1917 році.
— Події 1917 року зіграли дуже важливу роль у становленні сучасної кримськотатарської етнонації. Вони привертали певну увагу дослідників. Концепція кримськотатарської революції хоч іноді й використовується науковцями, проте ще не є належним чином розроблена у науці та не популяризована серед шанувальників історії. Тому у сторіччя початку революційних трансформацій кримськотатарського народу ми проводимо серію діалогів на цю тему. Її розгляд допоможе українському суспільству глибше пізнати та зрозуміти корінний народ Криму, а відтак й історію сучасної України загалом, — вважає Андрій Іванець.
Він наголосив на важливості саме діалогового формату, який дозволяє побачити явище з різних боків.
Гаяна Юксель вважає, що перші два десятиліття ХХ ст. є переломним моментом в історії кримськотатарського народу, історичним етапом, відзначеним бурхливим розвитком суспільно-політичної думки і становленням національної ідеї кримських татар.
— Активними учасниками подій тих років стали представники національної передової інтелігенції, які висловили думки, сподівання не тільки в літературі і драматургії, а й у публіцистичних творах, опублікованих в національній пресі. І в цьому контексті кримськотатарські газети і журнали виявилися своєрідним «дзеркалом» або майданчиком для вираження тодішніх позицій, думок, точок зору. Важливо, що інтелектуальний стимул, закладений в 1917 році, отримав продовження в 1920-і роки, в період так званого «кримськотатарського Ренесансу», а літературні і публіцистичні твори, створені в той час, є невід’ємною частиною золотого фонду духовної культури кримськотатарського народу, — говорить Гаяна Юксель.
Андрій Іванець нагадав, що напередодні війни подібні діалоги про складні питання кримської історії вже успішно проводилися в стінах Таврійського національного університету за участі істориків із-поміж різних етнічних груп Криму, студентів, викладачів, журналістів та інших представників громадськості. 8 квітня 2017 року сам історик та політолог Гульнара Бекірова провели такий захід в Музеї Української революції 1917–1921 років, який привернув увагу як вітчизняних, так і закордонних ЗМІ.
Ініціатори проведення діалогу висловили впевненість, що з часом традиція розгляду складних питань історії Криму у вільному діалозі повернеться у Сімферополь.
Діалог відбудеться 22 травня о 14:00 за адресою: Таврійський національний університет ім. В. І. Вернадського, вул. І. Кудрі, 33, ауд. 225. Вхід вільний.