Проєкт посиленої резолюції ООН щодо Криму містить підтримку «Кримської платформи»

Проєкт посиленої резолюції ООН щодо Криму містить підтримку «Кримської платформи»
Третій комітет 76-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН 17 листопада ухвалив проєкт
18.11.2021
Оцініть статтю: 
(58 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Третій комітет 76-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН 17 листопада ухвалив проєкт оновленої резолюції «Ситуація з правами людини у тимчасово окупованих Автономній Республіці Крим та м. Севастополь, Україна». 

Як повідомляє МЗС України, проєкт резолюції про ситуацію з правами людини в Криму готується вже шостий рік поспіль. Щороку документ доповнюють новими фактами про грубі порушення міжнародного права та прав людини на півострові державою-окупантом. 

Цього разу головними новаціями стали відображення в назві резолюції статусу Криму як тимчасово окупованого півострова, підтримка співпраці у формати Кримської платформи — ініційованого Україною міжнародного координаційного механізму для повернення питання Криму до порядку денного, захисту прав людини в Криму та сприяння деокупації півострова; зміцнення європейської та глобальної безпеки, наголос на відповідальності Росії за дотримання прав кримських татар як корінного народу Криму. Також у документі міститься вимога скасувати заочні вироки окупаційних судів лідерам кримськотатарського народу та багатьом кримським татарам. 

Документ закликає Росію припинити безпідставні затримання та арешти жителів Криму, вимагає звільнити незаконно утримуваних за ґратами громадян України, зокрема Еміра-Усеїна Куку, Галину Довгополу, Сервера Мустафаєва, Владислава Єсипенка, Нарімана Джеляла та інших. Підкреслено, що нарощування військового угруповання в окупованому Криму та численні навчання російських збройних сил спричиняють значні довгострокові негативні наслідки в регіоні, в тому числі ускладнюють забезпечення основоположних прав цивільного населення.

Проєкт резолюції підкреслює виняткову відповідальність Росії як держави-окупанта за забезпечення жителів Криму питною та прісною водою. 

Засуджено незаконне знищення та переміщення культурних та природних цінностей України, розташованих у Криму. Міжнародна спільнота констатує, що такі дії РФ мають на меті викреслення української та кримськотатарської культурної ідентичности з етнокультурного ландшафту півострова. 

Також у проєкті міститься заклик до Росії припинити політику примусової зміни демографічного складу Криму. Засуджується проведений РФ Всеросійський перепис населення, який визнаний недійсним на території Криму.

Резолюція стане офіційним документом ООН після фінального голосування в Генеральній Асамблеї ООН у грудні.

«Вітаємо схвалення проєкту оновленої кримської резолюції у Третьому комітеті Генасамблеї. Вдячні державам-членам ООН, які стали співавторами та голосували за цей документ. Схвалення цієї резолюції на ГА ООН у грудні дозволить додатково консолідувати міжнародну підтримку України на шляху до відновлення нашої територіальної цілісности», — наголосив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба

Він додав, що українська дипломатія продовжить консолідувати міжнародний тиск на Російську Федерацію, щоб пришвидшити деокупацію Кримського півострова. 

Нагадаємо, на загальних дебатах 76-ї сесії Генасамблеї ООН у вересні 2021 року Президент України Володимир Зеленський заявив, що Кримська платформа має працювати під егідою ООН.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.