Постать Номана Челебіджіхана — одна з ключових у багатовіковій історії кримськотатарського народу, — директор НДІ українознавства

20.02.2018
Оцініть статтю: 
(450 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

20 лютого всіх шанувальників історії Криму та України загалом запрошують до участі в заході, приуроченому до сотих роковин трагічної загибелі великого кримськотатарського діяча  Номана Челебіджіхана.

До уваги присутніх буде представлено широку панораму життя і творчості одного з провідних діячів кримськотатарської історії, першого демократично обраного таврійського муфтія, голови Тимчасового Кримсько-мусульманського виконавчого комітету у 1917 році і Кримськотатарського національного уряду в 1917–1918 роках, письменника, поета, автора національного гімну.

Модеруватиме захід та зробить основну доповідь науковий співробітник Науково-дослідного інституту українознавства МОН України, координатор Таврійської гуманітарної платформи Андрій Іванець.

Після лекції заплановане обговорення почутого, у присутніх буде можливість поставити запитання, поділитися своїми особистими думками з приводу життя та діяльності Номана Челебіджіхана.

На меморіальному заході буде також презентовано першу україномовну книгу про національного лідера кримських татар та проведено публічний діалог про його роль в історії корінного народу Криму та про українсько-кримськотатарські відносини у період війн і революцій. Презентацію організовано за підтримки Українського центру ісламознавчих досліджень.

Директор НДІ українознавства Богдан Галайко, згадуючи про Номана Челебіджіхана, зауважив, що його постать є однією з ключових у багатовіковій історії кримськотатарського народу:

— Яскрава і неординарна особистість — письменник, публіцист, громадський і політичний діяч, автор національного гімну, перший демократично обраний муфтій, перший керівник Кримськотатарського національного уряду. Кримські татари щорічно проводять пам’ятні заходи 23 лютого, у день його трагічної загибелі. Очевидно, що соті роковини цієї дати викликають потребу нагадати про непересічну фігуру Номана Челебіджіхана та про очолюваний ним кримськотатарський національний рух.

Як повідомляє прес-служба НДІ, вхід на презентацію вільний. Захід відбудеться 20 лютого о 14:00 за адресою: Науково-дослідний інститут українознавства, вул. Ісаакяна, 18.

Нагадаємо, в Інституті сходознавства ім. Агатангела Кримського 28 лютого відбудеться науковий семінар «Концепція Кримськотатарської революції 1917–1919 років».

Довідково:

Книга дослідника, кримськотатарського письменника-класика, заслуженого діяча мистецтв України Юнуса Кандима про життя та діяльність Номана Челебіджіхана (1885–1918) «Не заросте травою поле бою…» побачила світ у 2002 році в Сімферополі. Її переклад українською мовою та видання відбулося до сторіччя першого Курултаю кримськотатарського народу під егідою Українського центру ісламознавчих досліджень за підтримки ГС «Всеукраїнська асоціація «Альраід» та громадської організації IDRAK (Азербайджан). Більшу частину творів Юнуса Кандима та упорядковані ним документи про революційні події в Криму переклав київський перекладач, дослідник та громадський діяч Юрій Косенко.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.