Днями в Українському кризовому медіа-центрі відбувся прес-брифінг, на якому команда Ресурсного центру для допомоги вимушеним переселенцям презентувала пропозиції до Національної стратегії у сфері прав людини щодо внутрішньо переміщених осіб.
Учасники заходу розповіли про основні напрями роботи Ресурсного центру (РЦ), співпрацю з радниками з питань переселенців та участь у розробці Національної стратегії у сфері прав людини. Також було представлено звіт щодо ситуації переселенців в Україні у вересні.
Координатор проекту Юлія Галаган зазначила, що основні напрями роботи РЦ, до якого входить ряд громадських організацій і Секретаріат уповноважено Верховної Ради з прав людини, це захист прав переселенців, робота з державними органами з цих питань, гуманітарна та аналітична допомога, регіональна підтримка громадських організацій. Юлія Галаган також підкреслила: «Основним завданням Центру на сьогодні є формування загальної позиції та транслювання її як єдиної та цілісної».
Про роботу РЦ з радниками з питань внутрішньо переміщених осіб розповіла Таміла Ташева, координатор громадської організації КримSOS, яка входить до складу Центру. Наразі в Україні є 27 радників з питань переселенців – 25 на регіональному рівні і 2 на центральному, які працюють вже 3 тижні. Проект запустився у вересні 2015 року.
Таміла Ташева підкреслила важливість координації роботи цієї системи: «Ресурсний Центр є тією коаліційною спільнотою, яка може, з одного боку, скоординувати зусилля громадських організацій, а з другого – поєднати цю роботу з радниками на місцях. Ми розуміємо, як важливо координувати зусилля обох сторін».
Про підготовку Національної стратегії у сфері прав людини розповіла Олена Виноградова, експерт з адвокації ВБФ «Право на захист». Вона зазначила, що актуальними є такі пропозиції:
- розробка єдиної державної стратегії щодо взаємин держави та внутрішньо переміщених осіб до 2020 р.;
- розробка комплексної державної цільової програми щодо адаптації, інтеграції та реінтеграції внутрішньо переміщених осіб;
- прийняття управлінських рішень щодо створення єдиного центрального органу виконавчої влади, який би координував державну політику у сфері забезпечення прав і свобод внутрішніх переселенців;
- забезпечення права внутрішньо переміщених осіб на освіту, охорону здоров’я;
- забезпечення інтересів переселенців з інвалідністю;
- забезпечення реєстрації актів цивільного стану (особливо народження і смерті), розробка і впровадження адміністративної процедури;
Один із напрямів роботи Ресурсного центру – це адвокаційна робота, підготовка аналітичних звітів щодо ситуації з переселенцями. Ольга Куришко, юрист РЦ, презентувала звіт за вересень: «Організації, які входять до складу Ресурсного центру, надали близько 4 тис. консультацій вимушено переміщеним особам. Найчастіше вони звертаються за гуманітарною та медичною допомогою, але не поодинокими є й випадки звернень з правових питань. Вирішення цього потребує процесуального супроводу спеціалістів з надання вторинної правової допомоги».
Важливо зауважити і той факт, що у вересні було розпочато проведення моніторингових візитів спільно з офісом уповноваженого ВРУ з прав людини. Так, відбувся візит до Кіровоградської області, під час якого команда РЦ провела інспекцію місцевих органів і проаналізувала ефективність їх роботи.
Нагадаємо, ідея Ресурсного центру для допомоги вимушеним переселенцям полягає в об'єднанні зусиль громадських ініціатив та Офісу уповноваженого Верховної Ради України з прав людини задля ефективної допомоги тим, хто був змушений покинути свої домівки в Криму чи східних областях. РЦ об’єднує Секретаріат уповноваженого Верховної Ради з прав людини, ГІ «КримSOS», проект «Без кордонів», ГО «Центр Соціальна Дія», ініціативу «Дім друзів», ГО «Центр громадянської просвіти «Альменда», ГО «Центр зайнятості Вільних людей», ВБФ «Право на захист», БФ «Рокада», ГО «Кримська діаспора», ГІ «Аптечка для біженців», ГО «Центр громадянських свобод».