Саід Ісмагілов: «Крим — колиска Ісламу в Україні, а Ханський палац — серце Криму»

Саід Ісмагілов: «Крим — колиска Ісламу в Україні, а Ханський палац — серце Криму»
20.03.2018
Оцініть статтю: 
(447 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

19 березня в Києві біля Посольства Росії в Україні пройшла акція-перформанс проти руйнування історичної та культурної спадщини кримських татар, під час якої правозахисники та активісти продемонстрували, як під виглядом «реконструкції» Ханського палацу окупаційна влада на півострові знищує унікальну пам’ятку історії.

Організаторами акції виступили громадська організація «КримSOS», Меджліс кримськотатарського народу і «Кримський дім».

У заході взяв участь і муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» шейх Саід Ісмагілов, який у своєму виступі, зокрема, заявив:

— Мусульман України надзвичайно хвилює те, що відбувається в окупованому Криму навколо Ханського палацу й особливо — навколо мечеті. Мусульмани України абсолютно впевнено заявляють, що знищення автентичності мечеті і Ханського палацу є злочином, знущанням над історією і традиціями послідовників Ісламу.

Шейх нагадав, що Крим — «колиска Ісламу в Україні»:

— Крим є колискою Ісламу в Україні, а серце півострова — це Бахчисарай, Ханський палац, Велика ханська мечеть… «Реставрація», як відзначають експерти, повністю знищує історичну, культурну, релігійну автентичність цього «серця кримських татар». Ми не можемо залишатися осторонь варварських спроб просто зруйнувати історичну, культурну, релігійну спадщину мусульман Криму, саме тому наш обов’язок — звернути увагу мусульман всього світу на Крим і на те, що відбувається в Бахчисараї, — підкреслив він.

До присутніх звернувся і голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, заявивши, зокрема, що в особі РФ світове співтовариство має справу з «варварською країною з тоталітарним путінським режимом, всі дії якої спрямовані на знищення народів, що входять до складу Російської Федерації, народів сусідніх країн і кримськотатарського народу»:

— Коли окупанти приходять на чужу землю, вони роблять все, щоб вбити історичну пам’ять народу. Росія стосовно Криму демонструє це вже протягом більш ніж 235 років… Земля, яка свого часу була помітна своїми унікальними будівлями, спорудами, пам’ятками архітектури, за роки колоніального панування Російської імперії перетворилася на пустелю, а сам корінний народ — кримські татари — був витіснений. Їм здавалося, що вони вже нас зовсім вбили, знищили, коли в середині ХХ століття депортували весь народ і півстоліття нас там не було… Вони перейменували все, а Ханський палац показували, як осередок, звідки кримські татари «здійснювали набіги на Москву» …

Як заявив виконавчий директор «Кримського дому», координатор культурних проектів Алім Алієв, Ханський палац — це тільки «вершина айсберга» порушень, які здійснює окупаційна влада в Криму:

— Культурна ідентичність ділиться на два види — матеріальна і нематеріальна. Кримська влада, на жаль, дуже наполегливо стирає і ту, і ту. Тому ми досить активно зараз працюємо і з міжнародною громадськістю, і з українською владою, і з колегами для того, щоб це (руйнування пам’яток історії — Ред.) зупинити, зокрема працюємо і з ЮНЕСКО, щоб до Криму направити місію стосовно Ханського палацу.

В анексованому Криму російська влада продовжує проводити «першочергові протиаварійні роботи» на кількох історичних об’єктах півострова, зокрема в Ханському палаці в Бахчисараї.

Міністерство культури України стверджує, що через проведення російською владою Криму робіт на території Бахчисарайського заповідника існує загроза руйнування головного корпусу Хан Сараю.

Ханський палац у Бахчисараї — найвідоміший музей, пов’язаний з історією кримських татар, був літньою резиденцією кримських ханів Гіреїв. На території музейного комплексу розташовані палац, гаремний корпус, ханський цвинтар і мечеть.

Відео акції — за посиланням

 
Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.