У Києві презентуватимуть присвячену кримськотатарському національному руху книгу

©️Андрій Іванець/фейсбук
©️Андрій Іванець/фейсбук
20.01.2020
Оцініть статтю: 
(169 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

В українському національному інформаці́йному агентстві «Укрінформ» у понеділок 27 січня 2020 року презентуватимуть нову книгу про кримськотатарський національний рух у 1917–1920 рр.

Видання, яке базується значною мірою на засекречених раніше документах, вийшло друком в останні дні минулого року.

Автори дослідження — Андрій Іванець й Андрій Когут.

Співупорядником видання є Центр Досліджень Визвольного Руху (ЦДВР) — незалежна наукова громадська організація, що вивчає найрізноманітніші аспекти українського визвольного руху у ХХ ст.

У книзі опубліковано 30 документів: протоколи Курултаю, звіти Парламентської слідчої комісії про втрати від першої більшовицької окупації Криму і документи совєтських спецслужб про кримськотатарський національний рух 1917–1920-х років.

Як раніше повідомляв ключовий упорядник й автор вступної історичної статті — координатор ГО «Таврійська гуманітарна платформа», кандидат історичних наук Андрій Іванець, у книзі йдеться про періоди Першого Курултаю 1917–1918 рр., Меджліс Мебусану (1919 р.) і боротьбу Міллі Фірка (Народної партії) після насильницького припинення Кримськотатарської революції денікінським режимом. Надзвичайно важливою частиною книги є оприлюднені документи тих часів із розсекречених архівів каральних органів СРСР.

Перший примірник книги «Кримськотатарський національний рух у 1917–1920 рр. за архівами спецслужб» автор вручив особливому читачеві — лідерові кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву.

«Він стояв біля витоків другого Курултаю у 1991 р. і до 2013 р. очолював Меджліс кримськотатарського народу. Сьогодні його заслужений багаторічною боротьбою і принципіальною позицією авторитет і статус національного лідера корінного народу високо шанується в Україні і світі <…> З особливим почуттям книга передавалася Мустафі ага, зокрема, й тому, що комуністичний режим почав його переслідувати у 1960-ті рр. за історичне дослідження про тюркську культуру у середньовічному і ранньомодерному Криму. Адже в СРСР у той час складовою політики геноциду кримських татар було фальсифікування історії корінного в Криму народу», — писав у Фейсбук 21 грудня 2019 року Андрій Іванець.

Довідка про авторів:

Андрій Іванець — відомий український вчений і громадський діяч. Історик, публіцист, кандидат історичних наук, науковий співробітник Науково-дослідного інституту українознавства МОН України, магістр державного управління (закінчив з відзнакою Національну академію державного управління при Президентові України), координатор Таврійської гуманітарної платформи. Автор багатьох наукових і просвітницьких статей і книг, присвячених історії України й кримськотатарського національного руху, зокрема «Перший Курултай: від кримськотатарських установчих зборів до національного парламенту (1917–1918 рр.)», «Кримська проблема в діяльності УНР періоду Директорії», «Кримський вектор політики Української Центральної Ради До питання про діяльність органів національного самоврядування кримськотатарського народу у 1919 р. і проблему датування кримськотатарської революції», «Українсько-кримськотатарське партнерство у 1917–1918 рр.: у пошуках оптимальної форми» тощо. Співавтор документальних фільмів з цієї тематики.

Андрій Когут — керівник проекту «Електронний архів Українського визвольного руху», експерт Центру правових та політичних досліджень «СІМ», представник Центр Досліджень Визвольного Руху (ЦДВР) і Лабораторії законодавчих ініціатив.

Центр Досліджень Визвольного Руху (ЦДВР) — створена у 2002 році незалежна наукова громадська організація, що вивчає найрізноманітніші аспекти українського визвольного руху у ХХ ст. Зокрема, історію державних утворень (УНР та ЗУНР), громадсько-політичних рухів (УВО, ОУН, УНДО, дисидентський рух та ін.) і військових формацій (Легіон УСС, УГА, УПА та ін.), також карально-репресивну політику окупаційних режимів на українських землях у ХХ ст. ЦДВР об’єднує багатьох істориків з різних регіонів України та з-за кордону, які досліджують проблематику українського визвольного руху в контексті історичних процесів у Центрально-Східній Європі.

«Центр правових та політичних досліджень «СІМ» — недержавна, неприбуткова, неполітична громадська організація, створена студентами ЛНУ імені І. Франка.

Електронний архів Українського визвольного руху — спільний проект ЦДВР та ЛНУ ім. І. Франка. Мета проекту — відкритий інтернет доступ до електронних копій документів з історії українського визвольного руху у XX ст.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.