Україна нехтує статтею 33 Конвенції ООН, що забороняє висилати біженців до країни походження, де їм загрожує небезпека

Україна нехтує статтею 33 Конвенції ООН, що забороняє висилати біженців до країни походження, де їм загрожує небезпека
Україна нехтує статтею 33 Конвенції ООН, що забороняє висилати біженців до країни походження, де їм загрожує небезпека
09.05.2020
Оцініть статтю: 
(97 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

Українська влада, маючи намір вислати до Єгипту людину, якій там загрожує смертна кара, порушує ст. 33 Конвенції ООН про статус біженців (ухвалена 28 липня 1951 року Конференцією повноважних представників з питання про статус біженців та апатридів). Статья 33 містить однозначну заборону висилання біженців або їх примусового повернення до країн, що з них вони прибули:

«Договірні Держави не будуть жодним чином висилати або повертати біженців до кордонів країни, де їхньому життю чи свободі загрожуватиме небезпека через їхню расу, релігію, громадянство, належність до певної соціальної групи або політичних переконань».

Правозахисна організація «Разом з законом» намагається привернути увагу до ситуації, що загрожує свободі й життю єгипетського активіста, політбіженця Моатаза Абделмовла: йому загрожує екстрадиція з України на вимогу влади Єгипту, де на нього чекає смертна кара. Те, що Моатаз Абделмовла шість років тому знайшов прихисток в Україні, має посвідку на постійне проживання в Україні, створив тут родину, не стало перешкодою для співробітників СБУ, що затримали політемігранта, кинули в СІЗО Полтави та готуються видати Єгипту — на страту.

Про затримання стало відомо з допису самого політбіженця в соцмережі «Фейсбук» (сторінка з нікнеймом Sofy Al Mazag, переклад з арабської. — Ред.):

«Мене заарештували й намагалися депортувати з України. Допоможіть мені!»

Також хлопець просить журналістів відреагувати й повідомити в ООН про те, що сталося.

Як зазначає правозахисна організація «Разом з законом», справа потребує розголосу та підтримки правозахисників.

Міжнародна телекомпанія «Аль-Джазіра» повідомляє, що СБУ заарештувала Моатаза в четвер, 7 травня, в Полтаві, заявивши, що того розшукує Інтерпол за звинуваченням у вчиненні «серйозних злочинах у його країні» та в належності до «Братів-мусульман» — організації, забороненої єгипетським режимом.

У передачі «Україна по-арабськи» представник СБУ заявив, що арешт відбувся в рамках проведення антишпигунської операції в Полтавській області — опубліковано відповідний відеоролик.

Сайт цитує заяву прессекретаря СБУ про те, що арештованого звинувачують у серйозних злочинах у своїй країні, і що Україна планує екстрадувати Моатаза до Єгипту.

Про Моатаза Абделмовлу пише ще один користувач «Фейсбуку» на ім’я Абдеррахман Фарес:

«Моатаз Мохамед народився 1993 року, живе в Україні майже 6 років, працює офіційно. Його заарештовано в Єгипті 12 січня 2014 року, на момент арешту був студентом Єгипетського університету науки й техніки. В ув’язненні його піддавали тортурам. Звільнений 8 вересня 2014 року. Після того, як його справу передали військовій юстиції та засудили в ув’язнення у справі №58 2015 року, він офіційно вилетів з аеропорту Каїра 19 січня 2015 року до України, щоб завершити медичну освіту (стоматологія), а потім вирішив там оселитися. 7 травня 2020 року українські правоохоронці та співробітники СБУ затримали його на тій підставі, що його розшукує єгипетська влада за звинуваченнями, пов’язаними з „тероризмом“».

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.